Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Příčiny únavy - dehydratace, mobil u hlavy, léky, sport, nemoci (chudokrevnost)

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Příčiny únavy - dehydratace, mobil u hlavy, léky, sport, nemoci (chudokrevnost) Email
Středa, 19. srpen 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2575x

nejcastejsi-priciny-unavy-dehydratace-mobil-u-hlavy-leky-sport-nemoci-chudokrevnostDíky nemoci známe hodnotu zdraví, díky zlu hodnotu dobra, díky hladu sytost, díky únavě odpočinek … Toto jsou slova slavného řeckého filozofa  Hérakleita. Přestože je vyřkl před tisíci lety, dala by se tesat do kamene i dnes. Otázkou je, zda by si je vůbec někdo z nás vzal k srdci.   Přiznejme si, že v dnešní rychlé době, kdy pracujeme bez přestánía nemáme čas jíst, relaxovat a někdy dokonce ani spát, to jde jen stěží.

___

___

Většinou to bývá až ve chvíli, kdy je pozdě. Prvním signálem, že se s naším organizmem něco děje, bývá únava a ztráta energie. Jejími projevy může být např. i snížená schopnos soustředění, apatie, sklon k snadnému rozčilování se, neschopnost zvládat běžné denní výkony apod. Někdy  je únava pouze upozorněním, že našemu tělu cosi schází. Pokud mu dobře nasloucháme, mnohdy to "cosi napravíme" sami. Unava ovšem může být  i příznakem některých závažných zdravotních problémů, a pak bychom měli navštívit lékaře. O tom, zda je poznáte, se přesvědčíte v našem testu. Nyní si povíme něco málo o těch, s nimiž se zvládnete vypořádat sami. Ne vždy jde o přepracování či nevyspání.

 

5 důvodů, proč jste unavení

1. Málo vody.

Jednou z příčin únavy může být dehydratace - přes den nevíte, kam dřív skočit, a na skleničku s vodou si nevzpomenete už vůbec. Kofein obsažený v kávě a čaji působí močopudně, takže hrnek kafe tekutiny v těle nedoplní. Mnoho z nás se navíc mylně domnívá, že únava je důsledkem hladu. Ale pozor! Jakmile se v takové chvíli najíte, padne na vásještě větší malátnost.

Co s tím? Denně vypijte dva litry tekutin, v létě a při zvýšených ztrátách více. Doporučuje sevoda a bylinné čaje.

 

2. Mobil u hlavy.

Asi vás to nikdy nenapadlo, že mobilní a bezdrátové telefony mohou za to, že se cítíte unavení a nemůžete spát. Viníkem jsou podle vědců elektromagnetická pole, jimž jsme denně vystavováni a která potlačují produkci melatoninu. Tvorba tohoto hormonu je ovlivňována světlem, přičemž jeho sekrece je maximální za tmy. A právě jeho zvýšená hladina způsobí, že se nám chce spát. 

Co s tím? Moderním technologiím se dnes nevyhneme. Snažte se tedy alespoň nespat s mobilem v posteli a na noc ho vypínejte. Pokud to zvládnete, nechte se vzbudit klasickým budíkem. A nebojte, ono vám přes noc nic neuteče.

 

3. Unavující léky.

Řada léků má kromě léčivých účinků i ty nežádoucí. K těm nejčastějším patří "požírání" energie. Často sio něm přečtete na příbalovém letáku
některých léků na spaní a proti úzkosti, prášků užívaných k prevenci migrény, k léčbě vysokého tlaku a dalších.

Co s tím? Pokud se během užívání léků necítíte ve své kůži, navštivte lékaře a vysvětlete mu situaci. Sami ovšem nic nepodnikejte! Jestliže
musíte léky užívat a je to možné, berte sije před spaním.

 

4. Příliš sportu.

Pohyb je životabudičem, zároveň ale i zlodějem energie. A to když sportujete příliš či nesprávně. Během cvičení dochází k vyplavování
kortizolu, steroidního hormonu kůry nadledvinek, a při vysokém přetěžování organizmu se může jeho produkce dokonce i vyčerpat. Výsledkem bývá nejdřív únava, později jsou to vážné zdravotní problémy (např. únavový syndrom).

Co s tím? Pro udržení správné hladiny kortizolu je třeba střídat dlouhé vytrvalostní tréninky a případně náročné závody s krátkými rychlostními
tréninky a přiměřeným odpočinkem.

 

5. Nedostatek železa

Vyčerpání se můžete cítit také proto, že tělo trpí nedostatkem železa. Časté je to u žen, které nejedí maso nebo trpí silnou menstruací. Jeho
nízká hladina navíc může způsobit chudokrevnost neboli anémii. Ta už se však začíná projevovat extrémní únavou a vyčerpaností, jež mají neblahý vliv na každodenní život.

Co s tím? Pokud se tedy cítíte unavení, zajděte k lékaři a poproste o krevní test zaměřený na hladinu železa. Podle výsledků vám odborník
doporučí, jak nejvodněji chybějící železo doplnit. Najdete ho nejen v živočišných potravinách, ale také v listové zelenině a luštěninách.
Užívat můžete i doplňky stravy, jež jsou k dostání v lékarnách.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny