Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byliny, rostliny a zdraví

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nová stránka 1

 

Seznam všech bylinek, o kterých píšeme je zde.

Byliny, rostliny a zdraví

Svlačec - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 10. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2862x   

 

svlacec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiSvlačec rolní (convolvulus arvensis) je jeden z mnoha zástupců rodu svlačců, který má četnost asi 250 druhů. Roste jak zde v Evropě, ale taky u přímořských míst, jako jsou například Kanárské ostrovy, východní Indie či Madeira. V České republice se však vyskytuje pouze jediný druh a to právě svlačec rolní.

___

___

Celý článek...
 

Libeček (magi) - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 10. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3617x   

libecek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiLibeček lékařský (latinsky levisticum officinale) je statná, 1,5-2 metry vysoká rostlina, která u nás ve volné přírodě neroste. Pochází ze Středomoří a u nás se často pěstuje, lidově se nazývá americký celer. I v mé zahrádce stále roste několik exemplářů, neboť libeček ráda přidávám do polévek a omáček. Mladé listy můžeme využívat jako zdravý salát a přidávat všude tam, kde běžně používáme celerovou nebo petrželovou nať.

___

___

Celý článek...
 

Bylinky červenec - bylinky a rostliny sbírané v červenci

Email
Čtvrtek, 10. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2676x   

 

bylinky-cervenec-bylinky-a-rostliny-sbirane-v-cervenciCo červenec neupeče, to již srpnu neuteče… V červenci sbírejte bylinky, sušte, připravujte olejíčky, medíky - budou se vám hodit v zimním období, ale nezapomínejte ani teď na sebe a dopřejte sobě i svému tělu v těchto krásných, avšak pro tělo náročných dnech regeneraci. Vítejte tedy v tomto krásném měsíci.

___

___

Celý článek...
 

Jaterník podléška - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití, využití

Email
Středa, 09. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2558x   

jaternik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiJaterník podléška, jaterník trojlaločnatý (latinsky hepatica nobilis schreb) -  je radost spatřit překrásné modrofialové porosty květů jaterníku. Tato první jarní ozdoba stinných lesů rozkvétá, hned jak roztaje sníh, a na místech bohatého výskytu dokáže probouzející se les překrásně vybarvit. Pro mne tento pohled znamená, že zima již definitivně skončila a že začíná nová bylinkářská sezona. 

___

___

Celý článek...
 

Bukvice lékařská - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 09. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2790x   

bukvice-lekarska-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiBukvice lékařská (latinsky betonica officinalis). Vendo la tonica et compra la betonico - zní v překladu nad titulem uvedený slogan, který mě napadne při každé zmínce o této rostlině. Její sláva sahá až do dob římského císaře Augusta, kterému osobní lékař Antonius pomocí bukvice léčil až 47 chorob. 

___

___

Celý článek...
 

Pelyněk - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití, využití

Email
Úterý, 08. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4024x   

pelynek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPelyněk pravý (latinsky artemisia absinthium) - abychom ocenili krásu rostlin, musí existovat i rostliny obyčejné, nepěkné, vedle nichž mohou ty krásné vyniknout. Takový osud postihl ubohý pelyněk. Rostlina nemá pěkné listy ani květy, jimiž by semohla pyšnit. Dokonce i nepříjemná chuť pelyňku se stala symbolem všeho hořkého.

___

___

Celý článek...
 

Bylinky a jejich účinky na zdraví - seznam všech bylinek o kterých se píše na tomto webu

Email
Úterý, 08. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 26845x   

bylinky-a-jejich-ucinky-na-zdravi-seznam-vsech-bylinek-o-kterych-se-pise-na-tomto-webuV roce 1994 jsem se poprvé začal zajímat o bylinky. Bylo to ovlivněné tím, že má matka koupila knihu Zdraví z boží lékárny od Marie Treben. Od té doby jsem se učil hledat v trávě, lesích a u cest bylinky (většinou v okolí chaty na Konicku - v panensky čisté přírodě) a zajímat se o jejich účinky na lidské zdraví. Stránka obsahuje seznam bylinek, kterým se na tomto webu věnuji. Nově zde zveřejním i některé nemoci a bylinky, které jsou na jejich léčbu vhodné. 

___

___

Celý článek...
 

Saturejka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 07. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4066x   

saturejka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniSaturejka zahradní (latinsky satureja hortensis) zdaleka nemá vzrušující vzhled, ale kupodivu tak dokáže na člověka působit. Má rozvětvenou, neatraktivní lodyhu, sem tam drobný kvítek. Pokud se saturejka již od starověku pěstuje, zajisté ne pro krásu. Jediným důvodem jsou její léčivé a chuťové vlastnosti, díky nimž se stala jedním z nejoblíbenějších koření, nahrazujícím i černé koření.

___

___

Celý článek...
 

Bříza - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Sobota, 05. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2921x   

briza-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniBříza bělokorá (latinsky betula pendula) -  ne nadarmo si bříza již v dávných dobách vysloužila přívlastky jako "kouzlo Indie" nebo "půvab Sibiře", Její sněhobílá kůra, krásný vzrůst a romanticky tvarované větve ji před určují být mezi stromy královnou krásy. Když se projdu v čistém březovém háji v době čerstvé jarní zeleně, cítím se jako v pozemském ráji. 

___

___

Celý článek...
 

Truskavec - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pátek, 04. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5362x   

truskavec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniTruskavec ptačí, rdesno ptačí (latinsky polygonum) - málokdo si této obyčejné bylinky všimne. Stonky truskavce se táhnou po zemi, uprostřed drobných lístků se objevují ještě drobnější narůžovělé květy. Není divu, že lidé truskavec obvykle jen těžko hledají. Lépe ho znají ptáci, kteří s oblibou vyhledávají jeho semena. Jako by to truskavec věděl, přichází člověku vstříc a roste tam, kam lidé nejvíce chodí - okolo cest a chodníků.

 

___

___

Celý článek...
 

Ostropestřec - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 03. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3257x   

ostropestrec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniOstropestřec mariánský (latinsky silybum marianum) - svou mohutností a dekorativností má ostropestřec mezi mými léčivými bylinkami dominantní postavení. Je mezi nimi obrem, kterému se nikdo nevyrovná. Bývá v zahrádkách, kde jeho velkolepý zjev vždy upoutá a velmi dobře působí. astropestřec se ve volné přírodě téměř nevyskytuje, proto lze jeho drogu získat pouze nákupem v lékárně nebo vlastním pěstováním.

___

___

Celý článek...
 

Jmelí - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 02. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3583x   

jmeli-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniJmelí bílé (latinsky viscum album) - málokterá rostlina je opředena tolika pověrami a mýty jako jmelí. I u nás má jmelí symbolický význam, zvláště v době Vánoc. Souvisí to nejen s tím, že je stále zelené, ale i se způsobem růstu. Jmelí je totiž rostlinný poloparazit, který bere životodárnou mízu různým dřevinám. Roste vysoko ve větvích stromů, z dálky vypadá jako ptačí hnízdo, proto se nesnadno získává.

___

___

Celý článek...
 

Jahoda, jahodník jako bylinka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 01. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2879x   

jahoda-jahodnik-jako-bylinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Jahodník obecný (fragaria vesca) - kdo by neznal a neměl rád toto ušlechtilé ovoce, k jehož vynikající chuti se přidává i krásný vzhled? Pěkné a působivé jsou především plody, ale ani listy se svým tvarem nedají v kráse zahanbit. Avšak pozor, k léčebným účelům používáme výhradně lesní jahody

___

___

Celý článek...
 

Máta peprná - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 30. červen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3832x   

 

mata-peprna-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniMáta peprná (latinsky mentha piperita) - na této velmi populární bylince je zajímavé, že se nedá pěstovat ze semene. Velmi dobře se však rozmnožuje z kořenujících výběžků, vyrůstajících z oddenku; stačí i malý kousek. Máta patří mezi nejpoužívanější rostliny a ve velkém množství se pěstuje téměř na celém světě.

___

___

Celý článek...
 

Kostival (černý kořen) - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 29. červen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6733x   

kostival-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniKostival lékařský (latinsky symphytum officinale l.) - tato léčivá rostlina patří mezi naše nepostradatelné a nejlepší bylinky, které příroda poskytuje. Roste na mokrých loukách, na mezích polí, ve vlhkých příkopech a podél potoků. Najdeme jej i při plotech a na rumištích, kde kvete celé léto. Listy jsou velmi drsné a špičatě zakončené.

___

___

Celý článek...
 

Plavuň vidlačka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 26. červen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4416x   

plavun-vidlacka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPlavuň vidlačka (lycopodium clavatum l.) - rostlina je mechovitá, vždy zelená, plazí se po půdě lesa metrovými šlahouny s jemnými, tenkými kořínky. Ze šlahounů vyrůstají 7-10 cm dlouhé stonky, na dotek velmi měkké, rozvětvené. Čtyřletá rostlina přináší v létě žlutavé klasy, které obsahují výtrusy (spory), jimž se také říká plavuňová mouka.

___

___

Celý článek...
 

Borůvka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 25. červen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3522x   

boruvka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniBorůvka je rostlina s docela vzácnými plody. Lze je považovat za nejzdravější potravinu vůbec. Kromě plodů se sbírají i listy, nejpozději do začátku kvetení; mají jiné důležité použití. Obě borůvkové drogy (plod, list) se občas dají koupit ve specializovaných lékárnách, plody i běžně na trhu, takže s jejich opatřením nejsou větší problémy.

___

___

Celý článek...
 

Podběl - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 24. červen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2481x   

podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPodběl lékařský (latinsky tussilago farfara l.) - z jara, když naše louky a stráně nemají ještě ani trochu zeleně, vystrkuje podběl, jako prvý, své žluté kalichy květů. Na vlhkých půdách, holých stráních, štěrkoviskách, úhorech a rumištích najdeme celé polštáře květů podbělu, které vyhánějí ze země asi 2 měsíce před listy.

___

___

Celý článek...
 

Levandule - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 23. červen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3813x   

 

levandule-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniLevandule lékařská a úzkolistá (latinsky lavandula angustifolia). Ze Středomoří k nám dovezené byliny mají jistý nádech zvláštnosti již proto, že u nás ve volné přírodě nerostou. Patří mezi ně i levandule lékařská, která tuto odlišnost ještě zdůrazňuje svým tvarem s neobvykle vysokým květním stonkem.

___

___

Celý článek...
 

Vachta - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pátek, 20. červen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2902x   

vachta-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniVachta třílistá (menyanthes trifoliata) - poznáte ji podle malebných trojlístků, mezi nimiž se třpytily bílé hvězdičky květů. Vachta roste jen na výše položených rašeliništích a na všech místech výskytu je chráněná, což volný sběr vylučuje. Naštěstí ji lze sehnat v lékárně. Pro léčebné účely se používají listy s krátkým kouskem stonku, které se odstřihují tak, aby se nepoškodily kořeny.

___

___

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 9 z 13
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny