Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byliny, rostliny a zdraví

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nová stránka 1

 

Seznam všech bylinek, o kterých píšeme je zde.

Byliny, rostliny a zdraví

Vojtěška (tolice) - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 17. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3320x   

vojteska-tolice-seta-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiTolice setá, vojtěška (latinsky medicago sativa) - starověcí Arabové považovali vojtěšku (tolici) za matku všech medikamentů. Tato rostlina náleží do čeledi motýlokvětých. Polský název "abazur« neboli "lucerna", převzatý původně z latiny, získala v 17. století a poukazuje na to, že semena v luscích v noci svítí. Později se zjistilo, že semena obsahují značné množství fosforu.

___

___

Celý článek...
 

Nechutenství u dětí - byliny, bylinky, babské rady

Email
Úterý, 16. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2828x   

Mladá matka si mi stěžovala, že její dvouletý synek má chronickou nechuť k jídlu, je bez nálady, cítí se unavený, nechce chodit na procházky a pod očima má silné tmavé kruhy. To se rázem změnilo, když podle mé rady vykoupala dítě v celkové koupeli z mateřídoušky (tymiánu). Připravuje se tak, že 50 g bylinek vyluhujeme přes noc na studeno; při koupeli, která trvá dvacet minut, má být srdce nad vodou.

___

___

Celý článek...
 

Zemědým - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 16. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3040x   

zemedym-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Zemědým lékařský (latinsky fumaria officinalis) - tuto nenápadnou bylinku lidé málo znají. Řadí se mezi plevele, ale oproti ostatním plevelům se vyskytuje méně často, proto si jeho křehkého stonku se stříbřitými lístečky a drobnými kvítky jen málokdo všimne. Až když se rostlina tak rozroste, že pohltí vše okolo sebe, například hustě obalí celý hrob na hřbitově, ukáže se v celé své kráse. 

___

___

Celý článek...
 

Silná menstruace, silné menstruační krvácení - byliny, bylinky, babské rady

Email
Pondělí, 15. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4899x   

Při velmi silném krvácení se pije ráno nalačno půl hodiny před snídaní jeden šálek spařeného čaje ze směsi těchto bylinek: 25 g květu arniky (prhy chlumní), 50 g kořenu kozlíku lékařského, 25 g pukléřky Islandské (lišejníku Islandského), 25 g meduňky lékařské, 25 g řebříčku, 25 g šalvěje lékařské. Jedna vrchovatá čajová lžička se spařiv 1/4 litru vody, tři minuty vyluhuje. I když se krvácení dostává do normálu, je třeba v pití čaje pokračovat.

___

___

Celý článek...
 

Krtičník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 15. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3965x   

krticnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Krtičník hlíznatý (latinsky scrophularia nodosa) - tato statná a dosti často se vyskytující rostlina v přírodě jaksi uniká naší pozornosti, neboť má nenápadné, velmi skromné květy. V době květu ji prozradí bzukot včel, neboť patří mezi nejlepší včelařské rostliny s bohatým obsahem nektaru. Bylinkáři ji málo znají a většinou ani nesbírají. Sběr se realizuje v červenci a srpnu. 

 

___

___

Celý článek...
 

Psoriáza, lupénka - bylinky, byliny, babské rady

Email
Neděle, 14. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4296x   

Je opravdu neléčitelná? Ze všech koutů Rakouska i Německa hledají u mne pomoc lidé mající psoriázu, která je z lékařského hlediska nevyléčitelná. My však věříme v léčivou moc bylinek z boží lékárny a víme, že Bůh nám nabízí pomoc v množství lesních a lučních rostlin. Lupenka, tato trýznivá nemoc, má více podob. Jedna se nazývá červená psoriáza – má jedovatě červené ohraničené skvrny.

___

___

Celý článek...
 

Popenec - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 14. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2783x   

popenec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Popenec obecný (latinsky glechoma hederacea) - když začínáme sbírat popenec, znamená to, že již opravdu začala nová bylinkářská sezona. Tento častý plevel luk a polí je drobná bylina, v trávě se těžko hledá, ale sytě fialové květy vždy prozradí, kde se skrývá. Sbírá se celá kvetoucí nať. Nemusíte pospíchat, neboť doba kvetení je dlouhá, trvá třeba dva měsíce.

___

___

Celý článek...
 

Prevence mrtvice - byliny, bylinky, babské rady

Email
Sobota, 13. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2370x   

Příznaky mrtvice jsou: velký nepokoj, závratě, úzkost, změna výrazu tváře a sluchové šálení. V každém případě je třeba Ihned přivolat lékaře! Pro prevenci doporučuji především pomalé procházky v přírodě a střídmost v jídle. Přísně se zakazuje jakýkoli alkohol, kouření a černá káva. Je možné doporučit jmelí bílé, vyluhované za studena, ráno a večer se vypije jeden šálek, k tomu se přes den vypijí dva šálky spařené šalvěje.

___

___

Celý článek...
 

Mrtvice, ochrnutí - bylinky, byliny, babské rady

Email
Pátek, 12. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2284x   

Nejprve je třeba nasadit léčivou kúru ze jmelí bílého. Čaj se pije takto: šest týdnů tři šálky denně, tři týdny dva šálky denně a dva týdny jeden šálek. Připravujeme tak, že vrchovatou čajovou lžičku jmelí přes noc na studeno vyluhujeme v 1/4 litru vody, ráno nahřejeme a scedíme. Abychom čaj nemuseli znovu ohřívat během dne, dáme ho do termosky, kterou jsme předtím vypláchli horkou vodou. Ohřívat čaj totiž můžeme jen ve vodní lázni.

___

___

Celý článek...
 

Ledvinové kameny, písek - byliny, bylinky, babské rady

Email
Čtvrtek, 11. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3374x   

Užívá se zředěná esence z kopřivy, kterou vřele doporučujeme. Je možné ji dostat v drogeriích a lékárnách. Návod bývá připojen. Již jsem uvedla, že sedací koupele z přesličky, spojené s pitím teplého čaje z přesličky, velmi rychle odstraňují písek z měchýře a z ledvin a stejně tak I ledvinové kameny. Ve starých bylinářích se dočítáme, že i violka vonná, kakost smrdutý a medvědice lékařská rychle a bezpečně odstraňují ledvinové kameny.

___

___

Celý článek...
 

Hloh - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 11. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3672x   

hloh-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiHloh obecný (latinsky crataegus laevigata) - když na jaře rozkvetou hlohy, příroda jako by rozházela svatební šaty po celém kraji. Jeho bohaté, husté sněhobílé květy se chvějí bzukotem včel. Zdá se, že keřík ani nemá listy, tak dokonale květy vyplní celý jeho prostor. Jediným záporem této nádhery je silný, trochu nepříjemný zápach.

___

___

Celý článek...
 

Svalová atrofie - byliny, bylinky, babské rady

Email
Středa, 10. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2130x   

Při chřadnutí svalů se osvědčilo používání těchto léčivých rostlin – čerstvou kokošku pastuší tobolku umyjeme a nadrobno nařežeme, naplníme do láhve a zalejeme 40% obilnou nebo ovocnou pálenkou. Necháme vyluhovat deset dní na slunci nebo na teplém místě. Po deseti dnech scedíme do menších lahviček a je-li třeba, doplníme alkoholem. Tato esence se denně třikrát vtírá do nemocných svalů. 

___

___

Celý článek...
 

Dub - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 10. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2627x   

dub-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiDub letní (latinsky quercus robur) - krásu dubového lesa již nejednou popsali básníci a dávám jim za pravdu pokaždé, když se v lese ocitnu. I latinské jméno, volně přeložené jako krásný, silný strom, řadí dub mezi dominanty rostlinné říše. Nejmohutnější exempláře dorůstají výšky až 40 metrů.

___

___

Celý článek...
 

Zánět nehtu prstu - bylinky, byliny, babské rady

Email
Úterý, 09. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3957x   

Prsty je třeba vícekrát během dne koupat půl hodiny v heřmánku. Hned potom by se měly natřít mastí proti vředům a zabalit. Starý domácí recept doporučuje: V mléce se uvaří česnek a v tekutině koupeme ruku půl hodiny. Když prst hnisá, přiloží se obklad z kaše ze lněných semen. Když se pak zahnisané místo otevře, vykoupe se prst v teplém heřmánku.

___

___

Celý článek...
 

Škrkavky, tasemnice - bylinky, byliny, babské rady

Email
Pondělí, 08. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3406x   

 

Na škrkavky a tasemnice odedávna nejlépe pomáhají jadérka z tykví – dýní. Když se objeví hlísty, dáváme dětem denně deset až patnáct, dospělým dvacet až třicet jadérek, na kterých však musí bezpodmínečně zůstat jemná slupka jádra. Jadérka je třeba dobře rozžvýkat. Asi za hodinu se vypije jedna menší čajová lžička ricínového oleje. 

___

___

Celý článek...
 

Cukrovka, diabetes - byliny, bylinky, babské rady

Email
Neděle, 07. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5558x   

V našich časech se cukrovka tak rozšířila, že vedle infarktu a rakoviny zaujímá čelné místo mezi nemocemi. Příčinou tohoto onemocnění je i nadměrné a nezdravé přejídání dospělých, ba i dětí. Cukrovkáři totiž nejsou jen dospělí. Bohužel už i hodně dětí má nemocnou slinivku břišní, a proto mají cukrovku. To znamená, že se nemohou účastnit veselých dětských her, musí dodržovat přísnou dietu, denně musí používat inzulín.

___

___

Celý článek...
 

Fantomové bolesti (bolesti pahýlu po amputaci) - byliny, bylinky, babské rady

Email
Sobota, 06. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2670x   

Po amputaci i po delší době přicházejí krajně bolestivé fantomové útrapy, které často trvají roky. Zkušenost ukazuje, že obklady z kaše kostivalu (viz kapitolu o kostivalu – způsoby užívání) přinášejí úlevu a časem se bolesti ztratí.

___

___

Celý článek...
 

Bolesti ucha z prochladnutí - byliny, bylinky, babské rady

Email
Pátek, 05. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2931x   

Prochlali jste? Bolí vás ucho nebo uši?  Připravíme směs stejných dílů popence, šalvěje a řebříčku. Z těchto rostlin se udělá teplý nálev a v tom se vymývají uši. Je možné také doporučit následující proceduru: napřed do uší nakapeme mateřídouškový olej, pak namočíme vatu do kapek ze švédských bylinek a ucho natíráme.

 

___

___

Celý článek...
 

Artróza, artritida (zánět kloubu) - byliny, bylinky, babské rady

Email
Čtvrtek, 04. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 9271x   

Následující pokyny platí pro deformované, opotřebované nebo zanícené klouby. I tyto nemoci je možné vyléčit, bolesti pomalu mizí, dokonce i deformace v průběhu jednoho až dvou roků pomalu ustoupí. Nemocní, kteří při chůzi používají berle a hole, je v poměrně krátkém čase odloží. Při těchto onemocněních se pije ráno půl hodiny před snídaní a večer půl hodiny před večeří jeden šálek spařené přesličky, kterou necháme vyluhovat půl minuty.

___

___

Celý článek...
 

Akné, trudovitost, uhry - bylinky, byliny, babské rady

Email
Středa, 03. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3029x   

Akné neboli trudovitost - je to vyloženě pubertální choroba a částečně souvisí s poruchou ledvin. Z toho důvodu je třeba se vyhýbat silně kořeněným a soleným jídlům, kyselým salátům a nápojům. Saláty by se měly připravovat s kyselou smetanou. Při uhrech se pije denně jeden litr čaje ze spařené kopřivy a to po doušcích během celého dne.

___

___

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 6 z 13
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny