Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byliny, rostliny a zdraví

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nová stránka 1

 

Seznam všech bylinek, o kterých píšeme je zde.

Byliny, rostliny a zdraví

Devětsil - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pátek, 30. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2134x   

devetsil-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniDevětsil lékařský roste na březích řek a potoků, v příkopech a na okrajích lesů. Je podstatně větší než podběl, ale patří do téže čeledi hvězdnicovitých. Jeho listy jsou nepravidelně zoubkované a na spodní straně šedoplstnaté. Květy jsou špinavě bílé až bledě růžové, trubkovité a nahuštěné v horní části stonku do hroznu nebo laty.

___

___

Celý článek...
 

Světlík - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 29. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2396x   

svetlik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniKdyž se letní sezona chýlí ke konci a většina bylinek již odkvetla, začíná čas světlíkú. Je to dost častý plevel na lukách a pastvinách, dodává jim poslední krásu léta. Tam, kde se vyskytuje, bývá hojný, a i když je drobný, dokáže bohatstvím bílých květů rozveselovat své okolí až do pozdního podzimu. V lékárnách dostaneme světlíkovou drogu jen občas, proto sběr rozkvetlé nati tvoří každoroční závěr bylinkářské sezony.

___

___

Celý článek...
 

Černý bez - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 28. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3325x   

cerny-bez-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniTento všudypřítomný a všeobecně známý keř, někdy až strom, zkrášluje své okolí i dvakrát do roka: nejprve na jaře, když v máji rozkvete intenzivně vonícími plochými vrcholíky žlutobílých květů, potom znovu na podzim, když jeho lístky začínají žloutnout, opadávat a odhalovat bohaté střapce sytě černých plodů, ohýbajících útlé větvičky dolů k zemi.

___

___

Celý článek...
 

Mateřídouška (tymián) - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 26. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3587x   

materidouska-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniMateřídouška roste na slunečných stráních, kolem pěšinek, při okrajích lesů a velmi ráda roste na mraveništích a na lukách. Potřebuje mnoho slunce a tepla, a proto se vyskytuje na kamenitých plochách pastvišť, kde půda vyzařuje hodně tepla.

___

___

Celý článek...
 

Přeslička rolní - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 22. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 8736x   

preslicka-rolni-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPřeslička rolní - tato rostlina má široko rozložený a hluboko rostoucí oddenek. Počátkem jara z něho vyrážejí hnědě zbarvené plodné lodyhy, nesoucí spory. Teprve později se objevují zelené, až 40 cm vysoké přeslenovitě větvené jalové lodyhy, podobající se malým symetricky stavěným jedličkám. Přesličku lze nalézt na oraništích, náspech dopravních cest a na svazích.

___

___

Celý článek...
 

Řebříček - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 21. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3675x   

rebricek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniŘebříček je léčivá rostlina, kterou si nemůžeme odmyslit od našeho života. Pomáhá výborně při mnoha našich chorobách, je však v prvé řadě léčivou rostlinou pro ženy. Řebříček ženám vřele doporučuji. Farář Kneipp vyslovil ve svých spisech tento názor: „Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku!“

___

___

Celý článek...
 

Kontryhel - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 20. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4225x   

kontryhel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-1Kontryhel roste především na okrajích lesů a cest, na svazích a mokrých loukách, ve vyšších polohách a pohořích. Rostlina má půlkruhovité, sedmi až devítilaločné listy na pevné, nevelké lodyze (stonku) a nenápadné, žlutozelené květy, které rozkvétají od dubna do června, ale nezřídka i později. 

___

___

Celý článek...
 

Sušení a skladování bylin, bylinek - postup, návod, informace

Email
Pondělí, 19. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3020x   

suseni-a-skladovani-bylin-bylinek-postup-navod-informaceExistuje několik různých způsobů sušení bylinek - na sušící síti, papíře ad.. Také musíme dbát na skladování a konzervaci bylinek, aby nám třeba nezačaly v zimě plesnivět. Jak tedy na to? 

