Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Psychologie, vztahy mezi lidmi Informační a datový smog - odpočiňte si alespoň na chvíli od mobilu, internetu a televize

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Informační a datový smog - odpočiňte si alespoň na chvíli od mobilu, internetu a televize Email
Pondělí, 07. září 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2463x

informacni-a-datovy-smog-odpocinte-si-alespon-na-chvili-od-mobilu-internetu-a-televize-2Dokážete si představit alespoň pár dní nebo týdnů bez internetu a mobilního telefonu? Informační půst (informační dieta či datová dieta) psychice velmi prospívá – je prevencí syndromu vyhoření. Jaké návyky můžeme do svého života zařadit, abychom negativní vliv informačního smogu co nejvíce eliminovali? 

___

___

V dřívější době (za totalitního komunistického režimu) byl problém informace sehnat. Zatímco dnes máme problém opačný: informací je spousta, ale je těžké poznat jejich pravdivost – a vůbec se v jejich záplavě zorientovat. Množství informací na planetě se každý rok zdvojnásobuje. Zdá se, že proces zrychlování tempa života se směrem do naší nejbližší budoucnosti nezastaví, ba naopak bude ještě víc gradovat. Jak nám ale velké množství informací škodí už dnes? Podle známého psychologa Daniela Golemana má informační exploze negativní vliv na naši pozornost a schopnost koncentrace. Přidejte k tomu podrážděnost, přetíženost, únavu, stres. Proto má stále větší význam naučit se nekonečný informační příliv regulovat.

 

informacni-a-datovy-smog-odpocinte-si-alespon-na-chvili-od-mobilu-internetu-a-televizePřestaňte sledovat televizní zprávy

Neexistuje jediný důvod, proč byste to měli dělat. O nic nepřijdete. To důležité se stejně dozvíte (i kdybyste nesledovali ani Internet, tak informace zásadního charakteru se k vám dostanu prostřednictvím druhých lidí – viz řada mediálních a sociologických modelů šíření informací). Televizní zprávy ukazují zkreslený a negativní obraz reality. Z psychologického hlediska je tak jejich konzumace zbytečná a škodlivá.


Na Internet se připojujte jen jednou denně

Vyhraďte si jednu, maximálně dvě, hodiny denně, kdy budete odpovídat na maily a pracovat na internetu. Mnoho tvůrčích a zaneprázdněných lidí zjistilo, že je v dnešní době skoro až nutnost odstřihnout se od ne příliš produktivního zvyku – být neustále on-line. Provokativní Timothy Ferris v neméně provokativní knize Čtyřhodinový pracovní týden dokonce uvádí, že se pracovním mailům věnuje jenom jednu hodinu týdně. V pondělí.

 

Vybírejte si jen ty informace, které pro vás mají hodnotu

Budete mít ze sebe lepší pocit, když věnujete hodinu denně učení se cizímu jazyku, nebo když tutéž dobu protlacháte či strávíte na facebooku? Udělejte si přehled, kolika informacím jste během dne vystaveni, aniž sami chcete. Snažte se přijít na to, jak byste je mohli eliminovat a trávit čas jinak - tak, aby vám neutíkal pod rukama, ale abyste ho využili kreativněji (rodina, přátelé, koníčky, záliby).

Naučte se sami sebe ptát: „Přinese mi tato kniha/tento film/tato debata s někým hodnotu? Naučím se něco nového? Pomohu tím někomu? Stanu se díky tomu lepším člověkem nebo bude díky tomu svět lepším místem k životu?“ Pokud ne, dávám raději přednost tichu.

 

Vypněte na několik dní svůj mobil (minimálně 1x za rok)

Zkuste si udělat plán sami pro sebe (nebo se svou rodinou) a být 7-10 dní bez jakéhokoliv on-line spojení se světem (vypnutý mobil, včetně Internetu). Pro hodně lidí je to velmi osvobozující – mít možnost totálně se uvolnit a zjistit, že svět se bez nás nezboří.


Informační technologie mohou kvalitu života zvyšovat, ale také ji ničit. Snažme se odhadnout pro sebe míru. A hlídat si, abychom se nestali na nepřetržitém (a škodlivém) přísunu informací závislí.

 

informacni-a-datovy-smog-odpocinte-si-alespon-na-chvili-od-mobilu-internetu-a-televize-2

 

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny