Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byliny, rostliny a zdraví

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nová stránka 1

 

Seznam všech bylinek, o kterých píšeme je zde.

Byliny, rostliny a zdraví

Kozlík lékařský - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 31. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2830x   

kozlik-lekarsky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKozlík lékařský (latinsky valeriana officinalis) roste podél příkopů, na mokrých loukách, bažinatých místech, v lesích a houštích. Dorůstá do výšky 30 až 100 cm a má téměř lysou lodyhu, která je nad kořenem poněkud obrvená. Listy jsou asi 7 cm dlouhé, úzké a na okraji jemně pilovité, obvykle se skloněným koncern. Květ je pětičetný. Válcovitý kořen je krátký, asi na prst tlustý a opatřený vícero kořínky.

___

___

Celý článek...
 

Šťavel kyselý - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 28. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3440x   

 

stavel-kysely-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiŠťavel kyselý (latinsky oxalis acetosella l.) Šťavel roste všude v našich listnatých i jehličnatých lesích. Svými bledě zelenými listy i jemnými bílými kvítky vytváří na lesní půdě celé koberce. Už jen pohled na tento koberec přináší potěšení. Při houbaření jsem se občas sehnula, utrhla lístek a snědla ho. Sbírám i menší množství květů do čajové směsi, o které se zmiňuji dále.

___

___

Celý článek...
 

Rozrazil lékařský - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 27. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5337x   

rozrazil-lekarsky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiRozrazil lékařský (latinsky veronica officinalls l.) - když kdysi Římané obsadili kraje obývané Germány, poznali „rozrazil lékařský“, kterého si domácí germánské obyvatelstvo nadevše vážilo jako léčivé byliny. Nazývali ji „Hlavní lék na všechny choroby“, a ještě dnes má lidový název „Allerweltsheil“. Bezpochyby i Římané se přesvědčovali o její velké léčivé moci.

___

___

Celý článek...
 

Puškvorec - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 26. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 8145x   

puskvorec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPuškvorec obecný (acorus calamus l.) - tato vodní rostlina se vyskytuje v rybnících, jezerech, kalužích a na březích stojatých vod. V bahně břehů se vodorovně plazí kořen (oddenek), ze kterého vyrůstá mnoho mečovitých listů, vysokých až 1 metr. Zploštělý stvol nese asi uprostřed kuželovitý, zelený až žlutohnědý květní soubor – palici.

___

___

Celý článek...
 

Bylinky září - bylinky a rostliny sbírané v září

Email
Pondělí, 25. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3205x   

bylinky-zari-bylinky-a-rostliny-sbirane-v-zariI v září můžete před nadcházející zimou doplnit svou přírodní lékárnu. Pozvolna přecházíme na sběr podzemních částí bylin. Zaměříme se též na nemoci z nachlazení a prevenci. Avšak nejdříve se podívejte co by jste mohli ještě přidat do vašeho repertoáru. Které bylinky můžete sbírat v září? 

___

___

Celý článek...
 

Švédské kapky - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití, recept, návod, postup výroby

Email
Čtvrtek, 21. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 13285x   

svedske-kapky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-recept-navodŠvédské kapky a švédské bylinky znamenitě pomáhají našemu zdraví, neměly by chybět ani v jedné domácí lékárničce. Měli bychom je mít vždy po ruce v lahvičkách, ba měli bychom je brát s sebou i na cesty. Často nám nechutná jídlo mimo dům, potřebujeme něco pro povzbuzení žaludku a žlučníku, nebo se cítíme unavení, malátní a skleslí a při těchto stavech jsou kapky skutečným elixírem. Vypije se jeden doušek zředěný vodou, zvenku se potřou spánky, čelo, oči a místa za ušima a hned pocítíme v celém organismu oživení. 

___

Celý článek...
 

Jak psát názvy bylin, bylinek, rostlin - velká a malá písmena, co znamenají latinské zkratky bylinek

Email
Středa, 20. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3734x   

jak-psat-nazvy-bylin-bylinek-rostlin-velka-a-mala-pismena-latinske-zkratky-bylinekPsaní českých a latinských názvů rostlin má spoustu svých specifických pravidel. Bohužel, spousta lidí je nezná nebo se jimi neřídí. Jiní pak akorát kroutí hlavou, jak někdo může napsat, že „má problém se svou Mucholapkou Podivnou“. To je důvod, proč jsem zde sepsal několik nejčastěji používaných pravidel.

___

___

Celý článek...
 

Kaštan, jírovec maďal - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 20. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4257x   

kastan-jirovec-madal-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiJírovec maďal (latinsky aesculus hippocastanum) léčí záněty, otoky lymfatických žláz, cévní problémy. Jirovec je až 30 metrů vysoký, opadavý listnáč s široce vyklenutou hustou korunou a krátkým kmenem. Listy má vstřícné, dlouze řapíkaté, dlanitě složené z 5-7 podlouhle obvejčitých lístků, dlouhých až 25 cm. Pupeny má velké, leskle červenohnědé..

___

___

Celý článek...
 

Jeřáb, jeřabina - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 19. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3354x   

jerab-jerabina-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiJeřáb ptačí, jeřabina (latinsky sorhus aucuparia, lidový název jarabina, řeřáb).  Zpravidla se používají dozrálé červené plody. Plody obsahují obzvlášť velké množství vitaminu C, dále pak třísloviny, hořčiny, kyselinu parasorbovou a silici. Využívá se také květ a někdy i listy.  

___

___

Celý článek...
 

Bylinky vhodné a nevhodné v těhotenství, potraviny nevhodné v těhotenství - seznam

Email
Pondělí, 18. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3575x   

bylinky-vhodne-a-nevhodne-v-tehotenstvi-potraviny-nevhodne-v-tehotenstvi-seznamBylinky a těhotenství. I když máme většinou pocit, že bylinkami nic nezkazíme a zdraví jen prospívají. Oblíbená máta může zhoršovat krevní obraz. A heřmánek zase v některých případech vyvolat vznik budoucí alergie u dítěte. Bylinky máme rádi ve formě čajů, koření do jídla nebo upravené rostlinné extrakty.

___

___

Celý článek...
 

Pískavice řecké seno - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 17. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4919x   

piskavice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPískavice řecké seno (latinsky trigonellafoenum-graecum, lidový název senovka, kozí roh, fenegrek) - jako rostlinná droga se používá sušené semeno. Semena mají velký podíl slizových látek, v menším množství steroidní saponiny, steroly, flavonoidy a v nepatrném množství silici.

___

___

Celý článek...
 

Ostružina, ostružiník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 14. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3098x   

ostruzina-ostruzinik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiOstružiník zřasený (latinsky rubus jruticosus, lidový název ježina, černice) -  jako léčivo se používají listy a nať. Účinnými látkami listů jsou v prvé řadě třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, v menší míře je v nich obsažen i vitamin C.  Třísloviny mají lehce stahující účinky, proto jsou listy indikovány u lehkých průjmových onemocnění a zánětů sliznic.

___

___

Celý článek...
 

Břečťan - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 13. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3484x   

brectan-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiBřečťan popínavý (hedera helix), lidově zimolez.  Jako rostlinná droga se používají listy a kvetoucí nať. Usušené listy obsahují saponiny a flavonoidy. Saponiny působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a při zevním použití působí fungicidně. Dráždí pokožku a sliznici. Flavonoidy pomáhají při uvolnění sekretu a křečích. 

___

___

Celý článek...
 

Skořice, skořicovník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 12. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3207x   

skorice-skoricovnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Skořicovník cejlonský (latinsky cinnamomum zeylanicum) - ze skořicovníku se používá se kůra. Obsahuje silici, jejíž složkou je eugenol, felandren, thymol, dále pak sliz a třísloviny. Silice má antibakteriální účinky, povzbuzuje peristaltiku střev a zvyšuje produkci žaludeční šťávy. Ve fytoterapii využíváme skořicový čaj.