___

___

Celý článek...
 

Heřmánek - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 18. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3774x   

hermanek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniHeřmánek pravý (matricaria recutita) - roste na polích, v hlinité půdě, na lesních lukách a na rolích mezi obilím, kukuřicí, jetelinou, brambory a řepou. Stále více a více jej vytlačují přehnaným umělým hnojením a chemickým ničením plevele. Najdeme ho ve velkém množství po zimě, když bylo hodně sněhu a po vlhkém jaru. Na rozdíl od heřmánku „římského“ (rmenec sličný), má květní lůžko duté, vůni kořenitou a příjemnou (rmen téměř nevoní).

___

___

Celý článek...
 

Využití bylinek - čaj, tinktura, kaše, zábal, mast, olej, koupel, obklad, čerstvá šťáva

Email
Čtvrtek, 15. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2276x   

vyuziti-bylinek-caj-tinktura-kase-zabal-mast-olej-koupel-obklad-cerstva-stavaJe mnoho způsobů, jakými z bylinek můžeme dostat jejich účinné látky a také jak můžeme tyto látky aplikovat. Patří mezi ně především: čaj, tinktura, kaše, zábal, mast, olej, koupel, obklad, čerstvá šťáva. Jak se tyto různé způsoby bylinných přípravků dělají se dozvíte v následujícící stránce. 

___

___

Celý článek...
 

Sběr bylin a sušení bylinek - správný postup, návod

Email
Středa, 14. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3053x   

sber-bylin-a-suseni-bylinek-spravny-postup-navodSběr bylinek: Chcete-li léčivé rostliny sbírat, musíte je samozřejmě nejprve znát. Když je poznáme, je důležité, abychom rostliny sbírali ve správném čase, na správném místě a správným způsobem. Podle zkušeností mají nejlepší léčivé účinky rostliny čerstvě nasbírané. To je bezpodmínečně nutné při těžkých onemocněních, máme-li mít úspěch. 

___

___

Celý článek...
 

Vlaštovičník - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Úterý, 13. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5636x   

vlastovicnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-2Ve starých bylinářích má vlaštovičník i tato pojmenování: Herrgotts-gnade (boží milost), Marlenkraut (rostlina Mariina), Gottesgabe (boží dar), Herrgottsblatt (boží list), Goldwurz (zlatý kořen), Blutkraut (krvavá bylina), Augenwurz (oční koření). Z názvů si dovedeme domyslet, v jaké úctě byla kdysi tato rostlina, kterou dnes mnoho lidí pokládá za jedovatý plevel.

___

___

Celý článek...
 

Třezalka tečkovaná - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Pondělí, 12. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5057x   

trezalka-teckovana-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniTřezalka tečkovaná, bylina Svatého Jana - tato bylina roste na mezích, na okrajích cest a lesů, na lukách i pahorcích, od července do září. Má ráda teplá, slunná, sušší místa. Lidové názvy vyjadřují velký význam této léčivé rostliny. Bylina je 25-60 cm vysoká, má rozvětvené stonky a kvete ve zlatožlutých okolících. Chceme-li ji bezpečně poznat, rozmačkáme jeden otevřený květ. Pokud jde o třezalku, vyteče z něho červená šťáva. Na čaj a přísadu do koupele sbíráme kvetoucí nať, pro přípravu oleje (Janův olej) sbíráme pouze květy. 

___

___

Celý článek...
 

Kopřiva dvoudomá - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Neděle, 11. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3228x   

kopriva-dvoudoma-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniJednou, v rozhlasové přednášce, jeden lékař upozornil na to, že kopřiva dvoudomá (urtica dioica) patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny. Kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali jen kopřivu. Bohužel to ví jen málokdo. Kopřiva je celá léčivá, od oddenku přes stonky a listy až po květy. Už ve starověku si jí velmi vážili. Albrecht Durer (1471-1528) namaloval anděla, který vzlétá k trůnu Nejvyššího s kopřivou v ruce. 

___

___

Celý článek...
 

Bylinky, byliny sbírané v květnu a jejich účinky na zdraví člověka

Email
Neděle, 11. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2182x   

bylinky-sbirane-v-kvetnu-a-jejich-ucinky-na-zdravi-cloveka

Máme tu jeden z nejkrásnějších měsíců v roce - květen. Všechno kvete, příroda se probouzí a bylinkáři sbírají bylinky do zásoby. Které bylinky to jsou a jaké jsou jejich účinky na lidský organismus či co léčí se dozvíte v této stránce. 

___

___

Celý článek...
 

Jitrocel kopinatý - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Sobota, 10. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5207x   

jitrocel-kopinaty-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniJitrocel se kdysi nazýval králem cest a již v dávných dobách rostl k užitku lidí. V rukopise z 11. století se zachovala anglosaská óda, která opěvuje devět rostlin a jitrocel oslovuje takto: „I ty, jitroceli, matko rostlin, otevřená k východu, mocná v nitru, přes tebe hrkotají vody, přes tebe jezdí ženy, přes tebe jezdí ženiši, nad tebou odfukují býčkové.

___

___

Celý článek...
 

Kokoška pastuší tobolka - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Čtvrtek, 08. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5256x   

kokoska-pastusi-tobolka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniKokoška pastuší tobolka (capsella bursa-pastoris) - tato léčivá rostlina je velmi cenná. Všeobecně se považuje za obtížný plevel. Roste všude na cestách, lukách, úhorech, příkopech, stráních, polích I v zeleninové zahradě. Jen se někde nahromadí kopeček země – zejména při stavbě domů – a takřka přes noc vyroste pastuší tobolka.

___

___

Celý článek...
 

Bylina svízel přítula - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití

Email
Středa, 07. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7068x   

bylina-svizel-pritula-ucinky-vliv-na-zdravi-cloveka-uzivani-pouzitiJe více druhů svízele, tzv. přítula, Galium aparine, je rozšířený na polích, lukách a při plotech, zemědělci ho ničí chemickými prostředky. Dosahuje výšky 60 až 160 cm, listy má přeslenovitě rozmístěné na ose a zelenožlutý okolík květů na stopkách. Stopka je drsně ochlupená. Nazývá se také svízel šplhavý.

___

___

Celý článek...
 

Zelená viagra, kotvičník zemní - zvyšuje sexuální výkonnost a libido, snižuje cholesterol

Email
Středa, 07. květen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6987x   

zelena-viagra-kotvicnik-zemni-zvysuje-sexualni-vykonnost-a-libido-snizuje-cholesterolZelená viagra - kotvičník zemní. Zvyšuje sexuální výkonnost a libido, snižuje cholesterol. Účinné látky z kotvičníku u obou pohlaví podstatně zvyšují sexuální libido a proto se poměrně často používá název i zelená viagra. Těžko posoudit, zda tento výraz zcela vystihuje jeho účinky. Pravdou zůstává, že všechny ženy jsou hned mnohem krásnější a přitažlivější.

___

___

Celý článek...
 

Rdesno ptačí, truskavec - účinky, vliv na zdraví člověka

Email
Čtvrtek, 13. březen 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6965x   

rdesno-ptaci-truskavec-ucinky-vliv-na-zdravi-clovekaRdesno ptačí neboli truskavec (polygonum aviculare) - tuto bylinku můžete bez obav přidávat do bylinných čajů na jakýkoliv problém a nemáte co zkazit, musíte jen počítat s určitým močopudným efektem. Bylinkáři truskavec ptačí považují za velice významnou detoxikační bylinu. Vyrůstá do výšky asi 5 cm a délky až desetinásobné.

___

___

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 11 12 13 Další > Konec >>

Strana 11 z 13
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny