Příjemnou noc, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Cestování se zvířetem přes hranice - jaké doklady jsou potřeba

cestovani-se-zviretem-pres-hranice-jake-doklady-jsou-potreba

cestovani-se-zviretem-pres-hranice-jake-doklady-jsou-potreba
Naši čtyřnozí společníci jsou téměř členy rodiny. Tak proč by s námi nemohli vyrazit na dovolenou? Pokud se rozhodnete, že svého zvířecího parťáka neopustíte ani během zasloužených dní odpočinku, pak zapomeňte na koupi zájezdu na poslední chvíli. Člověk je možná nachystaný během pár hodin, ale výjezd pejska či kočičky vyžaduje dlouhodobější přípravu.

___
___


Návštěva ordinace

Před jakýmkoli delším výjezdem byste měli s dostatečným předstihem navštívit ordinaci veterináře. Ten nejlépe při celkové prohlídce posoudí, zda je vaše zvířátko transportu vůbec schopno, poskytne vám užitečné rady na cestu a potřebné léky (např. na cestovní nevolnost nebo preparáty, které zvíře užívá). Poradu se zvěrolékařem byste rozhodně neměli vynechat, obzvlášť pokud se chystáte do ciziny. Veterinář zná nejlépe předpisy, kterými se řídí vstup zvířete do země, do níž hodláte vycestovat. Zároveň vás vybaví potřebnými doklady. Ve vlastním zájmu byste si včas měli zjistit legislativní normy (viz níže), abyste na hranicích neměli potíže s celníky a užili si klidnou dovolenou. V neposlední řadě vás zvěrolékař dokáže upozornit na možná zdravotní rizika, která na vašeho miláčka mohou ve vzdálených krajích číhat. Hrozí jim především různé bakteriální a parazitární infekce, jež se běžně v našich zeměpisných šířkách nevyskytují, Jejich původcem bývá především hmyz:

  • klíšťata - přenášejí boreliózu, ehrlichiózu a ricketsiózu.
  • komáři - jsou původci nebezpečné srdeční červivosti.
  • muchničky - hrozí od nich leischmanióza.

S těmito cizokrajnými onemocněními se můžete setkat i u Středozemního moře, a proto se při cestě do této oblasti doporučuje preventivní podání antiparazitárních přípravků. Neměli byste zapomenout ani na účinný repelent (nejlépe v takzvané spot-on formě - kapička aplikovaná do srsti).


Jaké doklady potřebuje zvíře při cestování přes hranice

Zatímco pro cestu po EU člověk vystačí s občankou, zvíře musíte vybavit řadou potvrzení a průkazů. Zjistěte si včas u Státní veterinární správy podmínky pro vstup do cílové země i do států, jimiž budete "jenom" projíždět.

Europas (Petpassport)
  • vydává schválený veterinář (seznam na webu Státní veterinární správy)

  • modrá knížka (jednotná pro všechny země EU a platná po celé eurozóně) označená kódem, zemí vydání, pořadovým číslem

  • veterinář do něj zapíše číslo mikročipu zvířete, identifikaci majitele, záznamy o vyšetření, vakcinaci, použití antiparazitárních prostředků

  • noste jej stále u sebe, abyste ho kdykoli mohli předložit ke kontrole

Mikročip
  • aplikuje jedině zvěrolékař

  • elektronická občanka nahrazující známku, čtečka identifikuje totožnost zvířete

  • od 2. července 2011 už můžete cestovat pouze s očipovaným zvířetem, starý způsob identifikace (tetování) už není dostačující

Očkování proti vzteklině
  • aplikuje se u zvířat starších 3 měsíců (mladší jedinci cestují jen za zvláštních okolností)

  • některé země (Velká Británie, Malta, Irsko, Švédsko) vyžadují těsně před vstupem na svoje území ještě sérologické vyšetření z krve na stanovení hladiny protilátek

Potvrzení od veterináře
  • doklad o dobré kondici zvířete sice vyžadují jen nečlenské státy EU, ale pokud se jím vybavíte i na cestu po Unii, níc nezkazíte. Obdobná situace je u potvrzení o dobré nákazové situaci v oblasti, v níž zvíře pobývá (vydává krajská či městská veterinární správa).
    Veškeré podrobnosti o povinnostech majitele při vycestování do zahraničí najdete na webu Státní veterinární správy - www.svscr.cz


Balení na cestu

Cestovní horečka se dotýká i vašeho mazlíčka, a proto se mu snažte následnou aklimatizaci v neznámém prostředí maximálně usnadnit. Nezapomeňte zvířátku přibalit jeho oblíbenou deku nebo celý pelíšek, misku na žrádlo a zamilovanou hračku. Určitě neprohloupíte, když do svého kufru přidáte krmivo, na které jsou vaši pes či kočka zvyklí. Jednak v cizině nemusíte sehnat stejný druh a zvířata si často velmi neochotně zvykají na jiný, protože jim nemusí chuťově vyhovovat. A navíc může být oblíbená bašta vašeho mazlíčka v zahraničí mnohem dražší. 


