Náhodné stránky webu
- (12.01.2020) Atestační otázky alergologie, imunologie 2020, doporučená literatura
- (12.01.2020) Psychosomatika - kmen, kmenová příprava, test - podmínky 2020
- (30.05.2008) Syndrom vyhoření - definice, příznaky a projevy, léčba
- (10.05.2018) Kegelovy cviky na posílení pánevního dna a proti inkontinenci, pomočování
- (15.09.2016) Samovyšetření varlat - postup, návod, informace
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Metastázy nádoru – místa metastázování, faktory ovlivňující metastázování, patogeneze |
![]() |
Pátek, 22. srpen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 28266x |
___ ___ Co je to metastáza - definiceSlovo pochází z řeckého μετά, změna a στάσις, místo; tedy vystěhování, je to dceřiné (filiální) ložisko, obv. zhoubného nádoru nebo infekce. Vzniká šířením nádorových buněk nebo choroboplodných zárodků krví (hematogenní m.), lymfou (lymfogenní m.) nebo přímým rozsevem. Implantační m. vznikají zachycením na serózních blanách (peritoneu, pleuře). Závažná komplikace zhoubných nádorů, u nichž obv. zhoršuje vyhlídky na úplné vyléčení. M. nádorů, které nejsou patrny pouhým okem (např. při operaci či na rentgenu) – mikrometastázy, lze potlačit protinádorovou chemoterapií cytostatiky, provedenou po chirurgickém odstranění hlavního nádoru. Tento postup může výrazně zlepšit prognózu. Pro některé nádory bývá typické určité umístění metastáz. Častým místem jsou játra (např. nádory z dutiny břišní), plíce, kosti, mozek atd.
Faktory ovlivňující metastázováníTo zda vzniknou metastázy ovlivňuje několik faktorů:
Jak vzniká metastáza?Nejdříve se jednotlivé buňky nebo skupiny buněk oddělí a prorazí bazální membránu (membrána mezi epitelem, pojivovými tkáněmi a tělním oběhem). Porušení bazální membrány docílí tím, že uvolňují proteázy, což jsou enzymy štěpící proteiny, ze kterých se skládá bazální membrána, ale i proteiny jiných buněk (proteázy mají k dispozici i normální buňky, které je používají na přestavbu, popřípadě opravu tkání. Ale práce s nimi je velmi přísně řízena a kontrolována). Poté se dostávají buď do krevního řečiště nebo do lymfatických cest.
Tyto maligní buňky musí přežít a následně proniknout endotelem, kterým jsou cévy vystlány, do podložních tkání. Většina jich ale v našem oběhovém systému nepřežije, jelikož ten jim poskytuje nepřirozené a nehostinné prostředí. V podložních tkáních vyhledá nejvhodnější prostředí, uchytí se a následně se začne mitoticky dělit. Vzniká metastáze.
Šíření metastáz krví, lymfou
|