Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Kontakt Veřejná návštěvní kniha / dotazy

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307

Cévní mozková příhoda - správný postup při podání trombolýzy, IVT

Dotazy z oblasti právní problematiky prosím vkládejte
do Bezplatné právní poradny online. Děkuji za pochopení.

Cévní mozková příhoda - správný postup při podání trombolýzy, IVT

Pátek, 02. březen 2018 (05:48) Otevřeno: 911x
Matka utrpěla před měsícem cévní mozkovou příhodu, a já si nejsem jist, zda byl postup lékařů takový, jaký měl být. Rád bych Vám nastínil průběh a dozvěděl se Váš názor.
Váš názor samozřejmě nehodlám bez Vašeho svolení nikde použít.
Budu stručný - pokud by bylo třeba doplňujících informací, rád je poskytnu.
Záchranná služba byla na místě cca do 1/4 hodiny od prvních příznaků. Protože matka zvracela a byla obava z vdechnutí, byla po přemístění do sanitky provedena intubace.
Vzdálenost do lokální nemocnice (pozn. redakce - známe její název a lokalitu) byla 15 km, do krajské nemocnice (kde je iktové centrum) 60 km.
Lékař ZS předpokládal převoz na iktové centrum v krajské nemocnici, odtud mu však bylo sděleno, aby matku odvezl do lokální nekrajské nemocnice k provedení CT.
V lokální nekrajské nemocnici bylo provedeno CT a následně trombolýza. Po ní došlo ke krvácení v mozku, a cca za 2 hodiny byla matka převezena do velké krajské nemocnice.
Tam už údajně kvůli krvácení v mozku nebylo možné dělat nic jiného než odsát krev a pomocí kraniotomie uvolnit tlak v lebce.
Neboli trombus zůstal na místě a odkrvená část mozku odumřela.
Nyní je matka na JIP v lokální nekrajské nemocnici a čekáme, zda a do jaké míry bude schopna se z mrtvice zotavit.
V souvislosti s výše uvedeným mi vyvstává několik otázek:
1) Je-li v dosahu (60 km) iktové centrum, je v pořádku, aby lékař z ČB v této situaci matku odmítl?
2) Je v pořádku, aby se okresní nekrajská nemocnice po CT rozhodla sama provést trombolýzu, když je v dosahu iktové centrum?
3) Nemá iktové centrum ve velké krajské nemocnici s iktovým centrem k dispozici lepší a bezpečnější metody odstranění trombu než je "obyčejná" intravenózní trombolýza?
4) I pokud by se v ČB rozhodli použít stejnou metodu jako v lokální nemocnici, tj. intravenozní trombolýzu, neměli by po případném vzniku krvácení k dispozici prostředky, které by zamezily fatálnímu výsledku, ke kterému nakonec došlo?
Závěrem podotýkám, že matce je 71 let, a až do této CMP byla ve velmi dobré fyzické i psychické kondici. K tomu, abych Vás oslovil, mě vedl Váš níže odkazovaný článek na dané téma, zejména poukaz na rizika IV trombolýzy a zmínka o bezpečnější intraarteriální trombolýze.
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/neurologie-nemoci-vysetreni/cevni-mozkova-prihoda-mrtvice-komplexni-clanek-trombolyza-fibrinolyza#trombolyza_fibrinolyza
Co se týče léků, matka užívala jen lék Isoptin na srdeční arytmii.
Předem děkuji za Vaše komentáře a názory.
Admin Comment:  Reakce Zbyňka Mlčocha:
Dobrý den.
Bylo by potřeba vědět jak velký deficit pacientka měla (zjištěný prostým neurologickým vyšetřením) a jaký byl rozsah zmněn na CT a CTAg. Dle toho se pak volí postup. Nepletu-li se, Vámi uvedená nemocnice mezi síť iktových center nepatří, takže z takové neurologie nejsou pak odesílány indikátory na ministerstvo a není kontrolováno, jak kvalita péče v dané nemocnici funguje (což není ideální stav). Přesto dodávám, že případ se vždy musí posuzovat individuálně. Záleží mj. i na domluvě se ZZS v příslušném kraji, kam pacient bude transportován. To je také zatím regionální záležitost.
Byť znám teorii mého postupu, může se praxe v jiných krajích lišit. Pečlivě jsem zvažoval co Vám odpovědět a došlo mi, že Váš dotaz se z oblasti medicínské celkem zásadně přesouvá do oblasti právní. Z toho důvodu bych si Vám doporučil kontaktovat největší bezplatnou právní poradnu v ČR, kde se můžete zeptat na lege artis postup. V dané poradně je právník, který se věnuje i medicínskému právu. Její webová adresa je http://www.BezplatnaPravniPoradna.cz
Pokud máte nějaké pochybnosti o postupu lékařů, ke zvážení nechávám i požadavek na přešetření konkrétní situace přes Českou lékařskou komoru.
Na závěr dodávám, že krvácení do mozku nebo v podstatě kdekoliv v těle, kde je k tomu predispozice, je hlavní komplikací trombolýzy. Trombolýza je i život zachraňující úkon, nicméně někdy skutečně může pacienta i poškodit. I proto je indikace trombolýzy velmi pečlivě zvažována a v potaz je bráno velké množství indikačních a hlavně kontraindikačních skutečností.
A na úplný závěr uvádím, že skutečně je teoretická možnost odstranění trombu mechanickou trombektomií (o které píši na tomto webu), zda je tedy využita trombolýza nebo mechanická trombektomie je na zvážení pracoviště. Mechanická trombektomie se většinou provádí ve velkých krajských nemocnicích, kde je na to vybavení i odborný personál.

Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny