Dobré odpoledne, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Návod na stavbu zahradního jezírka, tipy, rady, fotogalerie, fotografie

navod_na_vyrobu_zahradniho_jezirka_fotogalerie_foto_fotografie.jpgMít na zahradě kus vodní plochy s rostlinami a rybkami je jistě slast pro duši a radost pro náš zrak. Stránka uvádí návod na výrobu zahradního jezírka a odkazy k další inspiraci.

___

___

 

Návod na stavbu, instalaci, zabudování zahradního jezírka

Pro vybudování zahradního jezírka můžeme použít dva základní typy materiálů. Prvním z nich jsou hotové plastové nádrže , tím druhým pak jezírkové folie. Velkou výhodou těchto folií je jejich tvárnost a možnost vytvoření téměř jakéhokoli tvaru jezírka a možnost volby hloubky nádrže. Při nákupu jezírkové folie pro Vaše jezírko dbejte především na kvalitu folie. Folie musí být odolná vůči UV paprskům, jinak se záhy stane velice křehkou a nepevnou. Dále musí být mrazuvzdorná a neobsahovat škodlivé látky pro rostliny, ryby a jiné vodní organismy. Naproti tomu je u hotových jezírek velkou výhodou snadné usazení do terénu, a jejich nepoměrně větší odolnost proti proražení. V níže uvedených bodech Vám ukážeme oba postupy, jak takové jezírko založit. Pokud se necítíte na budování nádrže, můžete stavbu zadat odborné firmě. Rádi Vám doporučíme některou z firem, které mají zkušenosti s výstavbou především větších nádrží a jezírek.

Dobře si rozmyslete, jak velkou a hlubokou nádrž vytvoříte. Jakmile budete rozhodnuti, vyznačte si pískem tvar nádrže . Můžete začít hloubit jámu.

Vyznačte pískem také jednotlivé zóny nádrže lišící se hloubkou. Budete mít přesnější představu o upořádání v nádrži. Nepodceňujte tvar nádrže, jednotlivé zóny by měly být zakončeny lemem, který zabrání sjíždění materiálu, případně rostlin do nižších vrstev nádrže. Doporučujeme po vykopání nádrž vysypat pískem, následně pak pokrýt ochrannou textilií proti protržení folie. Vyvarujete se všech ostrých kamenů či hran. Nyní můžeme přesně změřit velikost folie a podkladní textilie.

Jezírkovou folii položíme na na ochranou textilii a vytvarujeme podle tvaru nádrže. Folii na žádném místě silněji nenapínejte. V místech pnutí by mohly vzniknout trhliny a ty by se pak velmi obtížně hledaly a opravovaly. Folie je tím pružnější a elastičtější, čím vyšší je teplota okolního prostředí. Lépe se pak přizpůsobí tvaru rybníčku, vznikne méně záhybů. Doporučujeme tedy pokládat folii v teplém slunném dni, dosáhnete tím s jistotou lepšího výsledku. Při větších plochách doporučujeme být alespoň dva, práce Vám půjde rychleji a lépe od ruky. Volte vhodnou obuv, abyste folii neprotrhli ostrou podrážkou.

Právě teď je ten správný okamžik k založení dna Vaší nádrže. V nejhlubší části nádrže položíme zhruba 1 cm silnou vrstvu písku Postupně pak dojde k nánosu splaveného materiálu z boků nádrže. Terasovité stupně překryjeme vrstvou písku 5-10 cm silnou, šikmé břehy pak vyložíme většími valouny nebo oblázky. Vyvarujte se materiálu s ostrými hranami nebo takovému, který by mohl ovlivňovat kvalitu vody. Můžeme také ve vhodně zvolených koších či nádobách umístit rostliny.

Nádrž můžeme dále doplnit filtrační technologií, různými typy vodotrysků či jiných vodních her, případně do ní zavést potůček či přepad ve formě vodopádu.

