Dobré dopoledne, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Tipy jak najít práci v roce 2011

navod-jak-najit-praci-2011-tipy-rady.jpgPro nezaměstnané je rok 2011 jistě výzvou. Firmy již nebudou lákat na nová místa, takže bude potřeba zaměstnavatele přesvědčit, že má důvod nové pracovníky přijmout. Pro inspiraci přinášíme jedenáct tipů, rad a návodů jak najít práci právě v roce 2011.
___
___

Návod jak najít práci v roce 2011 - tipy, rady

1. Zužte svůj výběr

Nemá cenu ucházet se o místa s nižší kvalifikací nebo o ta, která opravdu nechcete. Je to ztráta času. Je potřeba být k sobě upřímný. Kdyby bylo potřeba začít už zítra, byli byste schopni hned nastoupit?

Je pěkné snažit se něco naučit, ale firmy preferují lidi, kteří jsou schopni nastoupit a začít rovnou pracovat. Proto je dobré uvažovat jen o typu práce, pro kterou máte vhodnou kvalifikaci, a ostatní nechat stranou.

2. Víte, co chcete?

Při zúžení výběru je potřeba si položit těžké otázky: Jakou práci opravdu chci? Co mohu zaměstnavateli nabídnout?

Pomůže vám seznam činností, ve kterých můžete vyniknout oproti ostatním kandidátům. Činnosti mohou také sloužit jako klíčová slova při vyhledávání nové práce na internetu.

3. Zvyšte si kvalifikaci

Když vám připadá, že je práce příliš jednoduchá a pod úroveň, je to nejlepší signál ke zlepšení dovedností.

Pro nezaměstnané je velkou příležitostí vrátit se do školy a zvýšit svou kvalifikaci. Na rozdíl od zaměstnaných má člověk dost času a nemusí běhat mezi pracovištěm a školou. Pro rekvalifikaci a vzdělání existuje navíc celá řada podpůrných programů. Když se situace na pracovním trhu mezitím zlepší, můžete rovnou očekávat nástup na lepší pozici.

4. Stanovte si cíle

Možná máte jako hlavní cíl získání práce, ale při stanovení dlouhodobého cíle máte lepší možnosti růstu a během roku můžete sledovat svůj postup.

Cílem může být například tvorba sítě kontaktů – v lednu členstvím v profesní organizaci, v únoru setkáním s bývalými spolužáky a podobně. Když za tyto úkoly přijmete odpovědnost, zvýší vám to nejen sebevědomí, ale i naději na získání správného místa.

5. Zkuste něco nového

Pokud nevychází současný postup, je čas změnit strategii. Namísto hledání práce přímo na internetu můžete zkusit konzultace s personalistou, nebo si sehnat placeného agenta, který hledá práci přímo pro vás. Neformální rozhovory s lidmi z daného odvětví mohou rovněž přinést své ovoce.

6. Získejte náskok před konkurencí

Pokud najdete pracovní pozici, která vypadá perfektně, je nejlepší odlišit se od davu. Když najdete žádost o místo, zkuste najít vedoucího daného oddělení a žádost o místo zaslat přímo jemu. V dnešní době je možné najít vše online: jména, emaily a pozice.

Jako vhodný pomocník poslouží síť LinkedIn – zobrazí seznam zaměstnanců a jejich profily. Pokud nemůžete najít email konkrétního člověka, stačí se podívat na firemní stránku a zjistit, v jakém formátu adresy jsou.

7. Kontrolujte svou online reputaci

Každý HR manažer se bude snažit si o vás na internetu zjistit co nejvíce. Buď můžete nechat věci, jak jsou, nebo zkusit některé informace upravit. Výsledky, které vypadají profesionálně a dělají z vás odborníka v daném oboru, jsou daleko lepší vizitkou než párty fotky na Facebooku.

pozn.: HR (human resources) = lidské zdroje

8. Založte si web

Pro lepší úroveň prezentace na internetu je nejvhodnější vlastní webová stránka. Prezentuje nejen zajímavým způsobem vaše dovednosti, ale zároveň přidá i na profesionalitě a důvěryhodnosti.

Překvapivě to není ani tak časově a finančně náročné. Stránky s doménou .cz mohou být registrovány za několik set korun ročně a webhosting vás může stát kolem stovky měsíčně. Pokud nevíte, jak na stránky, pomohou předem připravené šablony.

9. Udržujte si přehled

Základem je být pořád v oboru, i když nemáte aktuálně práci. Čtěte aktuální publikace, prohlížejte internetové diskuze, sledujte inovace. Pomůže to nejen k výborné konverzaci při pohovoru, ale dodá vám to nové nápady a informace, kde a jak hledat práci.

10. Prodejte své schopnosti

Na úvodním pohovoru není skromnost nejlepší vlastností. Při přípravě na pohovor si připravte alespoň 5 názorných příkladů, které nejlépe demonstrují vaše schopnosti.

Když se pak personalista zeptá: "Proč si máme vybrat zrovna Vás?", můžete mluvit o tom, jak jste se v minulé práci naučil během týdne používat Photoshop, nebo jak máte podnikavého ducha, že jste začal s prvním podnikáním v 19 letech.

Nezapomeňte uvést telefonní číslo svého předchozího zaměstnavatele, aby na vás poskytl reference.

11. Nevzdávejte to!

Při hledání práce každý zažije zklamání. Věci občas nevyjdou, jak by si člověk přál. Žádný neúspěch by neměl brát motivaci, jsou to lekce, které pomohou do budoucna.

Sehnat v roce 2011 práci bude těžké nejen proto, že české firmy v závěru roku naznačily, že budou v nadcházejícím roce více propouštět než najímat. Ani situace na vyspělých trzích není růžová a pracovní trh bude v nejlepším případě stagnovat.

Příležitost najít si dobrou a vysněnou práci tu stále je. Základem je, začít sám u sebe. Aktivní přístup k hledání práce je vždy nejlepším řešením.



Zdroj: investnicniweb.cz