Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byliny, rostliny a zdraví

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nová stránka 1

 

Seznam všech bylinek, o kterých píšeme je zde.

Byliny, rostliny a zdraví

Brutnák - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 04. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2094x   

 

brutnak-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiBrutnák lékařský (borago officinalís, lidový název borač). Používají se semena a celá kvetoucí rostlina bez kořene. Rostlina brutnáku obsahuje silici a kyselinu křemičitou. Čerstvý brutnákje bohatý na vitamin C. Semeno obsahuje mnoho kyseliny garnalinolenové. Silice má vliv na vylučování hormonů a na nervový systém.

___

___

Celý článek...
 

Plicník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 03. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2176x   

plicnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Plicník lékařský (pulmonaria officinalis) - první vycházky do jarního lesa bývají ve znamení plicníku, jednoho ze symbolů začínající bylinkářské sezony. Na pěkných kvítcích plicníku obdivuji pestrost, vždyť dokážou hýřit barevnou paletou snad všech odstínů růžové a fialové. V našich lesích a hájích roste plicník hojně.

___

___

Celý článek...
 

Zlatobýl, celík - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 30. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2948x   

zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiCelík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu. Zlatobýl celík je trvalka s krátkým, silným kořenem. Má až metr vysokou, vzpřímenou, rozvětvenou lodyhu. Dole má většinou hnědofialovou barvu. Spodní listy eliptické, pilovité, směrem vzhůru se postupně zužují, mají klínovitou stopku.

___

___

Celý článek...
 

Bylinky srpen - bylinky a rostliny sbírané v srpnu

Email
Úterý, 29. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3692x   

bylinky-srpen-bylinky-a-rostliny-sbirane-v-srpnuV srpnu, když půlnoční vítr věje, bez deště sluníčko hřeje… Srpen je čas příprav na zimu. V tuto roční dobu je velký výběr bylin. Nesbírejte větší množství, než jste schopni upotřebit přes jeden rok. Snad tu bylinky budou i napřesrok a vy si pak natrháte čerstvé, protože ty mají více účinných látek. 

___

___

 

Celý článek...
 

Česnek medvědí - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 28. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3340x   

cesnek-medvedi-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiČesnek medvědí (latinsky allium ursinum) - každé jaro přináší novou naději, teplo a slunko. Ve svém nitru pociťujeme radost a povznesenost, těšíme se z prvé zeleně i ze zpěvu ptactva. Toto vše cítíme v srdci jako dobrotivý dar našeho Stvořitele. Při pohledu na tuto novou zelenou nádheru bychom měli pamatovat na jarní kúru, k očišťování a odhleňování, jež nám přinese nikoliv zanedbatelné ozdravění.

___

___

Celý článek...
 

Pilát lékařský - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 27. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1985x   

 

pilat-lekarsky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPilát lékařský (anchusa officinalis) má antibakteriální a protizánětlivé účinky a vnitřně je to neocenitelná bylinka při těžkých problémech v dýchacím ústrojí. Není úplně neškodná, nesmí ji používat těhotné a kojící ženy a děti do 10 let, ale ani ostatní by neměli překračovat léčebné dávky, ani ho používat dlouhodobě. Pokud ale dodržíme všechna pravidla, pomůže nám při mnoha těžších plicních nemocech, kdy nezabírají běžně užívané bylinky.

___

___

Celý článek...
 

Bylinky a nemoci - využití bylinek, které bylinky se využívají pro které nemoci

Email
Sobota, 26. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3691x   

bylinky-a-nemoci-vyuziti-bylinek-ktere-bylinky-se-vyuzivaji-pro-ktere-nemociTato klasifikace má značný praktický význam. Umožňuje totiž používat zástupně byliny se stejným účinkem a navíc poukazuje na možnost (s ohledem na účinnost léčby velmi žádanou) používat směsi bylin se stejně zaměřeným účinkem. Je totiž nutno vědět, že při stejné dávce nálevu ze směsi dosáhneme lepšího výsledku než z jedné byliny.

___
___

Celý článek...
 

Yzop - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 24. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5808x   

yzop-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiYzop lékařský (latinsky hyssopus officinalis - yzop, blízký příbuzný saturejky, je další z mnoha středomořských bylin, které u nás najdeme jen pěstované v zahrádkách. I já ho mívám každý rok na kousku záhonu, neboť je nenáročný, stačí mu jen slunné místo. Přitom je to milá, pěkná a značně aromatická bylina. Zajímavé je, že všechny jeho bohaté, tmavě fialové květy jsou obrácené pouze jedním směrem.

___

___

Celý článek...
 

Rdesno - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 23. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2192x   

rdesno-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiTruskavec ptačí, rdesno ptačí (latinsky polygonum) - málokdo si této obyčejné bylinky všimne. Stonky truskavce se táhnou po zemi, uprostřed drobných lístků se objevují ještě drobnější narůžovělé květy. Není divu, že lidé truskavec obvykle jen těžko hledají. Lépe ho znají ptáci, kteří s oblibou vyhledávají jeho semena. Jako by to truskavec věděl, přichází člověku vstříc a roste tam, kam lidé nejvíce chodí - okolo cest a chodníků.

 

___

___

Celý článek...
 

Ožanka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 22. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2402x   

 

ozanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiOžanka kalamandra (teucrium chamaedrys) - německé přísloví uvedené nad jménem rostliny jen respektuje starou, praxí ověřenou zkušenost, že trávicí soustavě nejlépe pomáhají hořké bylinky. Mezi ně svou chutí jednoznačně patří i ožanka. Tuto sympatickou bylinu najdeme na mnoha místech v hájích, u cest a na lesních loukách, vždy na teplých, slunných místech.

___

___

Celý článek...
 

Lopuch - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 22. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2720x   

lopuch-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiLopuch plastnatý (arctium tomentosum) - děti po sobě často hází pichlavé kuličky květních úborů lopuchu. Dospělí ho ale nemají moc rádi, cítí nelibost, když se úbory zachytávají na oblečení. Na pohled je to nepěkný bodlák, i chuť má nepříjemnou - hořkoslanou.

___

___

Celý článek...
 

Kručinka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 21. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2117x   

 

krucinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKručinka barvířská (latinsky genista tinctoria) - je těžké hledat křiklavější ozdobu našich luk a strání. Všude, kde rozkvetou keříčky kručinky, jako by se zapálily malé žluté ohníčky. Ve volné přírodě se kručinka vyskytuje často, takže v zimě chybí jen tomu, komu se v létě nechtělo ji sbírat nebo o jejích dobrých léčivých vlastnostech nic neví.

___

___

Celý článek...
 

Lnice květel - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 20. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3907x   

 

lnice-kvetel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiLnice obecná (lnice květel - latinsky linaria vulgaris) - nápadně pěkné, husté, sytě žluté hrozny květů obdivuji většinou u cest, kde lnice velmi ráda roste. Někde vytváří i souvislejší porost a působivými barevnými skvrnami dokresluje půvab krajiny. V takových případech je těžké se nezastavit, aby se člověk nepotěšil její krásou zblízka.

___

___

Celý článek...
 

Černohlávek - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 16. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2450x   

cernohlavek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiČernohlávek obecný (prunella vulgaris) - každá louka je krásná, když na ní kvetou tmavě fialové černohlávky, i když tam roste mnoho jiných bylin. Černohlávek je ve volné přírodě hojný, můžeme ho najít i na okrajích lesů a v příkopech. Někdy těžko rozeznáme menší exempláře černohlávku obecného od statnějších rostlin černohlávku velkokvětého.  

___

___

Celý článek...
 

Kakost - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 16. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2698x   

 

kakost-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKakost smrdutý (latinsky geranium robertianum) - z velké rodiny kakostů má právě tento druh nejošklivější jméno. Je celkem oprávněné, neboť celá rostlina nepříjemně zapáchá. To je však jediná špatná vlastnost této jinak pěkné a milé bylinky. Nacházíme ji ve stinných vlhkých lesích, v houštinách a na mýtinách, někdy v bohatých, působivých porostech.

___

___

Celý článek...
 

Svízel syřišťový - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 15. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3143x   

svizel-syristovy-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiSvízel syřišťový (galium verum) - lidové názvy: květ sv. Jana, syřidlo, syřišťová bylina. Existuje několik druhů svízele: Svízel přítula (Galium aparine) roste na polích, loukách a podél plotů, a zemědělci ho proto hubí herbicidy. Dorůstá do výšky 60 až 160 cm, listy jsou přeslenité, na květních stvolech vyrůstají vrcholíky zelenobílých květů. Pomocí drsně ochlupené lodyhy se rostlina pne a odtud má také své druhové jméno "přítula".

___

___

Celý článek...
 

Roztroušená skleroza a bylinky, sclerosis multiplex a byliny na její léčbu

Email
Pondělí, 14. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3467x   

roztrousena-skleroza-a-bylinky-sclerosis-multiplex-a-bylinky-na-jeji-lecbuRoztroušená skleroza mozkomíšní - (sclerosis multiplex). V boží lékárně se najde pomoc i na tuto chorobu, která se považuje za nevyléčitelnou. Léčení sice postupuje pomalu, po krůčcích, ale není nutné se v žádném případě vzdát a ztrácet důvěru v bylinky, darované Stvořitelem. Zdůrazňuji opět, že při tak těžkém onemocnění by se měly používat čerstvé rostlinky. Na zimu si je však nasušíme.

___

___

Celý článek...
 

Srdečník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 13. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2593x   

srdecnik-obecny-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiSrdečník obecný (latinsky leonurus cardiaca) - je to krásná rostlina, která má sice jen drobné květy, ale jeho mohutný vzrůst a členité, dekorativní listy z něho dělají výraznou, opravdu chlapskou rostlinu. I když není hojný, setkávám se s ním ve volné přírodě na suchých místech, okolo domů, plotů a cest, občas se objevuje také v zahrádkách. 

___

___

Celý článek...
 

Vřes - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Sobota, 12. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2677x   

 

vres-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiVřes obecný (calluna vulgaris) - v lidové tradici se vřes považuje za symbol vzpomínek a také mi po celou zimu připomíná uplynulou bylinkářskou sezonu. Dávám si vřes do vázy nasucho, vydrží velmi dlouho, jen se ho člověk nesmí dotýkat. Obdivuji krásu vřesu, fialovorůžové zvonečky jeho květů, které si velmi oblíbily včely, i pěkné tvary metlovitě rozvětveného stonku.

___

___

Celý článek...
 

Vrbovka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pátek, 11. červenec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3567x   

vrbovka-malokveta-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiVrbovka malokvětá (epilobium parviflorum schreb.) - jednou jsem dostala dopis od otce rodiny, ve kterém psal doslova toto: „Snažně Vás prosím, snad mi můžete ukázat cestu k uzdravení a tak mne navrátit zdravého mé rodině, která se mnou trpí.“ Před tím mi popsal své trápení. Roku 1961 dostal po koupeli v radioaktivní vodě chronický zánět prostaty.

___

___

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 8 z 13
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny