Dobré ráno, dnes je čtvrtek 28.9.2023, svátek slaví Václav, zítra Michal.

TEP, totální endoprotéza kyčelního kloubu, kyčle - informace, rekonvalescence, rehabilitace

totalni-endoproteza-kycelniho-kloubu-TEP-informace-rekonvalescence-rehabilitace-lazne
totalni-endoproteza-kycelniho-kloubu-TEP-informace-rekonvalescence-rehabilitace-lazne
Tělesná schránka člověka se životem opotřebovává. Současná medicína ale umí nahradit v podstatě vše, klouby nevyjímaje. Plnohodnotný život tak může pokračovat. Nejčastěji je v lidském těle vyměňován kyčelní kloub. Ročně je provedena totální endoprotéza u 12 až 13 tisíc pacientů. 
___
___Totální endoprotéza kloubu - definice, vysvětlení

kloubni-nahrada-endoproteza-kycelni-kloubTotální endoprotéza (TEP) znamená, že se operativně nahradí hlavice i kloubní jamka poškozeného kloubu. Dá se však provést také částečná náhrada, např. pouze kloubní hlavice v případě, že kloubní jamka je zachovalá. Pokud je destruovaný pouze povrch kloubu (obvykle to způsobí jeho nedostatečná výživa, kterou zabezpečují měkké tkáně), dokážou ho dnes lékaři zbrousit a nasadit na něj jakousi čepičku z mimořádně odolného kovu (titan). Proti němu vloží jamku ze stejného kovu. Nemění se tedy celý kloub, ale jen poničené třecí plochy. Tento postup je vhodný u mladých lidí nebo u těch pacientů, kteří mají kosti v relativně dobrém stavu.

 

Po operaci

Už v den, kdy dojde k operaci, je možné provádět šetrné kondiční, cévní a dechové cvičení, které napomáhá lepšímu prokrvení organizmu, a připravuje tělo na vertikalizaci. Cévní cvičení pak předchází především žilním komplikacím, jako je např. zánět žil, trombóza atp. Co se týče tromboembolie, jsou všichni pacienti zajištěni medikamentózně. Jakákoliv infekce či i podezření na ni je indikací k léčbě antibiotiky, ať již jde o uroinfekt, či angínu.

Dále je pacient seznámen s pravidly života s kloubní náhradou. Ta závisí na tom, jaký kloub byl nahrazen, jaký typ náhrady a jaký operačni přístup byl zvolen. Samozřejmě je nemocný také pravidelně kontrolován lékaři, kteří monitorují jeho zdravotní stav.

Pacient je postaven většinou 2.- 3. pooperační den a začíná s nácvikem aktivního pohybu a intenzivní rehabilitací.


Rekonvalescence, rehabilitace a lázně po TEP


V této fázi jde hlavně o zvyšování fyzické kondice pacienta, předcházení možným komplikacím rekonvalescence a co možná nejlepší návrat člověka do normálního  života. Často je do období doléčení zařazenai péče lázeňská. V rámci rehabilitace se pokračuje ve zvyšování kondice, zvyšování hybnosti operovaného kloubu, samozřejmě v povolených rozsazích. Při cvičení je nutné věnovat pozornost celému tělu - bolestivý pohyb před operací, klid na lůžku po operaci a následné jednostranné zatížení organizmu s odlehčením operovaného kloubu vede často k nerovnováze svalových skupin celého těla k vadnému držení těla, což by v budoucnu mohlo způsobit nepříjemné komplikace např. v podobě bolesti zad.
Pro udržení dobré tělesné kondice je nutné každodenní cvičení. Doba cvičení je 20 až 30 minut a má být prováděno se značnou intenzitou tak, aby došlo ke zvýšení tepové frekvence (nejvýše 130 tepů zaminutu). Stále je nutné také předcházet komplikacím, nejenom již zmiňovaným infekcím či trombolembolickým obtížím. Se zvyšující se hybností hrozí také luxace (vykloubení) implantovaného kloubu.
Rizikové jsou především první tři měsíce po operaci, kdy ještě probíhá jizvení svalstva kolem náhrady. U náhrady kyčelního a kolenního kloubu používají pacienti po tuto dobu francouzské hole na odlehčení.


Prevence artrózy kyčelního kloubu, koxartrózy

DOPORUČUJE SE

 • Spát na rovném, pevném lůžku, pod hlavu stačí jeden polštář.

 • 2x denně ležet 30 minut na břiše.

 • Věnovat denně 20-30 minut intenzivnímu cvičení.

 • Každodenní procházka.

 • Vhodný sport: turistika, plavání, jízda na kole, golf.

 • Vytrvalost chůze řídit dle pocitu únavy v žádném případě se nepřeceňovat.

 • Při ležení na boku vkládat mezi kolena tužší polštářek.


NEDOPORUČUJE SE

 • Sed v hlubokém měkkém křesle (nesedět nikdy tak, aby v kyčli byl větší než pravý úhel) .

 • 2-3 měsíce od operace řídit automobil.

 • Přetáčet se na lůžku bez polštáře mezi koleny a bérci.

 • Dělat dřepy, shýbat se a předklánět.

 • Dávat nohu přes nohu.

 • Nosit předměty těžší než 5 kg.

 • Doskakovat na operovanou končetinu.

 • Vyvarujte se sportů: kontaktních, jízdy na koni, prudšího běhu a skoků, sjezdového lyžování v horším terénu, fotbalu.