Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Psychologie, vztahy mezi lidmi Cholerik, melancholik, sanvinik, flegmatik - vlastnosti, vztahy (vhodní a nevhodní partneři), oblíbené věty jednotlivých typů

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Cholerik, melancholik, sanvinik, flegmatik - vlastnosti, vztahy (vhodní a nevhodní partneři), oblíbené věty jednotlivých typů Email
Pondělí, 29. únor 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 17619x

 

cholerik-melancholik-sanvinik-flegmatik-vlastnosti-vztahy-vhodni-a-nevhodni-partneri-oblibene-vety-jednotlivych-typuMálokterý zamilovaný cíleně přemýšlí o tom, jaký typ partnera by se k němu hodil. Přitažlivost je chemie. Člověk to většinou neřeší, a to je dobře. Nejsme přece stroje. Když ale vztah nevyjde, můžeme se poučit z chyb a při příštím výběru být ostražitější. Pak třeba budeme zvažovat i ty psychotypy...

___

___

Cholerik

Typické vlastnosti:

netrpělivost, vzrušivost, nezávislost
Bývá silný, společenský, optimistický, tvůrčí, nerad přešlapuje na místě. Odpočívá v pohybu, skvěle umí ovládat ostatní, snaží se od nich odlišovat. Je rozený vůdce, má silnou vůli, myslí si, že na všechno má správné odpovědi. Pečlivě se snaží pochopit, jak kdo funguje, a své poznatky potom využít pro lepší komunikaci nebo člověka použít pro své vlastní účely.

Jeho oblíbené věty:

„Neexistuje! Prosím tě, to snad nechápe jen blb! Ty mě neposloucháš!"

Nevhodní partneři:

Melancholici. Ti jsou totiž velmi hlubocí ve svých citech, vyhýbají se konfliktům a věčně vládnoucí a „vševědný" cholerik z nich může udělat (a většinou i udělá) klubíčko obnažených nervů.

Vhodní partneři:

Sangvinici. Ti jsou společenskými motýly, přelétavými, nehlubokými. Jejich vztah s choleriky je sice Itálie, ale může být veselý, inspirativní a může oba posouvat dopředu. To, že se na konci cesty společně zhroutí, bývá u těchto dvou typů normální.

Flegmatici. Ti jsou s choleriky celkem v pohodě, protože být v pohodě je jedním z hlavních rysů jejich osobnosti. Svým stoickým klidem sice občas dokážou vyšilující choleriky úplně vytočit, ale zároveň umí jejich nadbytečný temperament a rtuťovitost brzdit.

 

Flegmatik

Typické vlastnosti:

laskavost, stabilita, empatie
Bývá spíš introvertní, ale v každém případě je to klidná síla. Je spolehlivý přítel, pečující partner, nerad ubližuje lidem, bývá dobrým týmovým hráčem, je tichý a vtipný, vyhýbá se konfliktům, je laskavý a umí naslouchat. Je také nerozhodný, často dost lhostejný, rád odkládá práci, křivdu umí nečekaně připomenout i po hodně dlouhé době. Nemá rád změny.

Jeho oblíbené věty:

„Z toho se nestřílí. Nech to plavat. Co máš z toho, vždyť je to stejně jedno."

Nevhodní partneři:

Melancholici. Jejich setkání většinou nevěstí nic dobrého, v tomto vztahu převládají často chmury a mlčení. Flegmatik nemá dost sil a motivace ubrečeného melancholika konejšit a přesvědčovat, stejně tak melancholik nedokáže rozhýbat lhostejného, málomluvného flegmatika.

Vhodní partneři:

Cholerici. Díky své lenosti, umění naslouchat a sloužit, dokáže flegmatik zdárně přežívat i vztahy s Cholerikern. Přibrzďuje ho, mírní jeho výbuchy a umí to dělat nenápadnou formou. Sebevědomý cholerik často ani neví, že je tou Hlavou, kterou ; flegmatik coby Krk hýbe.

Sangvinici. Je to podobné jako u choleriků. Stálí a laskaví flegmatici dokážou ustát jejich výlevy všeho druhu. Sangvinici zase mění tiché flegmatické partnery ve vtipné společníky, protože flegmatici bývají velmi vtipní, jen potřebují „nakopnout".

 

Sangvinik

Typické vlastnosti:

nestálost, společenskost
Je optimista, mluvka a extrovert. Miluje lidi, společnost a bývá lvem salonů. Nadšeně přijímá informace ze světa, skvěle si pamatuje bonmoty z filmů, které pak hází do „placu". Nejdůležitější pro něj je, „co na to řeknou lidi" a jestli je pobaví a zaujme. Miluje, když je v centru pozornosti, což se mu většinou daří. Pravidla moc neuznává, jede si to svoje. Nesnese stát v koutě, být nezajímavý a přehlédnutý - to by ho zabilo.

Jeho oblíbené věty:

„Co jsi povídala? Hele, slyšela jsi tenhle fór? Lidi, teď mě poslouchejte!"

Nevhodní partneři:

Cholerik. Oba jsou sice hodně upovídaní, ale každý jinak.
Zjednodušeně řečeno - sangvi-nik je ukecaný pro radost, cholerik proto, aby dosáhl cíle. Oba se budou snažit prosadit. A protože zvítězit ani prohrát se většinou nepodaří ani jednomu, může jejich vztah skončit jako válka Roseových.

Vhodní partneři:

Flegmatici. Snesou se prakticky s každým. I je sice dokáže rozhodit sangvinikova těkavost a případné nevěry, vadí jim i jeho neustále žvatlání, ale svým postojem k životu se dokážou s partnerovými eskapádami vyrovnávat.

 

Melancholik

Typické vlastnosti:
hloubavost, mlčenlivost, sklon ke smutku
Je pesimista a introvert. Zároveň skvělý myslitel, precizní tvůrce, stabilní v citech i názorech. Jen těžko si zvyká na novoty, nemá rád změnu zajetých a vyzkoušených stereotypů. Touží po dokonalosti, což ho brzdí a přináší mu to i častá zklamání a frustraci. Nemá rád výstřelky ani výstřednost. Dává přednost faktům, datům, číslům, analýze. Má rád poklid a řád.

Jeho oblíbené věty:

"Nezapomnělas něco? Máš připravené argumenty? Mě zajímají jen fakta, takhle to dál nejde."

Nevhodní partneři:

Cholerici. Ti dokážou melancholika zničit. Jejich výbuchy, přebujelý temperament a snaha stále někoho ovládat melancholiky deptají. Cholerického partnera se často začnou bát a vyhýbají se mu, uzavírají se do sebe a mlčí. To cholerikovi vadí, ještě víc se rozparádí a ďábelský kolotoč, který nemá konce ani řešení, se roztáčí.

Vhodní partneři:
Sangvinici. Bujaří partneři, kteří jsou pro každou legraci, můžou melancholiky docela dobře posouvat, rozveselovat a doplňovat. Ale jen v případě, že jde o san-gviniky rozumnější, kteří zamlklé melancholiky neudupou do země a nepřivedou je do blázince svým stylem chovám.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny