Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Barvy a psychika - jak působí barvy na člověka

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Barvy a psychika - jak působí barvy na člověka Email
Pondělí, 14. leden 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 41979x

jak_pusobi_barvy_na_cloveka.jpgZkuste změnit barvy! Podle odborníků totiž barvy silně ovlivňují psychiku člověka. "Barvy nás ovlivňují po stránce fyzické i psychické," říká Hedviga Pečená, která se zabývá barevnou typologií. Už v roce 1903 získal profesor Nils Finsen Nobelovu cenu za medicínu, když prokázal, že barevná chvění, která procházejí lidským tělem, v něm mohou vyvolat výrazné reakce.

 

___

Vliv barev na člověka zkoumal v roce 1958 i vědec Robert Gerard. Zjistil, že na červenou reagují pokusné osoby zvýšením krevního tlaku, zrychleným dýchaním, potí se jim dlaně a jsou napjatí, úzkostní a rozčilení. Naopak, modrá je dokázala uklidnit, stejně jako zelená.

Barvy se dají obecně rozdělit na teplé a studené. Teplé, jako je červená, žlutá, hnědá nebo oranžová, navozují pocit tepla a dodávají energii. Například žlutá barva dokáže vnutit člověku pocit tepla až o dva stupně vyšší než ve skutečnosti a navíc povzbuzuje myšlení i aktivitu. Červená zase povzbuzuje chuť k jídlu, ale dokáže vyvolat silné emoce, které můžou skončit až agresivitou. Modrá vybízí ke klidu a zelená je skvělá pro duševní rovnováhu.


Šedá dělá z lidí lenochy

O tom, jak hodně člověka barvy obvlivňují, svědčí třeba i to, jak často se barevná přirovnání objevují v běžném hovoru. "Běžně používáme napříkad spojení "vidím rudě", když jsme rozčilení, nebo "že svět je růžový", když se vše daří," podotýká Pečená. Odborníci už prokázali, že barvy ovlivňují i pracovní výkon. Lidé, kteří mají nudnou práci a navíc pracují v místnosti vymalované šedou barvou, podávají dlouhodobě nižší výkon, než jejich kolegové na barevně lépe řešeném pracovišti. Navíc šedá ve větším množství může vést až k depresi.


Nudné prostředí brzdí mozek

Chybí vám "šťáva", zlenivěli jste a v práci se sotva ploužíte? Pak si nechte vymalovat kancelář pastelovými barvami. Pokud k tomu ještě navíc zvolíte trochu "ulítlý" nábytek s nepravidelnými tvary, doslova se psychicky nakopnete. "Takový prostor probouzí a aktivizuje. Říká tady se něco děje," radí specialistka na barvy Hedviga Pečená.


Jaké barvy se tedy nejlépe hodí?

Modrá
Pro místnost, která se využívá pro porady, se hodí světlé odstíny modré. Mají totiž nejen uklidňující vliv, ale zároveň i podporují komunikaci.

Žlutá, oranžová, zelená
Pokud chcete, aby vám mozek pracoval na sto procent a abyste začali chrlit nápady, zvolte syté odstíny žluté, oranžové nebo zelené. "Takové místnosti se dobře využijí tehdy, kdy je potřeba něco kreativně vymyslet," radí Pečená.

Světle žlutá, meruňková
Tyto barvy působí velmi optimisticky. Hodí se proto do ordinací lékařů nebo do operačních sálů.


Nejlepší barva pro vaši práci

 

  • zasedací místnost - červená, oranžová, žlutá - vybičují aktivitu na maximum

  • úřad - různé odstíny modré a zelené - vyvolávají pocity odpovědnosti a serioznosti

  • banka - bílá, béžová - působí klidně a zodpovědně. Ve spojení s hnědým nábytkem pak působí solldně a vyvolávají podvědomý pocit zajištěnosti.

  • dílny - zelená, modrá a bílá - napomáhají k soustředění a zvyšují výkon

  • studené provozy (mrazírny apod.) - oranžová, žlutá - vyvolávají pocit tepla

  • horké provozy (kuchyně, pekárny apod.) - modrá, zelená - "ochlazují" psychiku

  • studovna - ke studiu, kdy je potřeba se hodně soustředit, je nejvhodnějšií zelená barva

 


Co o vás říkají barvy

Ale barvy nejen "mluví" ke každému člověku, ale zároveň vypovídají i o něco o něm. Podle vaší oblíbené barvy, se dá odhadnout, jací jste. "Každý z nás si podvědomě uvědomuje barvy, které se mu prostě líbí a cítí se s nimi dobře, a ty si potom vybírá," vysvětluje odbornice na barvy Hedviga Pečená. Obecně se dá podle ní říci, že barvy vyjadřují náladu a atmosféru.

Žlutá
Působí jasně a povzbudivě. Povzbuzuje paměť, podporuje čich, aktivizuje mysl. Lidé, kteří mají v oblibě žlutou jsou ale trochu chaotičtí.

Červená
Dodává nejvíce energie, je smyslná a v interiéru je velmi výrazná. V oblibě jí mají psychicky silní lidé, kteří jsou otevření a impulzívní.

Oranžová
Je mimořádně povzbuzující, podporuje zdravé prosazování, aktivní úsilí. Posiluje tělo, podporuje trávení, pomáhá překonávat depresi.

Růžová
Zklidňuje emoce, probouzí soucit, lásku. Kdo má v oblibě růžovou je citlivý, vřelý a přátelský.

Fialová
Letos velmi módní barva. Podporuje chuť (není náhodou, že ji vídáme často v cukrárnách). Je ale také barvou ztišení mysli a meditace.

Modrá
Uklidňuje a uvolňuje. Otevírá mysl, aby byla přístupná inspiraci a intuici. Vyvolává pocit důvěryhodnosti. Lidé, kteří mají rádi modrou jsou věrní a přizpůsobiví.

Zelená
Pohled na zelenou posiluje smyslu a oživuje oči. Má tišící účinky, uklidňuje nervovou soustavu. Pomáhá při únavě. "Zelení" jsou přátelští a plní energie.

Hnědá
Barva země. Dodává pocit jistoty, tepla a bezpečí.

Bílá
Působí neutrálně, navozuje pocit čistoty. Lidé, kteří upřednostňují bílou jsou spolehliví a upřímní.

Černá
Působí tajemně. Ten, kdo má rád černou, touží po riziku.

 


Související odkaz:
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny