Dobré dopoledne, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Potravinový doplněk, Rx lék, OTC lék, mikronutrient - rozdíl, definice, příklady

potravinovy-doplnek-rx-lek-otc-lek-mikronutrient-rozdil-definice-priklady

potravinovy-doplnek-rx-lek-otc-lek-mikronutrient-rozdil-definice-priklady
Ač jde formálně o potraviny, tvoří značný podíl produktů, které se prodávají v lékárnách. Na první pohled vypadají úplně stejně jako skutečné medikamenty. Jsou to tabletky, dražé, šumivé tablety, kapsle, sirupy... Zkrátka mají stejnou formu, na jejich obalu je uveden název a složení, jsou opatřeny příbalovou informací. Při podrobnějším zkoumání rozdíl nalezneme: na obale léčivého přípravku je uvedena informace o registraci (schválení) Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), na druhém nápis Doplněk stravy. Poznejte i další rozdíly.

___

___

Léky jsou jistotou

Předepíše-li nám lékař recept, jdeme s ním do lékárny pro léčivý přípravek (lék), V tomto případě to je úplně jasné. Rozhodneme-li se pro samoléčbu, pak záleží na nás, co si vybereme. Chceme-li lék proti teplotě nebo bolesti, pak nám lékárník doporučí pravděpodobně přípravek, který obsahuje paracetamol, ibuprofen, resp. jiný volně prodejný léčivý přípravek - skutečný lék. Když budeme chtít podpořit uzdravení, pak si přikoupíme zpravidla vitaminy (či směs vitaminů a mikronutrientů), které patří do kategorie potravinové doplňky.
Rozhodneme-li se k samoléčbě bolestivých kloubů, pak si můžeme vybrat mezi volně prodejným lékem s klinicky ověřenou účinností a dobře dokumentovanými možnými nežádoucími účinky (například gel Voltaren, tablety Brufen apod.), nebo potravinovým doplňkem, třeba tzv. kloubní výživou - Proenzi či GS Condro a další. Existují doplňky stravy, u nichž lze doložit určitý stupeň průkazu pozitivních účinků na lidské zdraví (není to pravidlem).

 

potravinovy-doplnek-rx-lek-otc-lek-mikronutrient-rozdil-definice-priklady-2
potravinovy-doplnek-rx-lek-otc-lek-mikronutrient-rozdil-definice-priklady-2
Potravinové doplňky - pomáhají, nebo ne?

Stále se ještě prodávají přípravky typu „žralocích chrupavek“, které měly údajně preventivně působit proti rakovině a revmatickým chorobám. Bílkoviny žraločích chrupavek se však z lidského trávicího traktu nevstřebávají, a nemohou tak s naším zdravím nic udělat. Původní „léčebný“ účinek vycházel z předpokladu, že žraloci nemají rakovinu. Tento názor byl vyvrácen, dokonce byl nalezen u žraloků i zhoubný nádor vycházející přímo z chrupavky. V USA byla reklama na přípravky obsahující tyto látky zakázána. Podobných případů bychom našli desítky.
Existuje však mnoho látek, které jsou součástí potravinových doplňků a mají nezpochybnitelný pozitivní efekt (vápník, hořčík, zinek, selen, vitaminy a další mikronutrienty ve správném dávkování). Jejich nákup však vyžaduje určité znalosti.

 

Nebezpečí odjinud

Léčivé přípravky a doplňky stravy, které se v ČR prodávají, procházejí systémem schvalování či notifikace a podléhají kontrole kvality a bezpečnosti. Ovšem jen tehdy, pokud pocházejí od renomované farmaceutické firmy, jsou koupené v lékárně nebo objednané ze spolehlivé internetové lékárny, která má zázemí v existující kamenné lékárně. Nebezpečí číhá v lécích i doplňcích stravy „nejistého“ původu.

 

Samoléčba

V praxi se setkáváme s tzv. Rx léky, tedy léčivými přípravky, jejichž výdej v lékárně je vázán na lékařský předpis, a OTC léky (Over The Counter), které si může kdokoli koupit v lékárně. Mají však „statut“ léku, je ověřena nejen jejich neškodnost (respektive bezpečnost), ale především jejich účinnost. Rozhodnutí, zda bude lék uvolněn do volného prodeje, náleží regulačním autoritám, tedy pro Českou republiku Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Do volného prodeje mohou být podle rozhodnutí SÚKL zařazeny léčivé přípravky určité koncentrace, určité síly jednotlivé dávky a v baleních s omezeným počtem dávek.

 

Co jsou to mikronutrienty

Mikronutrienty - jde o látky (vitaminy, minerály, stopové prvky, esenciální mastné kyseliny a další), které jsou obsaženy v pestré stravě, ale nemusí jich být v určitém regionu či ročním období dostatek. Pak je vhodné doplnit je potravinovými doplňky. Jde například o vápník, hořčík, zinek, selen, jód nebo vitamin D, který potřebujeme nejen proti osteoporóze, ale i na posílení imunity.

 

Léčivý přípravek (lék)

Léčivým přípravkem - lékem se rozumí látka nebo kombinace látek, která má klinickými studiemi prokázané léčebné nebo preventivní vlastnosti, případně se používá k obnově či normalizaci tělesných funkcí, nebo k diagnostickým účelům. Před schválením distribuce do nemocnic a lékáren prochází lék složitým procesem ověřování (3 fáze klinických studií na tisících a desetitisících dobrovolníků). Vývoj nového léku stojí v současnosti přes miliardu euro a do lékáren se dostane jeden z deseti léků.

 

Co je to doplněk stravy

Doplňkem stravy je potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Doplněk stravy lze chápat jako přínosné obohacení stravy, neslouží tedy k léčbě a prevenci konkrétních onemocnění. Lidé si je kupují podle vlastního uvážení, zpravidla bez doporučení lékaře. K jeho schválení k distribuci musí výrobce doložit, že přípravek neobsahuje zakázané a škodlivé látky či příměsi.