Dobrý večer, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Zápach z úst, halitóza - příčina, léčba, faktory, otázky a odpovědi

zapach-z-ust-halitoza-pricina-lecba-faktory-otazky-a-odpovedi

zapach-z-ust-halitoza-pricina-lecba-faktory-otazky-a-odpovedi
Zápach z úst - tato zdánlivá maličkost vám může zkomplikovat společenský i sexuální život. Navíc jsou i případy, kdy je nelibý odér předzvěstí zdravotních problémů. Což o to, tělo není parfumerie a většina tělesných pachů je ryze živočišných. Ovšem zatuchlý dech neboli halitóza patří k těm méně snesitelným.

___
___


Co způsobuje zápach z úst, halitózu?

Na vině jsou anaerobní bakterie, které žijí v dutině ústní. Ty produkují síru, která se uvolňuje a je čichem vnímána negativně. Avšak dříve, než tyto bakterie začnete proklínat, vězte, že se jedná o organizmy, které tělu také pomáhají štěpit bílkoviny, zlepšují tedy trávení. Bílkoviny se nachází v jídle, hlenech, ale i vkrví. Jsou tvořeny z aminokyselin, z nichž některé - například cystein či methionin - obsahují velké množství těkavé síry. Při zvýšeném štěpeni, což za jistých okolností nastává, se tyto nepříjemné páchnoucí těkavé látky uvolňují ve větší míře a způsobují zápach z úst.

 

Co ovlivňuje halitózu

Intenzita zápachu z úst může být různá - záleží na tom, co je jeho skutečnou příčinou. Může to být nedostatečná ústní hygiena, kdy zbytky rozkládajícího se jídla ulpí na sliznici úst nebo v mezizubních prostorech a vytvoří tak živnou půdu k množení bakterií. Druhou možností je problém v trávicím ústrojí, což se týká především lidí, kteří mají sníženou schopnost zpracovávat bílkoviny z důvodu nedostatku enzymu laktázy. Zápach z úst může samozřejmě upozorňovat i na různé zdravotní problémy, například na selhávání jater, kdy je dech cítit nasládle. Ale obtíže mohou být i důsledkem nemoci trávicího traktu, například žaludečního vředu nebo refuxní choroby, kdy se žaludeční šťáva vrací do jícnu a tím způsobuje nepříjemný zápach.

Specifický je dech u lidí s cukrovkou, kdy cítíme čpavek.

 

Pastilky a žvýkačky jsou krátkodobým řešením

Dá se vůbec zápach z úst něčím překrýt? Někdy pomohou, leč krátkodobě, pastilky či žvýkačky bez cukru. Žvýkání totiž v ústech vytváří sliny, čímž se vyrovnává pH a zabraňuje i tvorbě plaku. Žvýkačka ovšem takto pomáhá pouze během prvních několika minut po začátku žvýkání. Dlouhodobé žvýkání je bezpředmětné. Vhodné je používat ji zejména po jídle. 

 

Využití chlorofylu a enzymů

Také některé doplňky, jako zubní pasty, ústní vody, které obsahují chlorofyl, nám mohou pomoci. Chlorofyl má schopnost rozkládat některé páchnoucí sloučeniny nebo aktivovat látky, které je neutralizují. Vhodné jsou i enzymatické prostředky (mladý ječmen, skladkovodní řasy), které pomáhají vstřebávat živiny z potravy.

 

Co může zápach z úst zhoršit

  • Konzumace silně aromatických potravin, jako je cibule a česnek. Pozor: Problém může nastat i poté, co sníte některou z brukvovitých zelenin (kedlubna, květák, brokolice) nebo zrající sýr.
  • Zápach rovněž způsobuje pití velkého množství kávy.
  • Kouření a alkohol. Kouření vysušuje sliznici v ústech a podporuje tvorbu plaku a zubního kamene a navíc snižuje velké množství kyslíku. Alkohol sám o sobě působí aromaticky.
  • Hlad a držení půstu. Organizmus uvolňuje různé j odpadní látky, které mohou na jazyku vytvářet páchnoucí povlak.

 

Zápach z úst - otázky a odpovědi

Může špatný dech způsobovat i užívání některých léků?
Ano. Jsou to léky, které buď samy obsahují síru, nebo snižují tvorbu slin. Sliny jsou pro nás důležité, protože jsou tvořeny kyslíkem, který nemají anaerobní bakterie rády, takže se nemohou v kyslíkem obohaceném prostředí množit. V souvislosti se zápachem z úst se hovoří o antibioticích a lécích na vysoký krevní tlak, alergie, deprese a na některé neurologické problémy.


Jak by měl podle vás postupovat člověk. kterého trápí nelibý zápach z úst?

Řešení problému se zápachem z úst je především ve vyloučení jednotlivých příčin. Pokud člověk dbá na ústní hygienu, je si jist, že má zdravý a ošetřený chrup, nemá žádná zánětlivá onemocnění, a přesto zápach z úst přetrvává, měl by se více věnovat skladbě svého jídelníčku, kontrole léků, které případně užívá. A rovněž by měl posilovat svůj imunitní systém.


V čem spočívá prevence?

Základem prevence je dostatečná ústní hygiena, pravidelné čištění zubů, používání mezizubních nití apod. Důležité je to zejména ráno, eventuálně po jídle. Vhodný je i pravidelný pitný režim. Pomáhá i žvýkání žvýkaček, které podporuje tvorbu slin a zvlhčuje dutinu ústní.

Samozřejmostí je nekouřit, protože kuřák bude mít se zápachem z úst problémy vždy. Pokud jsou obtíže způsobeny interními chorobami, je nutné léčit především je.

 

 


Související články: