Dobré odpoledne, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Jak říct dětem o rozvodu? Rady a tipy jak informaci šetrně sdělit.

jak_rict_detem_o_rozvodu.jpgRozchod a rozvod patří bezesporu k těm nejbolestnějším životním změnám, speciálně, když se týká také dětí. A jedním z nejpohnutějších momentů je právě oznámení rodičů dětem, že se rozvádějí. Avšak i tahle složitá úloha se dá trochu zjednodušit, pokud mají rodiče na paměti několik základních rad.

jak dětem oznámit rozvod?

V první řadě ujistěte své děti, že jsou milovány, že byly a stále jsou vždy chtěny a že v žádném případě nezapříčinily nějak váš rozvod. Také pomůže, pokud jsou vyjasněny otázky jako kde a u koho budou bydlet. Správné načasovaní sdělení dětem, že se rodiče rozvádějí je rovněž velmi důležité. Není dobré, když rodiče dítěti tuto skutečnost sdělí příliš dopředu před skutečným rozstěhováním partnerů. Tuto skutečnost je dobré sdělit dětem tak týden nebo deset dní před tím, než skutečný rozchod rodičů proběhne, protože jakkoliv to dětem sdělíte šetrně, nakonec se svou úzkostí zůstanou samy a bojí se, co bude následovat a jak to bude probíhat. Samozřejmě to na ně nemůžete vychrlit den před tím, než maminka nebo otec odejdou. Zkuste počkat tak týden před tím, než k tomu má dojít.

Reakce na rozvod nebo rozchod je velmi podobná reakci na úmrtí. Někdy je dokonce ještě těžší, protože se smrtí je nutno se smířit, je to konečný a nevratný proces, kdy mrtvý odchází s určitou úctou a slávou, podle toho, jak jsme ho znali a vážili si ho za jeho života.

Při rozvodu a rozchodu někteří náhle opouštění partneři (zejména se závislou poruchou osobnosti) mylně doufají, že se situace ještě může změnit, že mohou něco učinit, aby se jejich milovaný protějšek vrátil zpět a odmítají se se situací rozchodu smířit a přijmout fakt, že nemohou momentálně učinit nic, aby donutili partnera se vrátit a milovat je. A zatímco mrtvý se nezmění, mnozí partneři se naopak mění vlivem vypjatých emocí a s odchodem svých citů velmi dramaticky a otevírají se temné komnaty jejich duší jako Pandořiny skříňky a ukazují se skryté vlastnosti a rysy jejich povahy, které nikdy neměly spatřit světlo.

Když se rodiče rozvádějí nebo rozcházejí, je důležité si také uvědomit, že zatímco se trápí nad tím, že jejich manželství končí, jejich děti prožívají ty samé emoce a sdílejí i stejné obavy a bolesti. Toto je velmi těžké období pro děti, protože rodiče, kteří se utápějí ve svých vlastních bolestech, na bolest svých dětí mají často tendenci pozapomínat. Nezáleží na tom, že rodičům je třicet a dětem tři roky, všichni prožívají ztrátu stejně a všichni potřebují čas, aby se s touto životní změnou dokázali vyrovnat a po rozvodu zase vybudovali nový život.

Rodič může pomoci zvládnout tuto těžkou životní situaci také tím, že děti vyslechne, i když mu to v dané situaci může připadat velmi těžké a náročné. V čase, kdy se jemu samému hroutí život a je ponořen do svého vlastního trápení, je těžké najít energii dát najevo svým dětem, že je zde pro ně a je připraven je poslouchat. Důležité je nechat děti hovořit o tom, jak situaci kolem rozvodu prožívají. Mnohé děti si nedovedou představit, co je čeká, bojí se budoucnosti, na rozvod nebyly připraveny, a to dokonce ani tehdy, když byly dlouhodobě svědky násilí v rodině a nechápou, co se mezi rodiči stalo a co bude následovat a jaké to pro ně bude mít konkrétní dopady.

Jak si počínat při rozvodu tak, aby děti i rodiče utrpěli co nejméně šrámů na duši a co nejdříve se z této těžké situace vzpamatovali, smířili se s ní, přijali nové skutečnosti a ve svém životě se co nejdříve zase vrátili k normálu? V tom vám poradí nejlépe rodinní terapeuté a pomohou manželští poradci, kteří mají k dispozici nejen cenné zkušenosti, ale také skupiny pro děti i pro rodiče se stejnými problémy a mají možnost do hloubky poznat vás, vaše děti i vaši konkrétní situaci. Rozhodně byste se neměli v této tíživé situaci zříkat návštěvy a možnosti takovéto pomoci.

Někdy rodič nebo rodiče tuto možnost odmítají ze strachu, že v poradně je budou z něčeho obviňovat nebo za něco kárat, či dokonce nutit k věcem, které jsou jim proti mysli, ale nic takového se opravdu neděje. Poradna není soud, kde budou posuzovat, jací jste rodiče ani inkvizice, kde vás za něco budou trestat, či nějak rozdírat rány vaše i vašich dětí, které jste právě utrpěli, naopak! Je to místo, kde můžete načerpat mnoho duševních sil v boji s tím, co prožíváte a co vás i vaše děti teprve čeká.