Příjemnou noc, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Jak grilovat zdravě a správně aneb grilovací desatero

Jak správně grilova Jak zdravě grilovat Grilovací desatero

Jak správně grilova Jak zdravě grilovat Grilovací desatero
Léto skýtá nejen krásné dny, ale také mnoho teplých večerů. Se zvyšující venkovní teplotou roste i chuť na křupavé grilované maso, zeleninu apod.. Voňavé naložené maso, dobré pití a společnost přátel slibují pohodu při letním či podzimním grilování. Jak grilovat správně a zdravě? To vám prozradí dnešní článek.

__

__

Grilovací desatero - jak zdravě a správně grilovat?

1. Před grilováním maso vždycky marinujeme a též během úpravy potíráme marinádou. Marinované maso je křehčí, má lepší chuť i vůni, nevysuší se a získá křupavou kůrku. Větší kousky potřebují na marinování více času. Marinády nesolíme, maso by zbytečně vyluhovalo a bylo by suché.


2. Maso opečeme nejprve zprudka, aby zůstalo šťavnaté, poté grilujeme zvolna dozlatova. Maso na grilu stále otáčíme a nikdy ho nepropichujeme. Solíme ho až ke konci grilování.


3. Grilujeme pouze libová masa a drůbež bez kůže. Tučné okraje masa odřízneme, abychom zabránili odkapávání tuku na žhavé uhlí. Maso grilujeme mimo přímý dosah ohně. Odkapávání tuku zabráníme pomocí alobalové misky.


4. Čím tenčí plátek masa je, tím blíž ho dáme ke zdroji tepla, aby se rychle propekl a zůstal křehký a měkký. Větší kusy umisťujeme nejprve mimo největší žár, aby se maso důkladně propeklo, a teprve potom je necháme na větším žáru opéci na povrchu. Maso nesmí být spálené a ani nedopečené.


5. Grilované maso musí být dostatečně tepelně upraveno. Uvnitř masa musíme zajistit teplotu alespoň 70°C. Nejsme-li si jisti, pořídíme si vpichovací teploměr.


6. Doba tepelné úpravy se liší v závislosti na druhu masa, tloušťce plátku a jeho velikosti. Na každý půlcentimetr tloušťky masa počítáme zhruba dvě minuty grilování z každé strany.


7. Malý test, jak zjistíme, že je maso již hotové: grilovacími kleštěmi na maso zatlačíme, je-li měkké, je uvnitř ještě syrové, pokud na povrchu jemně pruží, bude uvnitř narůžovělé, je-li pevné, je už propečené i uvnitř.


8. Dobře propečený hovězí steak grilujeme přibližně 13 minut, vepřovou kotletku asi 12 minut, krůtí steak či kuřecí prsíčka zhruba 12 minut.


9. Při grilování můžeme na dochucení používat nejrůznější přísady, jako jsou oleje, koření, pivo, víno, citrónová a limetková šťáva nebo med.


10. Když na rozžhavené uhlíky dáme syrové kousíčky jabloňového, třešňového nebo ořechového dřeva, získá maso unikátní chuť po uzeném.