Dobré odpoledne, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Hmotná odpovědnost u brigádníka a náhrada škody způsobené zlodějem

Má přítelkyně Jana měla na konci desetihodinové směny v obchodě. Odskočila si na WC, během okamžiku, kdy byla na záchodě se v obchodě objevil zloděj, který jim z šuplíku ukradl lístky na MHD za 4000 Kč (druhá prodavačka se všímala zákazníků v jiné části obchodu a kasu ceniny nechala bez dozoru). Zaměstnavatel chce náhradu přímo „na ruku“ – od každé 2000 Kč. Je možné se odvolat na bod III smlouvy o hmotné odpovědnosti?
___
___


Je tam napsáno, že pokud se písemně nedohodnou jinak, bude se náhrada za škodu dělit podle poměru platů zaměstnanců z minulých měsíců - Jana je brigádník, nemá stálý plat - pokud minulý měsíc odpracovala 8hodin, bude tedy platit podle smlouvy asi tak 50 Kč. Hmotná odpovědnost nebyla Janou podepsána k žádnému konkrétnímu datu. Jak je to s hmotnou zodpovědností u brigádníků- zda-li se na ně neuplatňuje nějaká výjimka? Zatím nic neplatila, ale zaměstnavatel začíná dělat nátlak. Martin


ODPOVĚĎ:

Hmotná zodpovědnost je velmi závažná, protože zaměstnavatel nemusí dokazovat, že ke škodě došlo vinou zaměstnance. Vyvinit se musí sám zaměstnanec (§ 252 zákoníku práce). Nepřítomnost může být argument, pokud ale pokladna měla být zajištěna nějakými dalšími instrumenty (zámek) a nebyla, pak to bude chabá obrana.
Výše náhrady škody (§ 257 zákoníku práce) a způsob úhrady při společné odpovědnosti (§ 260 zákoníku práce) je výslovně upraven zákonem. Takže na požadavky zaměstnavatele nemusíte reagovat, ale můžete odpovědět, že nad rámec zákona nic hradit nebudete.



Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.