Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Kontakt Veřejná návštěvní kniha / dotazy

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307

Pád na kole - úraz hlavy, otřes mozku, hematom mozku - následky: zmatenost a občasné zahledění pacienta

Dotazy z oblasti právní problematiky prosím vkládejte
do Bezplatné právní poradny online. Děkuji za pochopení.

Pád na kole - úraz hlavy, otřes mozku, hematom mozku - následky: zmatenost a občasné zahledění pacienta

Čtvrtek, 29. září 2016 (09:02) Otevřeno: 372x
Dobrý den,
můj otec měl těžký úraz na kole, několik zlomených žeber a zlomenina kyčle. Nejhorší je úraz hlavy, měl otřes mozku s malým hematomem, který by se podle lékařů měl vstřebat. Otec komunikuje bez problémů až na to, že je občas mimo realitu. Dnes je to čtvrtý den od úrazu (úraz 25.9.2016) a táty stav co se týká reality je horší a horší. V nemocnici komunikuje prý trochu zmateně a nám píše nesrozumitelné sms a když nám telefonuje tak nám říká věci, které nejsou pravda. Je tento stav normální? Máme strach aby neměl pořád krvácení do mozku. Úraz se stal v pondělí a CT mu naposledy dělali v úterý. Řekli nám, že komunikuje normálně a že další CT není za potřebí. Prosím o radu děkuji. K.
Admin Comment:  Reakce Zbyňka Mlčocha:
Dobrý den.
Bohužel není z Vašeho dotazu patrné, kolik je Vašemu otci let. Jde-li o staršího člověka, v nemocnici vídávám relativně často, že pokud pacient jen leží na lůžku, kouká do stropu a nic nedělá, relativně běžně se u něj rozvine zmatenost.
Dále se domnívám, že pokud byl diagnostikován na MR vyšetření hematomek, je indikace ke kontrolnímu CT, které by mělo být tím spíše provedeno, je-li pacient zmatený. Ta zmatenost zřejmě nesouvisí, ale nelze to v žádném případě vyloučit (v minulosti souběžnost zmatenosti se zhoršením nálezu na mozku již pamatuji).
Nevím jaké léky bere Váš otec v nemocnici, ale ke zvážení by mohlo být podávání tzv. nootropik, tj. léků, které fungují "ochranně" na mozkovou tkáň (a mohou zlepšit a urychlit její úzdravu) a dále zlepšují také kognitivní funkce. Tyto léky se dávají ráno a v poledne v sestupných dávkách, na noc ne (mohou vyvolat agitovanost).

Na názor na Vámi uvedené se určitě zeptejte i ošetřujícího lékaře nebo primáře a požádejte o kontrolní vyšetření (zda Vám vyhoví je na nich, ale pokud by se opravdu stav mozku zhoršil z důvodu organicity, oddělení by "mohlo mít průšvih", takže je to i v zájmu daného oddělení).
Z Vašeho dotazu dále bohužel není zřejmé ani to, zda je otec na JIP nebo na klasickém lůžkovém oddělení a dále zda má nějakou duševní stimulaci (TV, rádio, křížovky, čtení). Poslední uvedené by mohlo napomoci zlepšit kognitivní schopnosti Vašeho otce. Samozřejmé jsou návštěvy rodiny - různých členů. Je to zpestření a "práce pro mozek", kterou Váš otec potřebuje.

V budoucnosti bude pro Vašeho otce samozřejmostí ochranná přílba (měla by být naprostou samozřejmostí pro každého, kdo se má alespoň trošku rád a má rád život). Přílba je standard, nikdo se Vašemu otci za přílbu na hlavě smát určitě nebude. Naopak.

Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny