Příjemnou noc, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Hořčík - kompletní informace - chemické, magnézium jako prvek těla

horcik_kompletni_informace.jpgČlánek obsahuje informace o hořčíku jako prvku. Zabývá se tím, co ovlivňuje hladinu magnézia v krvi, které potraviny jsou bohaté na tento prvek a jaké jsou příznaky při jeho nadbytku a nedostatku.
___
___ 

O hořčíku chemicky 

Latinský název Magnesium. Chemická značka je Mg2+. V Mendělejevově tabulce prvků ho řadíme do skupiny kovů alkalických zemin. Celková zásoba činí asi 840 mmol. Koncentrace v séru je 0,85 - 1,15 mmol/l. Močí se vylučuje 3 - 6 mmol/den. 99% magnesia je uloženo intracelulárně, kde je z poloviny vázáno na krystaly hydroxyapatitu v kostech a na proteiny. Zbytek je uložen ve svalech, játrech a centrální nervové soustavě. Z plazmatického magnesia je 55 - 60 % ionizované tedy volné, 30% vázáno na proteiny a zbytek na organické komplexy.

 

Hořčík v lidském těle

Magnesium je v těle jedním z nejvíce rozšířených prvků to jak po stránce kvantitativní (jeho množství v těle je okolo 20 g), tak po stránce kvalitativní. Spolu se zinkem ovlivňuje nejvíce enzymů v těle, (jejich počet je zhruba 300). Zasahuje prakticky do všech biochemických a fyziologických pochodů.
Jeho rovnováha je zřejmě z větší částí řízena ledvinami a zdá se, že i rezorpce ze střeva se podílí na regulaci hladiny magnesia. Přesné mechanismy řízení ovšem nejsou doposud známy.

 

Hypomagnezinémie - nedostatek hořčíku a příznaky:

Je to nedostatek magnesia v organismu, zejména v intracelulární tekutině. Koncentrace v plazmě nemusí odpovídat vážnosti deficitu magnesia. Ovšem rozhodující je hodnota pod 0,8 mmol/l séra.
Příčiny: 1. Onemocnění trávicí soustavy, snížení příjmu Mg2+. 2. Nedostatečný přívod dietou. 3. Onemocnění ledvin, zvýšené vylučování ledvinami, Deficit také způsobují některé léky (diuretika, antibiotika, atd.). 4. Při diabetu byl také pozorován deficit hořčíku. 5. další choroby jako hyperpartyreodismus, hypoparatyreodismus, ale také hyperkalcemie mohou způsobit nedostatek hořčíku. 6. Stres má za následek také úbytek hořčíku. 7. Etylici mají chronický nedostatek magnesia, protože alkohol doslova vypuzuje hořčík z těla ven. Tento nedostatek zřejmě vyvolává u nich psychotické stavy, jako je záchvat delirium tremens. Bylo prokázáno, že při podávání hořčíku etylikům se tyto záchvaty daří zmírnit až potlačit.
Projevy: bolesti hlavy, poruchy soustředění, strach, deprese, zvýšené reflexy, křeče, pokles krevního tlaku, tachykardie.

 

Hypermagnezinémie - vysoká hladina hořčíku v těle:

Je to hromadění magnesia v organismu. Magnesia je v tomto případě více v ECT než v ICT.
Příčiny jsou: 1. Selhání ledvin. 2. Neléčený diabetes. 3. Značný katabolismus proteinů. 4. Nadměrný přívod magnesia potravou nebo infusí.
Příznaky: Závisí na hladině magnesia v plazmě. Hladina 2,5 - 5 mmol/l vyvolává slabost, zvracení , zácpy, bolesti břicha, pokles krevního tlaku. Při hodnotách 5 - 7,5 mmol/l dochází ke komatozním stavům, anestezii, zástava střevní peristaltiky, krevní tlak prudce klesá. Při hodnotách kolem 10 mmol/l pozorujeme poruchy dýchání, kolem 12 mmo/l zástavu srdce v diastole.

 

Pokrmy s vysokým obsahem hořčíku

Mandle, paraořechy, humři, integrální mouka, integrální rýže, sojové boby, suchý hrášek, pivní kvasnice, arašídy. V menší míře suché fíky, vejce, špenát, zelí, čočka, brokolice, banány, datle, švestky.

 

Co ovlivňuje hladinu hořčíku v těle? 

Alkohol podporuje jeho vylučování. Poškozená bakteriální flóra ve střevě brání dobré vstřebatelnosti hořčíku. Také diuretika mají neblahý vliv na jeho vylučování. Estrogeny obsažené v antikoncepčních tabletách vyvolávají stejné škody. Rovněž tetracyklin brání dokonalému vstřebání hořčíku.

 

Dávkování hořčíku aneb kolik magnézia tělo potřebuje?

Denní doporučené dávky činí 50 mg pro novorozence, 70 mg od 6 měsíců do 1 roku, 150 mg u 1 - 3 letých, 200 mg u 4 - 6 letých, 250 mg u 7 - 10 letých, 300 mg u žen nad 11 let, 350 mg u chlapců 11 - 14 letých. Všeobecně je rozšířený názor, že pro dobrý stav organismu je potřeba dodat denně 300 - 450 mg hořčíku Ve stáří se tento minerál stává doslova nenahraditelným. V těhotenství je potřeba zvýšit příjem hořčíku o cca 150 mg. Vysoké dávky hořčíku podávané dlouhodobě mohou narušovat rovnováhu s vápníkem a fosforem. Obecně platí zásada, že mají být dva díly vápníku ku jednomu dílu hořčíku. Magnesium neužívejte po jídle, protože snižuje kyselost žaludečních šťáv.