Příjemnou noc, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Operace kýly - průběh

Jaký je prosím průběh operace kýly? Děkuji, Ivan.

___

___

ODPOVĚĎ: 

Vyžaduje interní předoperační vyšetření, které zhodnotí operační riziko a také to, zda je pacient vhodný pro operaci v režimu jednodenní chirurgie. Ta pak probíhá v celkové narkóze, pouze u starších nemocných osob lze tříselnou kýlu operovat v lokálním umrtvení místa operace ve spojení s takzvanou analgosedací (farmakologickým tlumením pacienta, které ale není narkózou) nebo ve spinální anestezii (umrtvující látka se vpíchne do páteřního kanálu v oblasti bederní páteře a přibližně od půlky těla pacient nic necítí, zatímco zůstává při vědomí; efekt trvá několik hodin a pak se zase citlivost plně vrátí).
Při laparoskopické operaci tříselné kýly, kterou doporučujeme většině pacientů, se přes tři přibližně centimetrové otvory pronikne laparoskopickými nástroji do břišní dutiny. Obsah kýlního vaku vrátíme z kýly zpátky do břišní dutiny a otvor v břišní stěně překryjeme síťkou. Síťka brání návratu kýly a po jejím zajizvení (síťka není vstřebatelná) zpevní tříslo a tím brání recidivě onemocnění. V rámci jedné operace lze takto operovat jednu i obě strany, pokud je kýla oboustranná. Operovanou oblast přikryjeme pobřišnicí, která zabrání vzniku srůstů v břišní dutině.
Při otevřené operaci u pacientů, kteří nechtějí nebo nemohou mít celkovou anestezii, se provede klasický šikmý řez v třísle asi 8 cm dlouhý, kterým se pronikne do tříselného kanálu k tříselné kýle. Kýlní vak oddělíme od ostatních struktur a vrátíme do dutiny břišní. I zde používáme síťku (PHS), kterou vložíme do kýlního otvoru, fixujeme ji jednotlivými stehy a tím zamezíme jejímu zpětnému vyklenování. Následné jizvení kolem síťky způsobí zpevnění třísla. Někdy při větší krvácivosti tkání zavádíme drén, který se následující den odstraní. Malé pupeční kýly (do velikosti kýlní branky asi 10cm čtverečních a pokud není přítomen větší rozestup břišních svalů) operujeme klasickou operací. V celkové narkóze řezem pod pupkem se dostaneme ke kýle a tu po preparaci vracíme do dutiny břišní. Kýlní otvor pak přešíváme tak, že jeho okraje střechovitě překryjeme, čímž v tomto místě vznikne zdvojení vrstev břišní stěny, které ji zpevňuje (plastika Mayo). Kůže pupku, která se při preparaci musí uvolnit, se znovu přichytí k vazivu břišní stěny a tím se upraví i kosmetický efekt pupku. V případě rozsáhlejších kýl nebo recidivujících (opakujících se) kýl volíme laparoskopickou operaci. Uvolníme obsah kýlního vaku, přerušíme případné srůsty, okraje kýlního otvoru a rozestupy (distance) přímých břišních svalů laparoskopicky sešijeme jednotlivými stehy.
Břišní stěna se pak posílí síťkou přiloženou na její vnitřní stranu a přichytí stehy poobvodu síťky. Tato síťka má jednu stranu směrem do dutiny břišní potaženou teflonem k zamezení vzniku srůstů s orgány dutiny břišní. Břišní stěnu po operaci je v těchto případech třeba zpevnit břišním kýlním pásem, který pacient nosí ještě 6 týdnů až 2 měsíce - podle velikosti kýly.