Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Kontakt Veřejná návštěvní kniha / dotazy

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307

Onkomarker, tumormarker 72-4 - příčina

Dotazy z oblasti právní problematiky prosím vkládejte
do Bezplatné právní poradny online. Děkuji za pochopení.

Onkomarker, tumormarker 72-4 - příčina

Úterý, 23. srpen 2022 (16:09) Otevřeno: 194x
Dobrý den, paned doktore.

Prosím o odpověď na krevní odbery moji maminky, byly celkem obsáhle, na 4 stránky, všechny nádherný až na onkomarker 72-4. Od ledna 2022 zhubla z 62-63 kg na 53 kg, je unavená, má často chripkove stavy, bolí klouby, svaly, slabost, hlava, vše začalo covidem.

Má za sebou těžké operace střev, zánět žaludku a před ani ne měsícem měla bolesti břicha, zad, bylo ji špatně od žaludku, bolelo lehce pod prsy a dostala antibiotika na zánět mocaku, měla krev v moci. Nemohlo to způsobit to?
Mám o ni strach… ve čtvrtek 25.8.2022 jde na gastroskopii a v pondělí na ct břicha. Norma toho onkomarkeru byla tuším 6, mamka měla 13,7 myslim. Nicméně ostatní onkomarkery, včetně celých odberu naprosto v pořádku, jen lehce zvýšený cholesterol.

Děkuji
Admin Comment:  Reakce Zbyňka Mlčocha:
Dobrý den.
Hned na úvod sděluji, že příznaky jako hubnutí, únava, nevýkonnost, chudokrevnost mohou být syptomy onkologických onemocnění.

Je dobře, že byla Vaše maminka vyšetřena na onkomarkery v souvislosti s Vámi uvedenými příznaky typu hubnutí, únava apod..

Současně hned druhým dechem sděluji, že "unavená, má často chripkove stavy, bolí klouby, svaly, slabost, hlava" mohou být spojeny s tzv. postcovidovým syndromem a nemusí mít nutně spojitost s elevací tumormarkeru 72-4.

Co se týče samotného markeru CA 72-4, ten je produkován povrchovými epiteliálními strukturami žaludku, pankreasu a jícnu u vyvíjejícího se plodu. U zdravých dospělých jedinců je tvorba tohoto antigenu výrazně nižší. Zvýšená produkce je pozorovatelná u části nemaligních onemocnění střeva a mléčné žlázy. Hlavním důvodem zvýšených hodnot je ovšem přítomnost maligních onemocnění typu adenokarcinomu žaludku, tlustého střeva, pankreasu, žlučových cest, mléčné žlázy, bronchogenního karcinomu a také mucinosních nádorů ovarií. Vyšetření CA 72-4 má zejména z pohledu maligních onemocnění žaludku mnohem vyšší senzitivitu než CEA a CA 19-9. Navíc jeho sérové hodnoty korelují s klinickým stavem onemocnění.
Referenční hodnoty závisejí na typu soupravy, obvykle leží diskriminační hranice CA 72–4 na hladině 4,6 až 6,7 kU/l.

Ad, cituji: "Má za sebou těžké operace střev, zánět žaludku."

Elevace tumormarkeru může být mj. spojena s tímto pooperačním stavem a to i po delší době od operace.

Vámi uvedené dotazy doporučuji směřovat spíše na onkologa (já jsem neurolog), který dokáže lépe onkomarkery interpretovat.

Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny