Dobré ráno, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Bazaliom, spinocelulární karcinom (spinaliom) a melanom kůže - oprávnění strašáci

bazaliom-spinocelularni-karcinom-spinaliom-a-melanom-kuze-opravneni-strasaci

bazaliom-spinocelularni-karcinom-spinaliom-a-melanom-kuze-opravneni-strasaci
Počet nádorových onemocnění kůže se neustále zvyšuje, u nás za uplynulá tři desetiletí vzrostl čtyřistakrát. A to je velmi alarmující skutečnost! Někteří lidé si myslí, že rakovina kůže je strašák 21. století. Jiní připouštějí, že je to daň za to, že v touze po opálené pokožce ji od mládí vystavujeme nebezpečnému UV záření. Jeho následkem může dojít k poškození kůže, a do budoucna si tak zaděláváme na kožní problémy.

___

___


A věřte, že naše kůže má velmi dobrou paměť. Nutno ovšem ještě dodat, že na vzniku novotvarů má svou zásluhu i změna vlastností ozonové vrstvy v posledním desetiletí i opakované vystavení kůže ultrafialovému záření. Nádorové onemocnění vzniká poté, co se kožní buňky vymknou normálu a začnou se nekontrolovatelně množit. Může to postihnout každého, i když zatím zasahuje spíš starší populaci. Nejspíš to má souvislost i se skutečností, že když byli tito lidé mladí, neexistovaly vysoké ochranné filtry v opalovacích krémech a lidé ve "smažení se" na sluníčku nespatřovali nic nebezpečného. Kožní nádory se nejvíc objevují právě v místech, která jsou dlouhodobě vystavena slunečnímu záření - jsou to zejména tváře, nos, uši, oční víčka, šíje, ramena a ruce.


Tři nepřátelé

Rozeznáváme nejběžněji tři typy rakoviny kůže: bazaliom, spinaliom a melanom.

  • Ten první, bazaliom (bazalocelulární karcinom), je nejčastější a nejméně nebezpečný, protože nemetastázuje. Může připomínat hladký lesklý uzlík nebo červenou plošku, obvykle se objevuje na obličeji, uchu či krku, a pokud se odstraní, prognóza na úplné vyléčení je velmi příznivá.
  • Spinaliom (spinocelulární karcinom) je podobný, ale nebezpečí číhá ve skutečnosti, že ten už metastázy může zakládat a poté se šířit do vzdálenějších částí těla. Zpočátku vypadá jako červená bulka nebo skvrna, ale postupně se zvětšuje a vytváří na kůži stroupek. Když jej strhnete, začne mokvat, nehojí se a napadne okolní kůži.


Odhalte melanom!

Nejhorší a nejagresivnější je maligní melanom, který zpočátku vypadá jako pigmentová skvrna. Může postihnout nejen pokožku, ale také sliznice nebo oční sítnici, a pokud se nediagnostikuje včas, jeho metastázy se rychle rozšíří po těle a je zle. Proto je tak důležité odhalit melanom v raném stadiu. Tmavá mateřská znaménka a pigmentové skvrny nemusejí být nebezpečné, dokud nezačnou měnit tvar a barvu. Když si všimnete, že rostou, svědí nebo dokonce krvácejí, případně objeví-li se nová znaménka v místech, kde doposud nebyla, a aktivizují se, rozhodně neodkládejte odborné vyšetření.  


Metody léčby

Záleží na velikosti, typu, hloubce a umístění nádoru i na věku pacienta. K odstranění se nejčastěji používá chirurgický zákrok, ale kromě klasického vyříznutí skalpelem lze nemocnou tkáň (pouze u bazaliomu a spinaliomu) zničit zmrazením, laserovým světlem nebo teplem. V případě operativního vyjmutí melanomu musejí být někdy odstraněny i lymfatické uzliny poblíž nádoru a část kůže. Ozařování se provádí v případech, kdy chirurgický postup není možný. Využívá se též chemoterapie, jež likviduje nádorové buňky pomocí chemických látek, a biologické terapie, stimulující imunitní systém. Kožní nádory lze odstranit a zcela vyléčit, ale v případě melanomu míra úspěšnosti závisí na tom, zda se na něj přijde včas. Falešný ostych ani předčasné (a leckdy zcela plané) obavy z nebezpečných znamének nejsou vůbec namístě. Pokud si na kůži všimnete čehokoliv neobvyklého, začíná vám odtikávat čas.

 

Novinka v diagnostice kožních nádorů: Foto-Finder

V průměru máme na těle kolem čtyřiceti znamének. Odhalit ta, která jsou nebezpečná, ale není jednoduché. Lékaři obvykle používají dermatoskop, nicméně každý kousek kůže prohlédnout nemohou. Teď se však i u nás objevila nová technologie, díky níž lze zjistit všechny kožní útvary najednou. Přístroj Foto-Finder udělá screening celého těla a snímek uloží. Při další prohlídce pak porovná původní situaci s novou a upozorní lékaře na nové útvary či zvětšení původních. Vyšetření přístrojem nehradí zdravotní pojišťovna.