Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byliny, rostliny a zdraví

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nová stránka 1

 

Seznam všech bylinek, o kterých píšeme je zde.

Byliny, rostliny a zdraví

Oman - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 09. listopad 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3804x   

oman-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiOman pravý (latinsky inula helenium) léčí kašel, zahlenění, astma, problémy se zažíváním, tuberkulózu. Oman je mohutná, až 2 m vysoká, chlupatá bylina. Má uzlovitý, mohutný, větvený oddenek, ze kterého vyrůstá růžice podlouhle vejčitých, zoubkovaných listů. Lodyha je nahoře větvená. Lodyžní listy jsou hedvábně plstnaté, nepravidelně zoubkované.

___

___

Celý článek...
 

Cibule - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 09. listopad 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4706x   

cibule-ucinky-na-zdravi-nezadouci-vedlejsi-ucinkyCibule je královna kuchyně. Pochází ze západní Asie. Pěstuje se v mnoha různých odrůdách, lišících se tvarem i barvou. Žádná česká hospodyňka si bez ní nedovede představit vaření. Je ale skvělá i v naší lékárničce.

___
___

Celý článek...
 

Ginko, ginkgo, jinan - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 04. listopad 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3847x   

 

ginko-ginkgo-jinan-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiGinkgo (nesprávně ginko) -  jinan dvoulaločný (latinsky ginkgo biloba) uvolňuje a rozšiřuje cévy, léčí poruchy mozku, Alzheimerovu chorobu, astma. Je to opadavý, až 30 metrů vysoký strom. Má šedou borku. Zprvu štíhlou, později větvenou korunu. Listy dlouze řapíkaté, tuhé, vějířovité, široké 5-8 cm, se dvěma laloky. Listy jsou v mládí živě světle zelené, později tmavé a před opadáním žluté.

___

___

Celý článek...
 

Bylina pupečník, gotukola - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 04. listopad 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2937x   

bylina-pupecnik-gotukola-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPupečník asijský (latinsky hydrocotyle asiatica - centella asiatica) je univerzálním tonikum, regeneruje organismus, zlepšuje činnost mozku. Pupečník asijský je tropická vytrvalá rostlina s plazivým oddenkem zakořeňujícím v uzlech, který nezřídka dosahuje délky přes 1,5 m. Z narůžovělé lodyhy vyrůstají okrouhlé dlouze řapíkaté listy, na líci hladké, na rubu mírně ochlupené.

___

___

Celý článek...
 

Bylinka jablečník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 03. listopad 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2595x   

bylinka-jablecnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiJablečník obecný (latinsky marrubium vulgare) léčí problémy zažívání, žlučníku, jater, tlumí kašel, zánět lymfatických žláz. Je to vytrvalá, až 60 cm vysoká, plstnatá rostlina. Lodyhu má přímou, čtyřhrannou, obvykle dutou. Listy vstřícné, řapíkaté, široce oválné, 2-4 cm dlouhé, tupě zubaté. Květy v kulovitých lichopřeslenech, pyskaté. Mají barvu bílou až lehce fialovou a kvetou od června do srpna. 

___

___

Celý článek...
 

Kopr - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 03. listopad 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3407x   

kopr-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Kopr vonný (latinsky anethum graveolens) léčí nadýmání, poruchy trávení, zvyšuje tvorbu mateřského mléka, snižuje tlak. Je to jednoletá, až 1 metr vysoká, lysá rostlina. Má přímou, jemně rýhovanou lodyhu, která je dutá. Listy jsou 3-4x peřenosečné, horní méně dělené. Květy jsou malé, žloutkově žluté, plátky podlouhlé.

___

___

Celý článek...
 

Routa - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 02. listopad 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2702x   

routa-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Routa vonná (latinsky ruta graveolens). Léčí cévní potíže, žlučníkové poruchy, zažívací problémy, snižuje tlak. Routa je stále zelený polokeř vysoký až půl metru. Celá rostlina je silně aromatická. Lodyhu má větvenou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené. Jasně žluté 4- nebo 5četné květy tvoří vrcholíky. Plodem je tobolka se srpovitě zahnutými semeny. Rostlina kvete od června do srpna. 

___

___

Celý článek...
 

Estragon (pelyněk kozalec) - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 30. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2943x   

estragon-pelynek-kozalec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Estragon (pelyněk kozalec), latinsky artemisia drancunculus léčí zažívací potíže, poruchy trávení, cévní potíže. Je to trvalka je často vysoká i metr a půl. Z hustě rozvětveného kořene vyrůstají přímé větvící se lodyhy, které jsou dole dřevnaté. Listy jsou celokrajné, čárkovitě kopinaté, přisedlé. Má drobné kulovité úbory žluté barvy. Plodem jsou světlezelené nažky.

___

___

Celý článek...
 

Pýr - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 29. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3896x   

 

pyr-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPýr plazivý (latinsky elytrigia repens) léčí nemoci močových a dýchacích cest, čistí krev, posiluje organismus. Je to plazivá trvalka s dlouhým, bělavým, větveným oddenkem. Z něj vyrůstají přímá, hladká stébla. Dlouhé, čárkovité listy jsou drsné a ploché. Klásky má dvouřadé, poměrně řídké. Plodem je nahnědlá obilka. Kvete v červnu a červenci.

___

___

Celý článek...
 

Peťour - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 28. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3138x   

petour-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPeťour maloúborný (latinsky galinsoga parviflora) léčí kožní choroby, čistí krev, celkově posiluje, zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Je to jednoletá rostlina, vysoká kolem 40 cm. Má hustou síť kořenů. Lodyhu má vzpřímenou, mohutně větvenou, téměř lysou. Listy jsou vstřícné, slabě chlupaté, vejčitě zašpičatělé s rýhovaným řapíkem.

___

___

Celý článek...
 

Pelyněk brotan - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 27. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2497x   

pelynek-brotan-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiBrotan (pelyněk brotan) latinsky artemisia arbotanum léčí problémy žlučníku a žaludku, antiseptikum, antiparazitikum. Je to asi 70-100 cm vysoký vytrvalý dřevnatý keř. Z kořene vyhání více lodyh. Listy má krátce řapíkaté, jednou až třikrát peřenosečné, ochmýřené. Mají šedozelenou barvu. Polokulovité květní úbory, podobné malým terčíkům, jsou složené z trubkovitých květů. Kvete v červenci a srpnu žlutozelenými květy.

___

___

Celý článek...
 

Jestřabina - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 26. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2486x   

jestrabina-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiJestřabina lékařská (latinsky galega officinalis) léčí cukrovku, zvyšuje tvorbu mateřského mléka ad. Jestřabina je trvalka vysoká až přes jeden metr. Z vícehlavého oddenku vyrůstá přímá, nevětvená lodyha. Listy jsou lichozpeřené, kopinaté nebo podlouhle eliptické. Od července do srpna kvete bílými až modrofialovými květy, které jsou sestaveny do bohatých hroznovitých květenství.

___

___

Celý článek...
 

Jehlice - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 23. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2971x   

jehlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiJehlice trnitá (latinsky ononis spinosa) léčí nemoci močového ústrojí a ledvin, detoxikuje, usnadňuje vykašlávání. Jehlice je víceletý polokeř s dlouhými ostny na větvích. Jehlice je vysoká asi půl metru. Rostlina má rozvětvený, dřevnatý kořen sahající až do hloubky 30 cm. Dolní listy jsou trojčetné, vrchní nedělené, eliptické, jemně pilovité. Květy jsou růžové, velké asi 2,5 cm.

___

___

Celý článek...
 

Konopí - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 22. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3374x   

konopi-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKonopí seté (latinsky cannabis sativa) tlumí bolest, kašel, pomáhá při roztroušené skleróze, zeleném zákalu. Konopí je jednoletá statná rostlina s lodyhou vysokou až pět metrů. Lodyha je houževnatá, vláknitá, přímá, někdy nedělená. Listy jsou velké až 15 cm, většinou střídavé s 5-9 dlanitě sečnými čepelemi. Konopí je dvoudomá rostlina, kvete uprostřed léta.

___

___

Celý článek...
 

Komonice - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 21. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2940x   

komonice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKomonice lékařská (latinsky melilotus officinalis) léčí kašel, cévy, trombózy, snižuje srážlivost krve. Je to dvouletá lysá až metr a půl vysoká bylina. Má vřetenovitý kořen, poléhavý rozvětvený stonek. Listy 3četné, řapíkaté. Lístky zubaté. Květy žluté na krátkých stopkách, uspořádané v hroznech. Plodem jsou lusky, asi 4 mm dlouhé, vejcovité, lysé.

___

___

Celý článek...
 

Pupalka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 21. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5381x   

pupalka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPupalka dvouletá (latinsky oenothera biennis) léčí kožní onemocnění, premenstruační syndrom, astma, průjmy, kocovinu. Je to dvouletá, až 1,5 m vysoká rostlina s mohutným do hloubky sahajícím kořenem. V 1. roce vyrůstá pouze růžice listů. V 2. roce vyhání vzpřímenou olistěnou lodyhu, která je dole zdřevnatělá. Listy jsou vejčitě kopinaté, jemně zubaté, střídavé. 

___

___

Celý článek...
 

Využití bylinek na různé nemoci - indikační tabulka ve fytoterapii

Email
Pondělí, 20. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4269x   

vyuziti-bylinek-na-ruzne-nemoci-indikacni-tabulka-ve-fytoterapiiNa Internetu se objevila tzv. indikační tabulka ve fytoterapii. Slouží k tomu, že vyhledáním nemoci si v tabulce současně vyhledáte i bylinky, které jsou danou nemoc použitelné. Osobně jsem k takovým tabulkám mírně skeptický a spoléhám spíše na zkušenosti své a lidí, kteří se mne na bylinky dotazovali (a pomohly jim), nicméně tabulku zde ve webu publikuji. 

___

___

Celý článek...
 

Tužebník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 19. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 19x   

tuzebnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti kopieTužebník jilmový (latinsky filipendula ulmaria) léčí horečky, revma, dnu, kožní nemoci, detoxikuje, zlepšuje trávení je vytrvalá rostlina vysoká až 2 metry. Lodyhu má přímou, hranatou, lysou, nahoře bohatě větvenou. Lichozpeřené listy se skládají z 2 až 5 párů vejčitých, na okraji dvojitě pilovitých lístků.

___

___

Celý článek...
 

Čajovník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 16. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2384x   

 

cajovnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiČajovník  čínský, latinsky camellia sinensis. Co se týče účinků, stimuluje centrální nervovou soustavu, zlepšuje krevní oběh a stav cév, antibiotické působení. Je to subtropický, stále zelený keř. Dorůstá do výšky až 3 metrů. Má rozsáhlý kořenový systém. Listy jsou tmavozelené, kožovité, na okraji mírně pilovité.

___

___

Celý článek...
 

Kopretina řimbaba - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 15. říjen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5211x   

kopretina-rimbaba-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKopretina řimbaba, řimbaba obecná (latinsky pyrethrum parthenium). Léčí migrény, horečky, menstruační bolesti, uvolňuje křeče. Řimbaba je statná chlupatá trvalka dorůstající až 90 cm. Lodyha je přímá, větvená. Listy zpeřené nebo peřenolaločné, žlutozelené barvy. Hustá květenství malých bílých úborů s výrazným žlutým terčem uprostřed.

___

___

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 3 z 13
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny