Dobré ráno, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Nejčastější chyby při čištění zubů - jaké to jsou?

nejcastejsi-chyby-pri-cisteni-zubu-jake-to-jsou

nejcastejsi-chyby-pri-cisteni-zubu-jake-to-jsou

I když si můžeme myslet, že nás rodiče naučili si zuby správně čistit, tak ne vždy se tak opravdu stane. Některé zlozvyky v nás zanechají rodiče, některé si můžeme rozvinout sami. Čištění zubů je součástí každého našeho dne a bylo by dobré se vyvarovat chybám, které nás v budoucnu mohou v krajním případě i o zuby připravit. Nestíháte a tak jen zuby párkrát přejedete kartáčkem? Nebo si pro jistotu dáváte velké množství zubní pasty, abyste měli pocit, že jste si zuby dokonale vyčistili? Toto jsou dva největší omyly. Ale věřte, že chyb, kterých se při čištění zubů dopouštíme, je ještě více.

__

__

Špatně si čistíte zuby

To může říct každý, ale v tuhle chvíli jde konkrétně o to, že neovládáte správnou techniku čištění zubů. Tu Vás buď naučí zubní lékař, dentální hygienistka anebo to můžete zkusit sami podle návodných videí na internetu. Udržet si správnou techniku čištění zubů za každých okolností a i když například chvátáme, protože už musíme být v práci nebo si naopak chceme už jít lehnout do postele, není snadné. A protože špatný čistící pohyb může poškodit zubní sklovinu, tak je pro většinu z nás lepší vsadit na pomocníka. Tím Vám bude spolehlivě sonický zubní kartáček, který přesně činí drobné vibrační pohyby, které bychom měli vytvářet při čištění zubů manuálním kartáčkem. A navíc jich udělá za minutu 31 000 a my pouhých 600.

 

Zuby si čistíte příliš krátkou dobu

Měřili jste si někdy, jak dlouho si čistíte zuby? Podle několika průzkumů si většina z nás vydrží čistit zuby necelou minutu. V případě používání manuálního zubního kartáčku se ale doporučuje si čistit zuby tři minuty. Jestli používáte elektrický kartáček, tak většina z nich za vás pohlídá dvouminutový interval, který je u elektrického kartáčku dostačující.

 

technika-cisteni-zubu
technika-cisteni-zubu
Vyvíjíte přílišný tlak na kartáček

Tato chyba velmi úzce souvisí se správnou technikou čištění zubů. Pokud se ji naučíte, budete totiž také upozorněni na to, že na kartáček se při čištění netlačí, protože byste si mohli způsobit oslabení zubní skloviny. Kombinace přílišného tlaku při čištění a špatné techniky čištění může způsobit i problémy s odhalenými krčky. Takže opravdu neplatí, že plak je potřeba ze zubů „sedřít“.

 

Špatně si vybíráte zubní kartáček

Se zapáleným a urputným čistěním zubů souvisí i výběr kartáčků. Mnoho osob si myslí, že když si koupí tvrdí zubní kartáček, tak plak ze zubů odstraní lépe. Bohužel realita je jiná. S ohledem na dásně a i zubní sklovinu byste měli používat měkké zubní kartáčky s hustými vlákny.

 

mezizubni-kartacek
mezizubni-kartacek
Nemyslíte na mezizubní prostory a jazyk

I když si to můžete myslet, tak použitím klasického kartáčku a pasty čištění zubů nekončí. Nevyčistíte tak totiž mezizubní prostory a ani neodstraníte bakterie z jazyka. Pomůcky na čištění mezizubních prostor a škrabku na jazyk byste ale měli vždy večer po klasickém čištění použití. Pokud nebudete odstraňovat plak z mezizubních prostorů, mohou se Vám v těchto místech začít tvořit zubní kazy nebo usazovat zubní kámen, který později zapříčiní krvácení dásní. Škrabka na jazyk Vás zase chrání před zápachem z úst, který by způsobily bakterie, které se na jazyku dobře drží.

 

V neposlední řadě čistěte pravidelně

Chyb se dopouštíme dnes a denně, ale zrovna těm při čištění zubů je opravdu důležité se vyhnout. Odnaučit se ty největší není zas tak těžké. Posledním, na co pak musíte myslet, je, abyste si zuby čistili pravidelně minimálně dvakrát denně, nejlépe ovšem třikrát denně a večer nezapomínat na mezizubní kartáček. Když obětujete těchto pár minut denně navíc, věřte, že se budete rádi usmívat a Váš každodenní outfit tak konečně bude kompletní.

 


 

Kompletní sortiment péče o zuby a dutinu ústní na https://www.nazuby.cz/