Dobré ráno, dnes je čtvrtek 18.4.2024, svátek slaví Valérie, zítra Rostislav.

Jak nedostat infarkt, prevence infarktu, rizikové faktory

jak-nedostat-infarkt-prevence-infarktu-rizikove-faktory

jak-nedostat-infarkt-prevence-infarktu-rizikove-faktory
Infarkt zemře v České republice ročně více než 20 tisíc lidí. Důvody jsou podle lékařů jasné: přejídáme se, málo se hýbáme, žijeme pod trvalým stresem. Zdá se, e vyhnout se infarktu je do jisté míry možné a je to v našich silách. Jak na to? Jak se vyhnout infarktu? Přes všechny vážné důvody častých infarktů, můžeme udělat hodně věcí, aby nás neskolil.

___

___

A to dokonce i tehdy, když ho máme v rodině a zemřela na něj většina našich příbuzných. V drtivé většině případů to ale vyžaduje odbourání desítek různých zlozvyků a škodlivých návyků, které považujeme za úplně normální součásti svého života. Včetně například tří piv večer co večer u televize nebo balíčku cigaret denně. A jestli si to odepřít prostě nedokážete, nevadí - stále je dost věcí, které změnit můžete.

 

Kdo chce kam.

Nejpodstatnější prevencí infarktu je skutečně změna životního stylu. Stačí začít u tradičního českého jídelníčku: na knedlo vepřo zelo dvakrát týdně zapomeňte.
Přestaňte to přehánět s kouřením a alkoholem, pravidelně se pohybujte. Slovo pohybovat používám záměrně. Nemusíte rovnou začít s výkonnostním sportem. Stačí i pravidelná svižná chůze. Třeba zajděte na nákup pěšky s batohem na zádech. Auto nechte doma.

 

Ovlivnitelné rizikové faktory

Vysoký krevní tlak

U většiny případů není jasné, co je jeho příčinou. Jisté ale je, že hodně pomůže, když kouření alespoň omezíte, budete se co nejvíce vyhýbat stresu, cvičit nebo se jinak hýbat a jíst zdravě.

Hladina cholesterolu

Když ji máte vysokou, úměrně se zvyšuje i riziko infarktu. Vysoký cholesterol může být dědičný a vy ho budete mít vysoký, i kdybyste dělali cokoliv. Obecně ale pomáhá hlavně omezit tučná jídla a hodně odpočívat a moc se nerozčilovat.

Cukrovka

I cukrovka často vede k infarktu. Fakt, že jí dostanete, se ale příliš ovlivnit nedá. Když už ale jednou diabetem onemocníte, můžete nemoc držet pod kontrolou zdravým způsobem života . Avyplatí se vám nebrat rady lékaře na lehkou váhu jen proto, že cukrovka nebolí.

Obezita

Tu ovlivnit můžeme! Jen mizivé  procento obézních lidí je tlustých proto, jak sami rádi říkají, "...že jsou nemocní s hormonarna" Nepřejídat. se a sportovat, to chce ale vůli a motivaci. Zkuste s nadváhou něco dělat, prodloužíte si život.

Pohyb

Překonat lenost a ráno si jít místo kávy zaběhat není asi jednoduché. A ani to není potřeba. Stačí, když se budete pravidelně věnovat například pílates, nordic walkingu, každodenním procházkám (rychlejší chůzí) a podobně. Důležitá je pravidelnost.


Příznaky, projevy infarktu myokardu:

  • prudká bolest kolem hrudní kosti, která může vystřelovat až do zad
  • tlak sílí, bolest neustupuje ani při změnách polohy těla, může vystřelovat do ramene, krku, paže
  • pocení
  • pocity paniky a dušnost
  • bledý, až sinalý (namodralý) odstín pleti v obličeji
  • bolesti břicha, nevolnost. zvracení
  • třesavka

Co zvyšuje riziko že dostanete infarkt:

  • nedostatek pohybu
  • kouření
  • přílišné pití alkoholu
  • obezita
  • cukrovka
  • stres
  • věk (55 let a výše, častěji jsou postiženi muži)
  • výskyt srdečně-cévních chorob (i v rodině)

 

Neovlivnitelné faktory infarktu:

Genetika

Sklon k srdečně cévním onemocněním, infarkt nevyjímaje, se bohužel dědí. Takže máte-li příbuzné, kteří ho prodělali, velmi se zvyšuje pravděpodobnost, že postihne i vás. I proto je třeba nebrat na lehkou váhu rady stran zdravého života.

Věk

S vyšším věkem roste i ohrožení srdce infarktem.

Pohlaví

Infarkt častěji postihuje muže.

 

Plíživá potvora

Nepříjemné a záludné na srdečních onemocněních je, že se na ně tělo "připravuje" léta. Člověka přitom nic nebolí. V cévách se tiše a bezbolestně ukládá cholesterol a postupně je ucpává. Jejich průchodnost se zhoršuje,  což způsobuje zároveň vyšší tlak krve. Srdce začne snižovat výkon a hrozí riziko tvorby sraženin. Obrůstání tepen cholesterolem a tukem (společně v nich tvoří jakési plátky - odborně aterosklerotické pláty) může jednoho dne přivodit infarkt, mozkovou mrtvici nebo jinou kardiovaskulární chorobu.

 

Co je a co není infarkt

Lidé si někdy můžou splést infarkt s bolestí zad nebo dokonce s nadýmáním, tedy větry. Přesto je ale lepší volbou trapas v pohotovostní ambulanci kardiologie než zbytečná smrt. Akutní infarkt se projevuje opravdu ostrým tlakem na hrudi. Může trvat minuty, ale i hodiny, A nepomůže ani změna posedu nebo postoje, což u bolestí páteře většinou platí (zablokovanou hrudní páteř poznáte většinou podle toho, že jsou bolesti závislé na pohybu nebo dýchání).

Na infarkt nezaberou ani běžné léky jako Brufen a podobně, které by při potížích se zády pomohly. Typické je vystřelování bolestí do levého ramene nebo levé ruky. Když se něco takového přihodí, zůstaňte v klidu a zavolejte záchranku. Právě váhání připravilo o život už stovky nemocných. Lidé si myslí že jde o banalitu a je jim trapné volat hned sanitku. Odborná pomoc je ale pro postiženého nejpodstatnější v první hodině od začátku obtíží. Léčba infarktu je možná a býva úspěšná, když se pacient dostane včas do rukou specialistů. Jeho šance na přežití a další kvalitní život bývají vysoké.

Po příjmu do interní nebo kardiologické ambulance se většinou okamžitě natočí EKG, provede se odběr krve na kardiomarkery (troponin), udělá se echokardiografie (ultrazvuk) srdce. Pak podle situace lékaři na už na kardiologii rozšiřují neprůchodné stěny cév balonkem (říká se tomu angioplastika), zavedou protézu do cévní stěny (stent) a podávají léky na ředění krve.

 

Bypass, kardiostimulátor

Zásadním výkonem je i bypass, což je vlastně vytvoření "obchvatu" mezi aortou a srdečním svalem nebo zavedení kardiostirnulátoru do hrudi. Je to něco na způsob budíku, který reguluje srdeční stahy. Kdyby si chtělo srdce odpočinout, budík mu to nedovolí a dá srdečnímu svalu výboj (a tak zabrání jeho zastavení).