Dobré dopoledne, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Školní uniformy pro žáky základních škol od září 2013 - informace

skolni-uniformy-zari-2013-ceska-republika-gymnazium-zakladni-skola

skolni-uniformy-zari-2013-ceska-republika-gymnazium-zakladni-skola
Nápad zavést v ČR školní uniformy se opakovaně objevil a zase zapadl. Od září 2013 by ale všemu mělo být jinak. e-škole Fr. Plamínkové v Praze 7 budou prvňáčci od září 2013 nosit uniformy.  Zatím u nás jednotné oblečení bylo povinné jen v některých soukromých školách.

___

___


Základní škola Františky Plamínkové je ale státní. Jedná se o pilotní projekt, se kterým souhlasila většina rodičů prvňáků. Radnice Prahy 7 má v plánu postupně zavést uniformy ve všech školách na "svém území". Na povinné školní uniformy se názory různí. Mnozí by je uvítali, protože by se tak na první pohled nepoznalo, kdo je z bohatší a kdo z chudší rodiny. Díky uniformám by se snad omezila šikana mezi dětmi Jiní se ale stejnokrojů děsí. Mají pocit, že v dětech zadusí indivídualitu. Všichni ve stejném oblečení, se stejnýmí názory.

Jak je to v jiných zemích?

Například Velká Británie je známá tím, že zde žáci a studenti školní uniformy nosí. Nejsou ale v celé zemi stejné, každá škola má svůj typ školních uniforem. V dětech to podporuje hrdost na svoji školu a pocit soudržnosti se spolužáky. Jenže v Británii jde o staletou tradici, na rozdíl od nás. U nás se školy snažily v padesátých letech, aby děti nosily povinně aspoň pionýrský šátek. Filmy z té doby to sice ukazují, ale ve skutečnosti se to nezdařilo. I o školních uniformách se však uvažovalo. Jejich vzhled jsme si představovali podle sovětského vzoru.

Pamatujete na knihu "Odvážná školačka"? Sovětská dívenka měla tmavé šatičky (nosily se hnědé nebo černé), bílou zástěrku s volánky a cůpky s velikými mašlemi. To by dnes určitě nehrozilo. Ale jisté nevýhody mivají i "západní" uniformy, a to pro dívky. Ty jsou obvykle nuceny nosit plizované sukénky, ve kterých se dá opravdu jen jít do školy, a pak domů. Pokud se děvčata někde chtějí po cestě zastavit, tak nejvýš na zmrzlinu. Kalhoty aktivitám po škole včetně sportovních nepřekážejí, jenže ty jsou pro chlapce.

Nemilé pro dívky je i to, že součástí školních uniforem bývají kravaty. V nich chlapci vypadají jako mladí muži, zatímco děvčatům nesluší. Některá v nich připomínají parodii na šíleného vědce. Jak bychom to řešili tady v Česku, a hlavně - kdo by měl poslední slovo?

Cena školních uniforem

Samostatnou kapitolou je cena uniforem. Podle tajemnice plzeňské ZŠ Martina Luthera stojí oblečení pro jedno dítě 5.000-7.000 Kč. Proto v Plzni zatím o stejnokrojích jen uvažují. Otázka je: co by bylo s dětmi, jejichž rodiče na uniformu nemají dostatek peněz? Do jaké školy by chodily? Asi i proto může většina rodičů zůstat v klidu: Až na výjimky nikdo od září stejnokroje vyžadovat nebude.