___

___

Celý článek...
 

Zázvor - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 11. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5353x   

zazvor-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiZázvor (latinsky zingiber officinale, lidový název ďumbíř) byl ve starověku i středověku velmi rozšířený. Arabové ho považují za obzvlášť silné afrodiziakum, proto ho přidávají do veterinárních léků podávaných domácím zvířatům s cílem zvýšit jejich plodnost. Zázvor bystří smysly a povzbuzuje krevní oběh. Kromě toho má následující léčivé vlastnosti.

___

___

Celý článek...
 

Kdy mohou být bylinky nebezpečné, kontraindikace bylinek

Email
Neděle, 10. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4188x   

kdy-mohou-byt-bylinky-nebezpecne-kontraindikace-bylinekPři srovnávání chemických prostředků s bylinnými můžeme často slyšet názor, že byliny,když už nepomohou, tak ani neuškodí, zatímco chemické prostředky na jednu stranu pomohou, na druhou uškodí. Toto tvrzení je nepřesné, neboť i byliny mohou v některých případech uškodit. I když se v bylinkářstvích a lékárnách prodávají bez receptu, přece jen musíme vědět o čtyřech případech, kdy mohou i byliny uškodit, a pořád je mít na paměti.

___

___

Celý článek...
 

Sporýš (verbena) - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pátek, 08. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3828x   

sporys-verbena-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiSporýš lékařský (latinsky verbena officinalis), lidové názvy: verbena, holubí bylina, čaganka, slza Junonina, slza Isidina, spoříš, verbena, verbina, vrbenka, železník, žíla Venušina. Používá se nadzemní část rostliny, která obsahuje glykosid verbenalin, silici, třísloviny, kyselinu křemičitou, hořčiny a sliz. Účinné látky sporýše jsou třísloviny, hořčiny a sliz ulevují při žaludečních a střevních potížích a při kašli. Při kožních chorobách je aplikován zevně.

 

 

___

Celý článek...
 

Zavinutka (monadra) - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 07. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2608x   

zavinutka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Zavinutka podvojná (latinsky monarda didyma). Domovinou zavinutky podvojné je Severní Amerika, kde sloužila jako léčivá rostlina původním indiánským obyvatelům. Odtud také pochází její populární jméno "indiánská kopřiva". Po objevení Ameriky se posléze dostala i do Evropy. Křížením a dalším šlechtěním vznikla řada zahradních odrůd, kvetoucích v nejrůznějších barevných tónech, které ovšem nejsou tolik využívány jako léčivé a čajové rostliny.

___

___

Celý článek...
 

Tužebník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 06. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4671x   

 

tuzebnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiTužebník jilmový (latinsky filipendula ulmaria). Jelikož je léčivá síla květů a kořenů vzájemně vyvážená, používají se jako čajový nálev především příjemně vonící květy. Mají mírně močopudný účinek, čistí krev a jsou jim přičítány protihorečnaté a potopudné účinky. Čaj se používá též jako lék na revma a dnu. Při předávkování může dojít k žaludečním potížím a nevolnosti. 

___

___

Celý článek...
 

Echinacea, třapatka, třapatkovka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 05. srpen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3293x   

echinacea-trapatkovka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiEchinacea purpurea, česky třapatkovka nachová. Třapatkovky pocházejí ze Severní Ameriky, kde rostou podobně jako sukuléntní rostliny na suchých stráních. Jako léčivé rostliny sloužily původním obyvatelům Ameriky, indiánům. Trvalka, známá i pod starším označením třapatka nachová (Rudbeckia purpurea). Je trsnatá, 70-90 cm vysoká. Její úzce podlouhlé listy jsou tuhé a drsně chlupaté.

___

___

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 7 z 13
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny