Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Nezařazené Vánoční tradice a pověry - lití olova, krájení jablka, pouštění lodiček, talíř navíc

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Vánoční tradice a pověry - lití olova, krájení jablka, pouštění lodiček, talíř navíc Email
Neděle, 23. prosinec 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 27678x
vanocni_zvyky_tradice.jpgVánoce jsou opředeny mnoha zvyky, tradicemi a pověrami. Patří mezi ně i pouštění lodiček, krájení jablka, zákaz vstávání od stolu, talíř navíc u štědrovečerní večeře, rybí šupiny do peněženky, zlaté prasátko při půstu, házení střevíců, barborky (trhání větví třešní) a adventní věnec. Všechny tyto zvyky jsou krátce ve článku popsány.
___
___

Pouštění lodiček

Do prázdné půlky skořápky od vlašského ořechu se nakape vosk a připevní vánoční svíčka. Takto vytvořené lodičky se pouštěli do lavoru s vodou. Komu lodička nejdéle vydržela nad vodou toho čeká dlouhý a šťastný život.

 

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se rozkrajovala jablíčka a to kolmo na stopku. Pakliže byl jádřinec ve tvaru křížku ohlašovalo to příchod smrti. Byl-li jádřinec plný červů znamenalo to nemoc a krásná hvězdička znamenala zdraví a štěstí.

 

Vstávání od stolu

Vstávání od stolu bylo zakázáno, kdo vstal od štědrovečerního stolu tomu byla předpovídána smrt nebo nemoc v následujícím roce.

 

Talíř navíc

Talíř navíc se dával nejenom pro nečekaného hosta, kterého bylo třeba pohostit ale také se říkalo, že je to očekávání narození Ježíška. Další vysvětlením je že u štědrovečerní večeře má být vždy sudý počet osob.

 

Rybí šupiny

Rybí šupiny se dávají pod talíř aby přinášeli po celý rok dost peněz.

 

Zlaté prasátko

Na Štědrý den se zachovával až do večera přísný půst. Dětem, které se nemohou dočkat se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko.

 

Lití olova

Nad plamenem se roztaví kousek olova a pak se najednou vylije do vody. Podle tvaru, který tímto litím každému vznikne, se usuzuje co koho čeká.

 

Házení střevíců

Svobodné dívky házely střevíc přes hlavu, jestli střevíc ukazuje špičkou ke dveřím provdají se, odejdou z domova, jestliže ukazují patou ke dveřím, zůstanou doma.

 

Barborky

Svobodné dívky si 4.12. tedy na svátek Barbory trhaly větvičky z třešně a dávaly si je do vázy. Pakliže na Štědrý den vykvetli měly se do roka vdát.

 

Adventní věnec

Je věnec většinou ozdobený chvojím, šiškami , jeřabinami, mašličkami a jinými drobnostmi a 4 svíčkami. Čtyřmi proto že adventní čas začíná čtyři neděle před Vánocemi. Každou adventní neděli se postupně jedna ze svíček zapálí. V poslední adventní neděli se tedy rozzáří všechny svíčky najednou.

 


Zdroj:
dokonalezeny.cz

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny