Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Jak poznat kdy je zubní kartáček opotřebovaný, kdy je čas na výměnu

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak poznat kdy je zubní kartáček opotřebovaný, kdy je čas na výměnu Email
Neděle, 29. červen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4766x

vymena_zubniho_kartacku.jpgČištění zubů dvakrát denně je základem správné péče o zuby. Neméně důležitá je však i správná technika, kvalitní zubní kartáček a jeho včasná výměna za nový. Opotřebovaný kartáček s odstávajícími štětinami nejen že není účinný, ale dokonce nám může uškodit – množí se v něm bakterie a odstávající štětiny mohou poranit dásně a škraně.

___
___ 

Technika čištění zubů a kvalitní zubní kartáček - základ úspěšné péče o zuby

Důležitá je správná technika čištění. Můžeme rozlišit několik druhů metod čištění zubů. V zásadě však doporučuji metody s převažujícími vibracemi kartáčku (velmi malé kroužky, spíše chvění) s postupným pronikáním vláken do mezizubních prostor a eventuálně do dásňového žlábku – tato metoda je nejvhodnější, zároveň však také nejnáročnější na správné provedení. Pro malé děti, které nejsou schopny zvládnout náročnější metody, pak doporučujeme takzvané stírací metody, tj. metody s převažujícím stíracím pohybem kartáčku v dlouhé ose zubu.

 

Čistím si zuby správně?

Pacienti často nevěří, že si nečistí zuby správně. Nebo je třeba pacienty naopak povzbudit, protože mají pocit, že vše dělají špatně. Zjednodušeně by se dalo říci, že správná technika čištění a kvalitní zubní kartáček jsou základem. Kvalitním kartáčkem myslím především kartáček, který má rovné a neopotřebované štětiny. Kartáček po dvou až třech měsících ztrácí svou účinnost, štětiny se ohýbají a zostřují, což může způsobovat dokonce zranění dásní.

Jak poznat, kdy už je čas na výměnu zubního kartáčku?

Zda je váš zubní kartáček opotřebený zjistíte následujícím způsobem: Přidržte zubní kartáček ve svislé poloze a dívejte se na něj zezadu. Jakmile okolo hlavy kartáčku zpozorujete 1 až 2 milimetry vybočujících vláken, je nejvyšší čas vyměnit ho za nový. Vybočující vlákna mohou být důkazem přílišného tlaku na kartáček při čištění. Pokud by se kartáček používal dále, mohlo by dojít k poranění škraní. 

 

Nový kartáček na jaře, v létě, na podzim a v zimě nebo i častěji

Abyste si lépe zapamatovali tříměsíční interval, kdy je třeba zubní kartáček vyměnit za nový, zkuste se zaměřit na změny ročních období. Dáváte-li přednost častější výměně, pamatujte si první den v každém sudém nebo lichém měsíci. Další možností je zapsat si upomínku do svého diáře přibližně za 2 až 3 měsíce ode dne vybalení nového kartáčku.

 

Na opotřebovaných kartáčcích je více bakterií

Značka Signal provedla ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem testování, ve kterém se prokázalo, že se v zubních kartáčcích, které byly používány po dobu více než tří měsíců, vyskytovalo o 15 % více bakterií, než na zubních kartáčcích používaných 2 měsíce. Množení těchto bakterií může být způsobeno dlouhou dobou používání, nedostatečným oplachováním kartáčku nebo prodělanou nemocí.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny