Příjemnou noc, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Poruchy příjmu potravy - mentální anorexie, bulimie - příznaky, projevy, varovné signály

poruchy-prijmu-potravy-mentalni-anorexie-bulimie

poruchy-prijmu-potravy-mentalni-anorexie-bulimie
Mentální anorexie a bulimie nejsou"výsadou pouze úzkého okruhu top modelek. S poruchami přijmu potravy se potýkají už i děvčátka ze základní školy. Dieta se stala zaklínadlem doby. Kdo nenosí velikost 34, stává se vyděděncem. Zatímco nadváhou společnost opovrhuje, vyhublost nikdo neřeší, protože nulové tukové zásoby jsou přece znakem zdraví... O to těžší je problém s příjmem potravy odhalit.

___

___

Už děti na základní škole nadměrně řeší svůj vzhled a touží být štíhlejší (téměř čtvrtina dvanáctiletých školaček někdy držela dietu). Jejich snem je být úspěšné a dokonalé jako slavné herečky, zpěvačky či modelky. Věk propuknutí nemoci (anorexie, bulimie) je individuální. Děti se mohou potýkat s poruchou příjmu potravy neboli PPP už v osmi či deseti letech, ale nejrizikovější věk je období adolescence a časná dospělost.

 

Jedna hloupě formulovaná věta může změnit chování dítěte

Stačí jediná poznámka typu: "Nevyrostl ti zadek?" nebo "Ty jsi ale kus ženské ... " pronesená od autority, jejíž názor je pro dítko zákonem.

poruchy-prijmu-potravy-mentalni-anorexie-bulimie-3

poruchy-prijmu-potravy-mentalni-anorexie-bulimie-3
Zničující dopad mívají tato slova hlavně v období dospívání. To přináší přirozené fyzické změny, kdy se dívka zaobluje v ženu, a rozbouřenou psychiku (dospívající člověk se hledá, je přehnaně sebekritický) - to všechno je živnou půdou potíží. Slečny i mladí pánové chtějí něco světu dokázat a kladou rovnítko mezi vzhled a úspěch.

Základ nemoci se ale pokládá dřív než v pubertě. Mezi rizikové faktory kromě módních trendů patří osobnostní rysy, genetické vlohy (děti dietářek často upadají do stejných potíží) i napjaté rodinné poměry. Spouštěče se kumulují a pátrání po příčinách musí být komplexní.

 

Varovné signály, chování dítěte s mentální anorexií, bulimií:

Kdy by rodičům mělo zasvítit výstražné červené světýlko, že s přirozenou chutí k jídlu dítěte není něco v pořádku?

  • Dítě je expertem na energetickou hodnotu potravin, odmítá kalorické pokrmy, konzumuje jen light produkty.
  • Nadměrně sportuje bez adekvátního energetického příjmu. Když mu dřinu zakážete, je schopné mučit své tělo potají.
  • Hmotnost ovlivňuje náladu dítěte. Stává se unavené, podrážděné, uvažuje jen o jídle a přehnaně kritizuje svůj vzhled.
  • Nevysvětlitelně mizejí z lednice a spižírny potraviny, nacházíte ukryté obaly od jídla (znamení záchvatů přejídání - bulimie).
  • Dítě se po jídle bezdůvodně zamyká na toaletě a tam potají zvrací.
  • Potomek přemáhá chuť k jídlu, ačkoli netrpí nadváhou.
  • Vyhýbá se společnému stolování, vymlouvá se třeba, že nemá hlad.
  • Nápadný rychlý úbytek hmotnosti (vyšší než 15 % váhy optimální pro daný věk a výšku může signalizovat "PPP"). Obecně časté výkyvy hmotnosti jsou podezřelé.
  • Podvýživa - příznaky:
    • vypadávání vlasů,
    • řídnutí kostí,
    • lámání nehtů,
    • ztráta menstruace (amenorea),
    • časté zvracení,
    • deprese,
    • sebepoškozování ...

 

poruchy-prijmu-potravy-mentalni-anorexie-bulimie-4
poruchy-prijmu-potravy-mentalni-anorexie-bulimie-4
Lhaní odhalí potíže.

Naučte se děti vnímat. Pacienti s PPP se snaží problémy maskovat. Sami si je nepřipouštějí, ale bez léčby si s potížemi těžko poradí. Zvláště u dětí a pubescentů (zejména dívek) sledujte, zda se vyhýbají společnému jídlu a jak reagují na dotazy o potravě.

 

Jak poznat, že dítě lže

Rodiče by měli při rychlém úbytku váhy sledovat i příznaky lhaní u dětí, jako jsou ztišení hlasu při odpovědích o jídle. Časté jsou krátké (vteřinové) odmlky před odpovědí na rizikové téma či snaha o upřený pohled do tváře tazatele. Lhář tak kontroluje, zda protějšek výmyslu věří. Po úspěšné lži lze zaznamenat krátký výraz euforie, pokud si dotyčný začne myslet, že jeho lež byla akceptována. Bohužel tím, že dochází takřka ke skandalizaci obezity, trpí PPP stále mladší děti. Proto je důležité sledovat i tyto projevy při hovorech týkajících se jídla.

 

Anorexie a bulimie je pro rodiče šok

Samotné podezření, že jejich dcera (či syn) by mohli trpět anorexií či bulimií, zasáhne rodiče jako blesk z čistého nebe. Cítí se zaskočení a bezmocní. Někteří začnou obviňovat sami sebe. Z prvotního šoku by se měli co nejrychleji oklepat, protože je třeba začít jednat.

Důležité je empaticky si s dítětem promluvit o jeho trápeních. Pokuste se zmapovat situaci, případně společně kontaktovat odborníka na problematiku poruch příjmu potravy. Věnujte dětem aktivně volný čas a podporujte jejich zdravé sebevědomí. Návštěvu ordinace dětského psychiatra neodkládejte, protože dítěti trpícímu anorexií či bulimií jde s postupujícím časem i o život.
Podle údajů profesorky Hany Papežové z Centra poruch příjmů potravy je úmrtnost pacientů 5 až 10% (!). U dětí končí tragicky až 3% případů.

Úspěšnost léčby závisí na délce trvání onemocnění, hodnotě BMI, intenzitě choroby, kvalitě lékařské péče i na motivaci k terapii. U malých děvčátek jsou výsledky léčby lepší než u starších pacientek. Dívky mají podporu okolí a rodiče zachytí onemocnění zpravidla včas. Je však potřeba si uvědomit, že se jedná o psychické onemocnění, které si dítě nevybírá, a je nutné ho léčit jako jakoukoli jinou chorobu. Vyléčit se dá, ale je to běh na dlouhou trať. Třetina pacientů nad chorobou zvítězí, u třetiny znovu dojde ke znovupropuknutí potíží (recidivě onemocnění) a asi třetina se protivníka se třemi "P" bohužel nikdy nezbaví. Proto je potřeba nemoc řešit co možná nejdříve

 

poruchy-prijmu-potravy-mentalni-anorexie-bulimie-2
poruchy-prijmu-potravy-mentalni-anorexie-bulimie-2
Kam pro radu, pomoc při mentální anorexii a bulimii? Může pomoci Anabell

Občanské sdružení Anabell ( www.anabell.cz ) pomáhá lidem s poruchami přijmu potravy i jejich nejbližším. Obrátit se můžete na jeho kontaktní centra, internetovou poradnu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či zavolat na Anabell linku 848 200 210.
Centrum pro diagnostiku poruch přijmu potravy je odborné pracoviště psychiatrické kliniky 1. LF UK VFN v Praze, které nabízí Klub pro rodiče, příbuzné a partnery. Koná se každou třetí středu v měsíci od 14 hodin a 30 minut v prostorách denního stacionáře pro PPP (Ke Karlovu, Praha 2). Pro radu odborníka sem může přijít kdokoli bez předchozího objednání.

 

Související články: