Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Jak zajistit vymahatelnost půjčky a jak neudělat chybu při půjčování peněz známým a rodině

Švagr mě požádal, abych mu půjčil peníze. Jde o vyšší částku a já se bojím, abych o ty peníze nepřišel, kdyby byl problém se splácením. Jak to mám udělat, aby nehrozila žádná rizika a peníze se ke  mě ještě někdy vrátily? Robert

___
___

Smlouva

Nejrozšířenějším nešvarem u jednotlivců, kteří někomu půjčují peníze, jsou chybějící doklady svědčící o vzniku pohledávky. Jinými slovy, půjčujete-li příbuznému, kamarádovi nebo komukoli jinému,  vždy trvejte na sepsání písemné smlouvy! Písemný dokument vám posléze ušetří řadu bezesných nocí v případě, že dlužník nebude chtít vracet dluh.
Smlouva či směnka je pak důležitým podkladem pro další  právní kroky, vedoucí k vymožení dlužné částky. V praxi se totiž velmi často stává, že se o radu obracejí věřitelé, kteří půjčili i velké sumy peněz bez jakéhokoli dokladu. Takové půjčky jsou velmi špatně žalovatelné a stejně tak vymahatelné, protože věřitel musí prokázat, že dlužníkovi peníze půjčil, a pokud tuto skutečnost nedoloží, soud může žalobu zamítnout pro nedostatek důkazů.

Směnka

Dalším velmi častým problémem u půjček jsou špatně sepsané směnky. Směnka je dokument, který je přesně definovaný a nesmí v něm nic chybět, ale zároveň ani přebývat. Vždy je lepší si nechat směnku připravit právníkem než pak mít v ruce de facto bezcenný papír. Obzvláště u vyšších částek se tato drobná investice rozhodně vyplatí. Soud totiž u špatně vystavené směnky obvykle návrh na vydání směnečného platebního rozkazu zamítne s odůvodněním, že věřitelem předložený dokument není směnkou.

Ušetříte tisícovku = můžete přijít o statisíce

Stává se tedy, že kvůli počáteční ušetřené tisícovce za právní službu přijde hodně věřitelů zcela zbytečně o velké peníze. Typická je i určitá liknavost při vymáhání pohledávek. Mnohdy bývá v pozadí obava z nepříjemného konfliktu. Velmi často je však na vině i obyčejná neznalost.

Úroky a promlčení půjčky

Věřitel si s dlužníkem nasmlouvá úrok z prodlení, a pak na splacení pohledávky vlastně ani nenaléhá, protože se domnívá, že mu tak naskakují úroky a jeho peníze mu zatím vydělávají. V okamžiku, kdy se začne třeba i po letech o pohledávku zajímat a potřebuje půjčené peníze vrátit, zjistí, že pohledávka je již dávno promlčená a on nedostane ani úroky, ani původně půjčenou částku.

Jak tedy neudělat chybu?

Takže to nejpodstatnější je prokázat vznik půjčky smlouvou nebo směnkou a nešetřit přitom za právní služby.