Stavba jezírka pomocí hotového výlisku z umělé hmoty je velice podobná stavbě nádrže pomocí folie. Pouze vykopaný otvor musí být přesnější něž u folií, protože výlisek není tvarově přizpůsobitelný.

1) Vybereme vhodný typ hotového jezírka a umístíme je na zvolený prostor

2) K vybudování nádrže budeme potřebovat navíc vodováhu k vyrovnání nádrže

3) Vyznačíme tvar nádrže a jednotlivé rozdílné hloubky pískem

4) Vyznačený tvar nám pomůže lépe určit jednotlivé hloubky jámy

5) Nyní můžeme vyhloubit jámu tak, aby do ní nádrž přesně sedla

6) Vyzkoušíme, zda nádrže pasuje přesně do připravené otvoru

7) Začistíme vyhloubenou jámu, případně dosypeme a vyrovnáme vrstvou písku

8) Pomocí vodováhy srovnáme nádrž tak, aby nám voda nevytékala ke stranám

9) Napustíme postupně vodu do nádrže. V této chvili již s nádrží nemanipulujeme

10) Začistíme krajový lem kolem nádrže, díry vysypeme pískem

11) Kraj jezírka doplníme vhodným dekorativním štěrkem

12) Do příbřežních zón vysadíme jednotlivé rostliny, doplníme kačírkem

13) Nádrž je hotova, dopustíme ji zcela vodou, necháme usadit kal a zapojíme čerpadlo, které rozpohybuje vodní hladinu

 

Rady:

1. Ze všeho nejprve odstraňte travní drn a zakompostujte ho. Do vykopání jezírka zapojte také přátele v dobré tělesné kondici anebo si klidně objednejte malý bagr. Osoba, která není zvyklá na takovou práci, brzy ztratí při velké námaze chuť do práce a z pohodlnosti a z touhy mít to co nejdříve za sebou, většinou plánovanou hloubku zahradního jezírka zmenší. Optimální hloubka by však měla být 80 až 100 cm.

2. Při vytváření břehu dbejte na měkké křivky. Břeh by neměl být strmý a okrajové partie by se měly svažovat jen pozvolna. Díky tomu se pak na nich výborně daří mnoha půvabným vlhkomilným a bahenním rostlinám.

3. Jezírkovou fólii kupujte až po vyhloubení lože zahradního jezírka. Snáze tak změříte, kolik té fólie vůbec potřebujete. Při měření položíte na nejširší a potom nejdelší místo dna jezírka šňůru. K těmto naměřeným rozměrům je potřeba připočítat ještě výšku břehů a rezervu cca 20 cm nad úroveň okolního terénu. To vše Vám napoví, kolik fólie musíte koupit.

4. Na dně výkopu jezírka nesmějí v žádném případě zůstat ostré kameny. Pro jistotu na dno jezírka rozhrňte vrstvu písku a na ni rozložte netkanou textilii. Teprve na ni se položí jezírková fólie.

5. Rostliny vysazujte do nevysoké vrstvy chudé rybniční zeminy, aby zahradní jezírko později nezarostlo řasami. Je osvědčené použít zeminu z nejhlubšího místa výkopu kvůli svému minimálnímu obsahu živin. Vrstvu rybniční zeminy pokryjte vrstvou větších oblázků - ty zabrání vyplavování půdy na hladinu.

6. Při prvním napouštění zahradního jezírka dbejte na to, aby příliš silný proud vody nenarušil pečlivě připravené dno. Postavte tedy na břeh vědro, do kterého vložíte zahradní hadici. Voda bude pak do jezírka stékat pomaleji, bez tlaku na jedno místo.

7. Noční můrou se pro Vás může stát rychlé bujení zelených řas. Panika však zpravidla nebývá na místě, ve většině případů stačí odlovit řasy pomocí síťky. Pokud budete řasy lovit pravidelně, brzy se vytvoří přirozená rovnováha.

 

Související odkazy:

 


 

Zdroje:
http://www.oase-filtrace.cz

http://www.jezirka-akvaria.cz