Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Psychologie, vztahy mezi lidmi Návod jak se zbavit zlosti a vzteku

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Návod jak se zbavit zlosti a vzteku Email
Neděle, 29. leden 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 16652x
navod-jak-se-zbavit-zlostiNevybíjejte si vztek na nevinných. Jsou lepší způsoby, jak se ho zbavit. Absolutních flegrnatiků, které skutečně nikdy nic nedokáže rozzuřit, existuje jen nepatrné množství. Většinu z nás čas od času přepadne pořádná zlost.
___
___


Tak třeba: Už po desáté jdete na úřad s dalším lejstrem. Ponižujete se přemrštěnou zdvořilostí, aby byla vaše záležitost konečně vyřízena. A referentka na vás hrubě vyjede a pošle vás domů pro další doklady ... Samozřejmě dostanete vztek. A jaký! Podle psychologů je velkou chybou začít ho přemáhat, říkat si v duchu: "Uklidni se, přece o nic nejde ..." Vaše zlost tím totiž nezmizí. Pouze se odloží a zakuklí", aby později vyrazila s ještě větší intenzitou na povrch. Výsledkem bývá, že ji odnese někdo, kdo za to nemůže a vůbec si to nezaslouží. Kolega, kolegyně, děti, partner...

 

Co tedy dělat? Co nejdřív vztek vybít! Možností vám nabízíme několik:

  • Pokud to dokážete, reagujte ihned ostrou (nikoli však vulgární!) poznámkou podle chuti. Je-li ironická, tím lépe - v duchu se zasmějete a spíš se uvolníte. Řekněte zmíněné úřednici např.: ..Mně možná chybí ještě jedno lejstro, ale zato mám chlapa. A ten zase zřejmě chybí vám. Kdybyste ho měla, nebyla byste tak nepříjemná!' Mluvte však okamžitě. Nepoužívejte ono "počítání do deseti". Kdo není schopen ničeho než sprostých nadávek, radši beze slova odejde a zvolí jinou metodu.
  • Vyhledejte někoho blízkého (třeba kamarádku), barvitě a emotivně jí vyličte, co byste s tím, kdo vás rozzlobil, udělal/a, kdybyste mohl/a. V našem případě třeba: "Nejradši bych té babě úřednické nacpala všechna ta lejstra do krku, a až by se začala dusit, narazila bych jí na hlavu tu hnusnou vázu. co má na stole!"
  • Pořádně se rozhýbejte! Pohyb je vynikajícím ventilem vzteku. Vybijte zlost joggingem, aerobikem, tancem, jízdou na kole, inlinech či jakkoliv jinak ... Nebo třeba jenom tím, že budete chvíli poskakovat či se po vzoru lidoopů začnete bušit do prsou. Jde hlavně o to, aby to byl pohyb fyzicky dost náročný, aby opravdu dokázal ony negativní emoce odčerpat.
  • Vykřičte se! Běžte někam pod most, kde projíždějí vlaky a hlučí tak, že vás nebude slyšet. Nebo se zavřete do koupelny a pusťte kohoutky naplno. A potom ječte, řvěte či zpívejte třeba bojové písně z plných plic!

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny