Náhodné stránky webu
- (01.09.2014) Alkohol neutralizuje jed jedovaté houby - je to tak nebo ne?
- (05.01.2014) Sérová nemoc - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (13.10.2011) Aura u migrény, migrenosní aura - příznaky, projevy, symptomy
- (13.08.2016) Jak se projevuje pemfigoid - příznaky, projevy, symptomy, léčna, příčina
- (01.02.2008) Žádanka o vyšetření - tiskopis, formulář, vzor ke stažení
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Menierova nemoc, Menierův syndrom - příznaky, projevy, léčba, diagnostika, vyšetření |
![]() |
Středa, 19. listopad 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 112374x |
Menierova chorobaMenierův syndrom - příznaky, projevy, symptomyNenadálé záchvaty silné závratě, nevolnosti, zvracení doprovázené šelesty, pískáním a hučením v uších a zhoršením sluchu (většinou na jedné straně) jsou charakteristické pro primární (idiopatické) onemocnění. Záchvat může trvat od několika hodin až po několik dní a opakovat se nezvykle často (každé 2-3 dny). V době mezi záchvaty příznaky onemocnění chybí, s výjimkou zhoršení sluchu. Opakované záchvaty vedou k neustálému zhoršování sluchové funkce, někdy až do úplné (jednostranné) hluchoty. Celková doba trvání nemoci je různá, někdy nemoc trvá desítky let.
IncidenceČastěji se onemocnění vyskytuje u žen ve věku od 30 do 50 let. Etiologie, příčina Menierova syndromuEndolymfa je kapalina, která vyplňuje struktury vnitřního ucha (hlemýžď a polokruhovité kanálky) a omývá citlivé buňky sluchového a vestibulárního analyzátoru. Za normálního stavu se objem endolymfy i koncentrace elektrolytů v ní obsažených (draslík, sodík, chlór a jiné) udržují na stabilní úrovni. Endolymfatický hydrops je onemocnění sluchové a/nebo vestibulární části vnitřního ucha vyvolané zvětšením objemu endolymfy a změnou koncentrace v ní obsažených elektrolytů.
Čím je hydrops způsoben?V některých případech se příčinu nepodaří určit. Takový stav se pak nazývá primární, neboli idiopatický hydrops, častěji známý pod názvem „Ménièrova choroba“. Mezi nečastější příčiny vzniku sekundárního hydropsu (nebo také „Ménièrova syndromu“ patří degenerativní změny krční páteře (osteochondróza), různá endokrinní onemocnění, alergické reakce či infekce, čili stavy, které vyvolávají změny tonu a propustnosti cév. V přehledu:
Diagnostika morbus Meniére:
Léčba Menierovy nemoci, syndromuCílem léčby je zajistit udržení stálého objemu a složení endolymfy. V souvislosti s tím léčba obvykle bývá komplexní a zahrnuje následující části:
Režimová opatření - speciální dietní opatření u pacientů s tímto onemocněnímEndolymfa je kapalina, která vyplňuje struktury vnitřního ucha (hlemýžď a polokruhovité kanálky) a omývá citlivé buňky sluchového a vestibulárního analyzátoru. Za normálního stavu se objem endolymfy a koncentrace elektrolytů (hořčík, sodík, chlór, a jiné) udržují stabilní. K regulaci objemu i složení endolymfy přitom dochází nezávisle na jiných tělních kapalinách Při poruše regulačních mechanizmů může docházet k zvětšení objemu endolymfy a změně normální koncentrace elektrolytů. Tento stav se nazývá endolymfatický hydrops. Rozvoj endolymfatického hydropsu může způsobit celou řadu příznaků: pocit zalehnutí v uších, ušní šelesty, zhoršení sluchu, prudké záchvaty točivé závrati trvající hodiny a doprovázené nevolností a zvracením, nebo pouze jen malá vrávoravost či pocit nejistoty při chůzi. Léčení onemocnění obvykle bývá zdlouhavé a nutně musí zahrnovat i speciální dietu. Dieta je jedním z léčebných opatření a je určena k snížení výkyvů objemu kapaliny v organizmu a k snížení toxického vlivu některých látek na struktury vnitřního ucha. Základní doporučení, která musíte dodržovat jsou následující:
Zdroje: učebnice neurologie, ORL, článek byl napsán s využitím textů vertigoacademy.cz
|