Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Bolestivá menstruace, dysmenorea - příčina, léčba, bylinky, babské rady

bolestiva-menstruace-dysmenorea-pricina-lecba-bylinky-babske-rady

bolestiva-menstruace-dysmenorea-pricina-lecba-bylinky-babske-rady
Taková patálie každý měsíc, třeba čtyřicet let! Jen proto, abyste měla jedno, dvě, tři. .. děti. Ach, jo. ydržela to však zatím každá, vydržíte také. Ale je fakt, že bolestivá menstruace (neboli dysmenorea) i premenstruační syndrom dokážou pořádně znepříjemnit život, přičemž aspoň jedno z toho pravidelně trápí až čtyřicet procent žen. A když se to sejde, že trpíte na obojí zároveň, tak to teprve není žádný med. Úplnou spásu nečekejte odnikud, naučíte-li se však na své potíže správně reagovat, můžete je podstatně snížit.

___

___

Chce to klid a nohy v teple. Toto lidové rčení vyznívá prostoduše, je-Ii míněno jako reakce třeba na celosvětovou ekonomickou situaci. Ale vzhledem k menstruačním potížím je zcela funkční. Opravdu: snažte se držet v teple a ničím se nerozčilujte. Na břicho si přiložte termofor nebo nahřátou pokličku. Dostatečně pijte. Dobře vám udělá roibos, fenyklový nebo bylinkový čaj i ovocná šťáva (jablečná, hrušková). Vynechte kofein (takže ne kávu, colu nebo silný černý čaj), alkohol a mléčné drinky (bílkoviny vám udělají hůř). A žádné moc studené pití s ledem, zhoršuje křeče v břiše. 

 

Ovoce, zelenina, bylinky

S jídlem to moc nepřehánějte. Běžnou součástí menstruačních problémů je průjem nebo naopak zácpa. Přesto existují potraviny, které mohou pomoci - vyzkoušejte je

  • Jahody, meloun, hroznové víno, chřest, řeřicha nebo petržel (z té si udělejte odvar) mají močopudné účinky, což vám prospěje.
  • Granátová jablka, banány, rajčata nebo broskve obsahují hodně draslíku a dalších minerálů zklidňujících křeče.
  • Z bylin uleví pupalka, kontryhel, řebříček, třezalka, šalvěj, hluchavka, máta, meduňka, heřmánek a řebříček.
  • Z vitaminů si dopřejte hodně C (citrusové plody navíc zmírňují příliš silné krvácerií). Dále celou skupinu B - uklidňují, srovnávají hormonální hladinu, brání zadržování vody a podporují krevní oběh. Vitamin E pak celkově zlepšuje průběh menstruace.

 

Dlouhodobá životospráva

Máte-li problémy s menstruací pravidelně, je nutné upravit si životosprávu dlouhodobě, nejenom během "svých dnů". Chce to hodně ovoce a zeleniny, ale zato méně bílého cukru, mléčných výrobků či červeného masa. Pomůže také užívání rybího tuku nebo pupalkového oleje. Nezapomínejte na častý pohyb na čerstvém vzduchu, zkuste pilates či jógu a nesilové aerobní sporty.

 

Chce to hlavně klid

  • Každý měsíc si naplánujte pár klidných dní právě na tu fázi menstruace či před ní, která vám působí největší potíže.
  • Nedělejte v této době žádná převratná rozhodnutí, odložte duševně vyčerpávající práci i náročná společenská setkání.
  • Připravte si oblíbenou knížku, pohodový film, uklidňující hudbu a snažte se vnímat jen to. Naopak se vyhněte emočně náročným a přřllš akčním nebo drastickým vjemům.
  • Asi půlce žen vyhovuje spíše zalézt do pelíšku, zatímco druhé polovině více prospěje klidná procházka.
  • Nesnažte se "překonat to" silou vůle či fyzickou námahou - stejně se to nepovede a udělá se vám jen hůř.

 

Ajurvédská masáž

Tato pět tisíc let stará masážní technika pochází ze Srí Lanky. Zbavuje tělo toxinů, povzbuzuje trávení, snižuje tukové zásoby, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje otoky, posiluje nervový systém. Celkově pak organizmus čistí a omlazuje a pomáhá při redukci nadváhy. Účinná je zejména díky unikátním hmatům stimulujícím takzvané vitální body po celém těle. Provádí se jemným tlakem, v pomalém tempu a za pomoci přírodních olejů s bylinnými silicemi, což působí relaxačně. Ájúverdská centra nabízí kromě masáží také možnost individuální konzultace s ájurvédským lékařem. Obrátit se na něj můžete prakticky se všemi zdravotními problémy, ale i kvůli prevenci.