Náhodné stránky webu
- (31.07.2012) Je lepší káva bez mléka nebo s mlékem?
- (02.02.2011) Právo na vrácení investic do nemovitosti při rozvodu manželství
- (15.01.2014) Kupní smlouva na pozemek - vzor ke stažení zdarma - nový občanský zákoník 2014
- (10.12.2013) Alergické komplikace očkování a odmítání vakcinace lidmi
- (03.04.2016) Prevence nadýmání, jak se vyhnout nadýmání, plynatosti - 8 tipů
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Co nedělat po třicítce abyste si víc užili života a byli svobodnější - 25 tipů |
![]() |
Neděle, 04. říjen 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2577x |
Co nedělat po třicítce1. Málo spátTancujeme celou noc, poskakujem celý den… Tenhle vzorec měl kdysi vyjadřovat plný a bohatý život. Veličinu „tancujeme“ však čím dál tím víc začala vytěsňovat konstanta „pracujeme“. Odpočinek ale není žádný přepych. Je to nezbytná podmínka života.
2. ProstydnoutKrása si žádá oběti? No ano, budeme-li v mrazu chodit s nohama v mini těsně pod zadek a bez čepice, všichni jistě vděčně ocení nadlidskou krásu našich nohou i vlasů – ta však bohužel nebude trvat dlouho.
3. KouřitTo se lehko napíše, ale hůř udělá, jak vědí všichni, kterých se to týká. Zatím se však ještě nemůžete vymlouvat „ále, já už se stejně nijak nevylepším“. A ranní kašel i jiné varující signály už tady jsou… (více na webu o kouření Kuřákova plíce)
4. Léčit všechno analgetikyLogický řetězec „něco mě bolí-vezmu si prášek-jsem zdravý“ začíná být nahrazován jiným: „něco mě bolí-asi něco dělám špatně-asi bych měl změnit způsob života“. Ne u všech, samozřejmě. Ale výsledky obvykle bijí do očí.
5. Péct se na sluníčkuRudá tvář, olezlý nos, problémy s kůží – to nejspíš nedělá starosti žádnému dítěti. Zato každý dospělý ví, že i ve městě dělají za horkého slunečného počasí pokrývka hlavy a dobrý krém s vysokým UV filtrem zázraky. S tím, jak se bude cítit, i s tím, jak bude vypadat.
6. Svěřit svoje tělo do rukou kdekohoVe třicítce už obvykle máme své vyzkoušené zubaře, terapeuty, maséry, mladé dámy gynekology. Recept na výběr dobrého specialisty je velmi jednoduchý: jestli vám v ordinaci něco nesedne, nešetřete časem ani penězi a přejděte k jinému. Dokud nenajdete takového, který vám skutečně naslouchá, který vám rozumí a který vám skutečně pomáhá.
7. Ostýchat se a odmítatKdyž vás někdo chválí a vy se upřímně radujete, to dobré se minimálně dvakrát zvětšuje – násobí se dvěma lidskými bytostmi. Když se mračíte, zahrabáváte zlato do písku.
8. ŠiditVe škole zkoušíme převézt vesmír ztělesněný v osobě učitele opisováním od spolužáka. Někdy nám to i vyjde. Když ale dnes fixlujeme v práci předstíráním horlivé činnosti nebo v rodině – už to nějak nefunguje.
9. Odkládat snySnít o něčem, co je ještě daleko, je samozřejmě velmi pohodlné: emoce si člověk jakoby odžije a úsilí ho to žádné nestojí. Ale jestliže skutečně toužíte například spatřit Brazílii ještě než budete staří, sestavte si plán. Pro jistotu připomínáme, že slovy „Jak zbohatnu, tak…“ – žádný skutečný plán nezačíná.
10. Odmítat plánovatV dospívání si můžeme dovolit být spontánní a bezprostřední. Promýšlet nějaký další krok se má za něco ubohého. Postupně ovšem vyjde najevo, že absolutní spontánnost je dost nepohodlná a pro navázání vážného vztahu zcela nevyhovující.
11. Hledat ideálRytířský román jako žánr patří do středověku, nicméně hledat anděla útlého pasu či mocných svalů, který si nikdy na nic nestěžuje, mají v oblibě osoby obého pohlaví dodnes. Teprve časem se naučíme chápat, že brát lidi takové, jací jsou a učit se s nimi žít, je daleko zajímavější.
12. Toužit, ať je to jako v „tom filmu“Prolívat slzy při melodramatu nebo fandit pohlednému mládenci, který nelítostně trestá ty zlé, to je věc normální. Ovšem chtít přenášet situace vymyšlené ve scénáři a zinscenované režisérem pro polechtání nervů do reálného života není dvakrát rozumné.
13. Nasazovat si maskuNe, nejsi Lenka, je z tebe osudový vamp lámající mužská srdce. A ty, ty nejsi Pavel, jsi nepochopený génius se zlomeným srdcem… V zrcadle to tak vypadá. Ovšem stačí pohled ze strany a vidíme, že průřezy v masce trčí ven směšné odstávající uši.
14. Strkat hlavu do písku“To se mě stát nemůže”! Tohle zaklínadlo nás, jak se nám zdá, ochrání, abychom se nezbláznili z nejrůznějších variant špatných zpráv. Jenže jak zranitelní díky tomu jsme! Samozřejmě, že nedoporučujeme pěstování paniky nebo úmyslné pokoušení nějaké hrůzy. Ale připustit si možnost vzniku těžkostí a nedobrých situací není od věci. Lepší je promýšlet špatné eventuality a jejich možné řešení, než stát bezradní tváří v tvář tvrdé realitě.
15. Vymýšlet si orientační ukazateleNezřídka si vybájíme hrdiny a fantastické přátele nejenom podle nějakých celebrit, ale i lidí, které máme kolem sebe. Obklopíme je smyšleným nimbem čehosi úžasného… „Co by asi řekl…“, „Udělám tohle kvůli němu…“, „Dosáhnu toho a on si uvědomí…“. Zaměříme se na zcela falešný, vymyšlený mýtus a svůj vlastní reálný život necháme zbůhdarma uplouvat do dáli…
17. Bát se vlastních citůHrdinsky držet všechno v sobě a „tiše, hrdě umírat“, to je další z oblíbených extrémů. Požádat o pomoc nebo se podělit o starosti, na tom není nic zahanbujícího. Člověk pro to jen musí umět najít ty správné lidi a vhodnou chvíli.
18. Rozdávat sliby napravo nalevoPrázdný slib je skvělá cesta jak sestřást něčí žádost nebo vzbudit dojem laskavosti. Efekt to má velmi krátkodobý. Zato však neochota mít s tebou nadále cokoli společného má trvání mnohem delší.
19. Strkat nos, kam se nemáPřítel se vás neprosil, abyste se stali smírčím soudcem v jeho rodinných vztazích. Když ale vy prostě nemůžete viděl nespravedlnost… Akorát je divné, že teď je všechno mnohem horší. Vždyť jste přece chtěli jen to dobré!
20. Zachraňovat lidiPatologického flákače nikdo nepředělá. V laboratoři se génius vyrobit nedá. Nevyléčíte alkoholika, který sám nechce. To nedokáže žádné sebelepší spojení vůle a lásky. Jenom člověk sám může změnit svůj život.
21. Věřit na kouzelnou hůlkuTedy na to, že vztahy vznikají a rozvíjejí se samy o sobě. Že „tvůj člověk“, to je někdo, kdo umí číst tvé myšlenky a uhodne každé tvoje přání. Ve skutečném životě je třeba mluvit. A někdy se dokonce hádat. To ale ještě neznamená, že vedle sebe nemáte „toho pravého“!
22. Dělat naschvály rodičůmŽít někomu navzdory, to je také závislost, je to absence zralosti. Je čas zpracovat dětské křivdy a odpustit je.
23. Držet se nepsaných pravidelVe svatém přesvědčení, že „přátelé mají přece být vždycky spolu“ děláme tragédii z toho, že si přítel nebo kamarádka našli partnera a pořídili rodinu. Udělali zcela přirozenou věc! My ale pod heslem“ideály nejsou na prodej“ nechceme přiznat, že nastal čas změn. Na tohle se dá narazit v každém věku. A je to dost hrozné.
24. Vyžívat se v trápeníV osmnácti je věčný trpitel dojemným romantickým zjevem. Ve třiceti jde o únavného suchara. Kdo takhle pokračuje, může se proměnit v postaršího oslíčka Ijáčka.
25. Pokládat se za dospěléhoKdyž jsme dávali dohromady tato pravidla, začali jsme najednou cítit, jak jsme celí takoví moudří…Naštěstí jsme si včas vzpomněli na jedno velké tajemství malého lidského společenství na planetě Zemi. Spočívá v tom, že dospělí ve skutečnosti neexistují. Proto jsme vyplázli na zrcadlo jazyk a připsali jsme ještě několik bodů naplněných moudrostí pro sebe samotné. Protože sebezdokonalovat se a radovat se ze života, to nejsou žádné protiklady. Jedno druhému vůbec nebrání! |
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------