Náhodné stránky webu
- (23.08.2015) Překyselení organismu - příznaky, detoxikace, strava, kyselinotvorné potraviny měnící pH krve
- (03.04.2008) Kdo dědí, dědění - pravidla. Dědění dětmi, potomky, manželem, spolubydlícím.
- (04.06.2012) Vegetariánství - které látky je potřeba tělu doplňovat, dodávat?
- (10.01.2008) Štír - žena - psychologické vlastnosti znamení
- (22.03.2016) Léčba celulitidy - je možné ji vyléčit nebo to nelze?
Nacházíte se:
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
7307
Smrt mozku - příznaky, projevy, vyšetření |
![]() |
Středa, 11. leden 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 28310x |
![]() ___
Smrt mozkového kmeneKoncepce kmenové smrti vychází z faktu, že ireverzibilní kóma spojené s nezvratnou ztrátou schopnosti dýchat souvisí s destrukcí mozkového kmene a je atributem smrti celého organismu. Smrt mozkového kmene jako ekvivalent smrti jedince je přijímána od poloviny 70. let ve Velké Británii a přímo či nepřímo je akceptována v řadě dalších zemí.
Korová (neokortikální) smrtKorová smrt označuje ireverzibilní ztrátu funkce mozkové kůry. Postupem vývoje může, ale nemusí přejít do permanentního vegetativního stavu. Ztráta korových funkcí při zachování činnosti kmene není tradičně akceptována jako smrt jedince. Někteří autoři však neokortikální smrt za smrt jedince považují. Jejich hlavním argumentem je ztráta kognitivních funkcí spojených s funkcí cerebrálního kortexu, což znamená trvalou ztrátu lidské osobnosti. Příčiny smrti mozku v sestupném pořadí:
Mechanismus mozkové smrtiUvedené patologické stavy jsou příčinou edému mozku, který bývá zpočátku lokalizovaný, v dalším průběhu se však může rozšířit na celý mozek. Narůstá intracerebrální tlak, který v krajním případě převýší střední arteriální tlak, což vede k vymizení mozkové perfúze s následnou nekrózou mozkových buněk. Při smrti mozku je tedy cerebrální perfúzní tlak nulový. Měříme-Ii v té době saturaci kyslíku v bulbu v. jugularis internae, získáme hodnoty blížící se saturaci kyslíku v arteriální krvi.
Nepřítomnost spontánní dechové aktivityAbsence spontánní dechové aktivity vyplývá z definice mozkové smrti. Umělá plicní ventilace je nezbytná. Po odpojení od ventilátoru dochází po krátké době k zástavě oběhu.
Příznaky, projevy mozkové smrtiKmenová areflexie a apnoePři mozkové smrti je pacient v hlubokém kómatu bez reakce na jakékoli zevní i vnitřní stirnuly, má svalovou atonii a nemá sebemenší dechovou aktivitu. Nelze vyvolat žádný reflex, jehož centrum je v mozkovém kmeni. Stav se označuje jako areflexie nad C1. Nutno zdůraznit, že spinální reflexy mohou být přítomny v plném rozsahu, a není výjimkou spinální hyperreflexie budící dojem, že se jedná o cílené pohyby či reakci na bolest. Při vyšetřování kmenových reflexů by měla být teplota tělesného jádra nejméně 35 °C. Rozsáhlé obličejové trauma nebo obstrukce obou zevních zvukovodů mohou znemožnit vyšetření některých reflexů.
Klinické neurologické testy - vyšetření reflexů
Vyšetření reflexů při mozkové smrti, areflexie nad C1 - OBRÁZKY Apnoický testPředpokládá se absolutní nepřítomnost spontánního dechového úsilí během odpojení od ventilátoru. P CO2 musí dosáhnout kritického stupně. Nutná je prevence hypoxie po celou dobu testu.
Postup: Pacient je před testem uměle ventilován čistým kyslíkem (preoxygenace) po dobu 10 min při zachování dosavadního minutového dechového objemu a je proveden arteriální odběr na vyšetření krevních plynů. Po odpojení od ventilátoru se zvlhčeny kyslík o průtoku 8-10 l/rnin přivádí katétrem zavedeným do trachey těsně nad karinu. Kyslíková saturace nesmí klesnout pod 90 %. Apnoická oxygenace má pokračovat tak dlouho, dokud tlak CO2, nevzroste nejméně na 6,7 kPa (50 torr). Doba trvání testu je přibližně 8-10 min, následuje kontrolní odběr krevních plynů. Test není validní u pacientů se známou chronickou respirační insuficiencí adaptovaných na hyperkapnii (např. u COPD). Atropinový testAtropin působí vagolyticky centrálním mechanismem. V případě mozkové smrti nezpůsobí podání atropinu tachykardii. Test není nezbytnou součástí protokolu diagnózy smrti mozku.
Speciální vyšetřeníKlinickou diagnózu je potřebné doplnit dalším vyšetřením. Tato vyšetření nejsou v některých zemích povinná.
Metody založené na měření průtoku krve mozkem - panangiografie, radioizotopová angiografieNepřítomnost mozkové cirkulace jednoznačně potvrzuje mozkovou smrt. Mozková panangiografie: principem je podání kontrastní látky do aortálního oblouku (odtud kontrast proniká do obou karotid i vertebrálních artérií) nebo selektivně do karotid a do jedné a. vertebralis (pokud možno dominantní). V případě smrti mozku není na sekvenčních snímcích hlavy patrna sebemenší mozková perfúze. Moderněji se užívá digitální subtrakční angiografie, v některých zemích radioizotopová angiografie.
Transkraniální dopplerovská ultrasonografieměří se rychlost krevního průtoku v intrakraniálních tepnách. Při vymizení cerebrálního průtoku dochází iniciálně k obratu diastolického proudu s následnou totální ztrátou perfúzního signálu.
EEGPři mozkové smrti zaznamenáváme izoelektrické EEG. EEG má být snímáno 60 min a snímaná aktivita nesmí převýšit 2-3 flV (úroveň šumu v systému). Obdobný záznam bývá u těžkých intoxikací, při hluboké hypotermii a některých metabolických abnormalitách. V České republice není EEG vyšetření součástí průkazu smrti mozku.
|