Příjemnou noc, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Laserová operace očí - kontraindikace, pro koho není vhodná?

Stále slyším vychvalování laserových operací, ale málokdo říká nahlas, že nejsou vhodné pro každého. Co je pravda? Václav

___

___

ODPOVĚĎ:

Pravda je, že každá refrakční vada není vhodná k laserové operaci. Obecně platí, že laserem lze odstranit velice dobře krátkozrakost až do 10 dioptrií, astigmatismus do čtyř dioptrií a dalekozrakost do tří dioptrií. To však neplatí absolutně. Nicméně musí být splněna ještě další speciální kritéria, například pravidelný tvar rohovky, dostatečně silná rohovka, absence šedého zákalu, správné složení slzného filmu a mnohá další. Každý zájemce o laserovou operaci oči musí být vyšetřen celou škálou speciálních přístrojů, které lékaři usnadní a zpřesní rozhodnutí o tom, zda je možné refrakční vadu úspěšně a trvale odstranit.

Operace excimer laserem jsou prováděny na povrchu oka - na rohovce - v lokální anestézii. Zákrok je samozřejmě ambulantní, bezbolestný a trvá zhruba pět minut. Nejčastěji se provádí na obou očích v jeden den. Operace excimer laserem jsou nejvhodnější pro věkovou skupinu 18-45 let. Odstranění refrakčních vad excimer laserem není hrazeno zdravotními pojišťovnami.

Ceny operace excimer laserem se pohybují od 10-25 tisíc za jedno oko.

 

MUDr. Kateřina Špačková, primářka soukromé oční kliniky TANA v Olomouci