Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Proč se dělá mamografie u žen až nad 45 let věku a ne dříve?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Proč se dělá mamografie u žen až nad 45 let věku a ne dříve? Email
Středa, 10. září 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1993x

 

Proč je věková hranice pro mamografické vyšetření tak vysoko, když stále narůstá počet nemocných rakovinou prsu? Je mi 27 let, ráda bych je absolvovala, ale lékař mi vždy, když mě v prsu pobolívá, provede jen fyzickou kontrolu, popřípadě ultrazvuk. Na mamografické vyšetření mě poslat nechce. Mirka

___

___

ODPOVĚĎ:

Mamografické vyšetření se provádí buď jako diagnostické u pacientů s příznaky onemocnění prsu, zejména onemocnění onkologického, nebo jako vyšetření preventivní. V rámci preventivního screeningového programu cíleného na vyhledávání případů rakoviny prsu ve zdravé populaci je mamografické vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění všem ženám od 45 let. Praktický lékař, respektive gynekolog, má povinnost poslat ženy uvedeného věku na mamografické vyšetření, a to jedenkrát za dva roky. Mamografii lze provést i tehdy, pokud ji chce absolvovat žena bez příznaků onemocnění prsu nádorem, která ale nesplňuje některé kritérium screeningového programu (žádá vyšetření dříve než po dvou letech nebo je mladší než 45 let). Jde pak o vyšetření z jejího vlastního rozhodnutí, tedy bez doporučení praktického lékaře nebo gynekologa, a žena si je hradí z vlastních prostředků jako samoplátce. Podle odborníků by však preventivní mamografické vyšetření u žen mladších 40 let nemělo být prováděno a u ostatních smí být provedeno maximálně jedenkrát do roka, protože jen taková expozice prsní tkáně měkkému záření je odůvodněná.

Ve věku nižším než 45 let může být mamografie lékařem doporučena v rámci prevence z důvodu vysokého rizika vzniku karcinomu prsu, například při výskytu alespoň jednoho případu karcinomu prsu u ženských příbuzných pacientky v přímé linii nebo na základě doporučení pracoviště nádorové genetiky. V tom případě je hrazena zdravotní pojišťovnou stejně jako mamografie prováděná už nikoli preventivně, ale z diagnostických důvodů, ženě s příznaky onkologického onemocnění prsu. Váš lékař tedy postupuje správně, když vás vyšetřuje jen ultrazvukem. Mamografie na rozdíl právě od ultrazvuku není vhodná metoda pro vyšetření mladé ženy, která má problémy s bolestivostí prsů.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny