Dobré odpoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Kašel u dětí a dospělých - kdy je potřeba jít k lékaři a kašel léčit

Můj syn trpí častým kašlem a já nevím, kdy mi na jeho léčbu stačí jen volně prodejné léky, a kdy bych s ním měla raději zajít k lékaři? Můžete mi poradit? Děkuji, Lucka
___
___


ODPOVĚĎ:

Obecně platí, že čím menší dítě, tím je třeba být ostražitější. I u tzv. obyčejného "nachlazení" se může stav zkomplikovat zánětem středního ucha nebo průdušek. U větších dětí zvládnou často rodiče kašel při zánětu horních cest dýchacích (rýma, suchý kašel, škrábání v krku) vyléčit sami. Léčba jednotlivých druhů kašle se řídí typem onemocnění. U dítěte ale není dobré ho podceňovat, zvláště trvá-li již několik dnů nebo ho doprovázejí další příznaky, jako jsou horečka, zvracení, ztížené dýchání atd., a ihned nechat dítě vyšetřit dětským lékařem!

Samotné vyšetření není nijak bolestivé. Jen je nutné informovat specialistu, jak dlouho dítě kašel trápí, jestli je provázený teplotami, rýmou, bolestmi v krku nebo hlavy. Existuje samozřejmě spousta přípravků vhodných na vlhký kašel (s vykašláváním). Vhodný je např. Ambrosan, který pomůže všem členům rodiny. Pro děti jsou vhodné kapky - 50 a 100 ml. výhodou je tekutá forma, která usnadňuje polykání. Neobsahují sladidla, alkohol a dráždivé vonné přísady. V lékárnách jsou ale k dostání i tobolky či tablety. Suchý kašel je třeba zklidňovat tlumicími léky (antitusika - např. Stoptussin). Na vlhký se pak používají léky rozpouštějící hleny (expektorancia), které se pak velmi snadno vykašlávají, a uvolňují se tak průdušky.

Dnes se dává v léčbě nekomplikovaných případů přednost lékům neobsahujícím kodein.