Konečně vyrážíme

Jestliže zvolíte pro cestu automobil, musíte zabránit, aby zvíře poskakovalo po sedadlech a ohrožovalo sebe i posádku. Možností máte hned několik:
  • Mříž či síť - využívají především majitelé vozů kombi, kteří pejskovi udělají "výběh" v zavazadlovém prostoru. Pak je ale třeba zajistit, aby v kufru nelétaly žádné volné předměty, které by mohly chlupáče poranit. Podobné bezpečnostní zařízení lze umístit také mezi sedadla řidiče a spolujezdce a zabránit, aby pejsek skokem plavmo přistál rovnou na palubní desce.

  • Přepravní box - bývá využíván jak pro pejsky, tak pro kočky, které transport zpravidla zrovna nemilují. Může být buď pevný z plastu (pro mohutnější hafany), nebo látkový (pro micinky a menší plemena pejsků). Pokud necestujete často a nechcete investovat do nákupu tohoto zařízení, lze si ho také jen pronajmout. Na pobyt v uzavřeném prostoru byste však zvířátko měli zvykat (nejlépe od štěněte či kotěte) a hlavně zajistit, aby v boxu mělo dostatek prostoru a mohlo si v něm pohodlně lehnout a otočit se.

  • Bezpečnostní pás - pro přepravu němé tváře na zadních sedadlech automobilu existují jakési "zvířecí kšíry". Tento speciální postroj se zacvakne do úchytu bezpečnostního pásu a zabrání neřízenému pohybu zvířete uvnitř automobilu.

Dobré rady

  • Na delší cestu se nevydávejte přes den, raději zvolte brzké ráno či jízdu na noc pro pohodlí všech pasažérů.

  • Při několikahodinovém přesunu neopomíjejte pravidelné přestávky, aby se zvíře mohlo protáhnout.

  • Po ruce byste měli mít misku a vodu a poskytnout ji svému čtyřnožci. Rozhodně však nedávejte zvířeti před ani během jízdy nic k jídlu, protože i zvířátka trpí cestovní nevolností. Jako prevence přehřátí se hodí i mokrý hadr, kterým můžete zchladit tlapky a hřbet, anebo různé chladicí pomůcky (deka, obojek, obleček), které jsou k dostání v chovatelských potřebách.

  • Velice nebezpečné může být, pokud své zvíře necháte zavřené v autě a "jen" si na chvíli odskočíte. V uzavřeném interiéru rychle stoupá teplota. Zvířeti pak hrozí minimálně úžeh, v nejhorším případě může podobná nezodpovědnost končit i smrtí.


Cestování letadlem

Se zvířetem lze cestovat i vzduchem. Předem si však prostudujte podmínky, za nichž letecká společnost štěkající či mňoukající pasažéry pustí na palubu. Psy, kočky a fretky můžete vzít s sebou v přepravní schránce jako kabinové zavazadlo, nebo zvíře odbavit jako zavazadlo do nákladového prostoru (samozřejmě mu v jeho cestovním boxu s nepropustným dnem musíte zajistit vše potřebné na dobu letu). Ostatní zvířata mohou cestovat pouze jako zboží. Počítejte s tím, že u odletu budou od vás pracovníci letiště vyžadovat všechny platné doklady a potvrzení, které požaduje cílová země.
Pokud jste se propracovali až k odjezdu, nezbývá než popřát vám i vašemu mazlíčkovi příjemnou dovolenou. Po maratonu shánění dokladů pro chlupatého cestujícího asi budete odpočinek potřebovat.


Konec výletu

Po návratu byste se zvířátkem měli navštívit veterináře, který provede preventivní odčervení. Pejsci a kočičky jsou v cizím prostředí lákáni neznámými pachy a všechno olizují a ochutnávají. Snadno si z dovolené mohou přivézt suvenýr v podobě nevítaného cizopasníka. Pokud by chlupáč i několik týdnů po přijezdu onemocněl, bezodkladně jeho stav konzultujte s odborníkem. Vyhnete se tak riziku exotické nemoci.