Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 18.4.2024, svátek slaví Valérie, zítra Rostislav.

Myomatóza, myom dělohy - příznaky, léčba, vliv na otěhotnění, věk, dědičnost myomatózy

myomatoza-myom-delohy-priznaky-lecba-vliv-na-otehotneni-vek-dedicnost-myomatozy

myomatoza-myom-delohy-priznaky-lecba-vliv-na-otehotneni-vek-dedicnost-myomatozy
Žena přijde ke gynekologovi s nespecifickými příznaky a může si stěžovat, že se jí zvětšuje břicho a neví proč. Gynekolog jí udělá ultrazvuk a zjistí, že má myom dělohy. Tak, a co teď? Lékař rozhodne o léčbě dle velikosti útvaru, charakteru potíží a věku pacientky. Zásadní je i fakt, zda si žena přeje zachovat dělohu kvůli plánovanému těhotenství.

__

__

Jaké jsou příznaky a projevy myomu dělohy se dozvíte v rychlém přehledu zde.

 

Léčba myomu - hormonální antikoncepce, hormonální léčba, odstranění dělohy, vyčkávání, byliny.

Vyčkávací léčba: u myomů, které se neprojevují žádnými příznaky, postačí pouze pravidelně je kontrolovat při prohlídkách u gynekologa.

Hormonální antikoncepce: myom sice nezmenší, může ale na čas zastavit jeho růst a zmírnit krvácení při menstruaci.

Jiná hormonální terapie: zmírňuje symptomy, může myom zmenšit, takže je pak snazší operační odstranění. Léky však mají řadu nežádoucích vedlejších účinků, protože navozují dočasně menopauzu.

Novinka: na rozdíl od starších hormonálních preparátů působí lék ulipristal acetát cíleněji na buňky myomů a nezpůsobuje klimakterium. Mnohdy zastaví krvácení z dělohy i další obtíže a po 1 -2 měsících razantně zmenší myom. Někdy není nutná operace.

Lze odejmout myomy i celou dělohu (tzv. hysterektomie). Využívá se šetrnější laparoskopie i klasická operace - záleží na rozsahu nálezu.

Byliny vhodné na léčbu myomu (myomatóza) jsou zde.

 

Životní příběh - Lenka vypadala jako těhotná...

Lence je 43 let, má syna z prvního manželství, s druhým mužem vychovává čtrnáctiletou dceru. Před několika lety zaznamenala problémy s nepravidelnou a bolestivou menstruací, k tomu se její bříško trochu vyklenulo. Kamarádky se ptaly, zda náhodou rodina neočekává přírůstek. „Na prohlídce mi gynekoložka objevila docela velký myom. Začala jsem chodit na kontroly po půl roce, a když se nezvětšoval, zvolila jsem na radu lékařky užívání antikoncepce, která silné krvácení tlumila a měla bránit růstu myomu. Jenže nedávno léčba přestala fungovat, myom narostl skokově do průměru dvanácti centimetrů, už nešlo operaci odkládat," vypráví Lenka. Zvolila odoperování dělohy. Nyní, půl roku po zákroku, je spokojená.

 

Myom a myomatóza - denní záležitost každého gynekologa

Pacientky s myomy vídají gynekologové v ordinacích denně. Pokud si i vy tuto diagnózu vyslechnete, nepropadejte panice. Nezhoubné, tedy život neohrožující nádory lze úspěšně léčit. Vznikají chybným dělením buněk děložní svaloviny, tvoří se na děloze či uvnitř. Pokud vůbec rostou, tak různou rychlostí do odlišných rozměrů. Nešíří se po organizmu ani nepoškozují samotnou dělohu.

 

V jakém věku se vyskytují myomy u ženy

Postižena může být kterákoli žena v plodném věku, tedy od začátku pravidelné menstruace až po menopauzu. Znamená to, že myomy mohou trápit hodně mladé dívky stejně jako ženy kolem padesátky. Nejvíc myomů vídáme u pacientek mezi 25. a 50. rokem. Souvisí to také s výkony na děloze: čím více podstoupila žena kyretáží, přerušení těhotenství a porodů, tím je výskyt myomů častější.

 

Vliv má dědičnost

Tvorbě těchto útvarů nelze nijak zabránit, dispozice bývají dědičné. Ale neplatí, že měla-li myom matka, objeví se automaticky i u dcery. Některé myomy se nemusí projevovat a přijde se na ně náhodně při preventivní gynekologické prohlídce. Hodně přitom záleží na jejich velikosti a umístění. Ve většině případů se ale myom či myomy ohlásí samy.

K typickým příznakům a projevům myomatózy patří silná, prodloužená menstruace, nepravidelné krvácení i mimo cyklus či při pohlavním styku. Ženy trápívají rovněž tlakové bolesti v podbříšku nebo pocit napětí a plnosti.

 

Myomy a otěhotnění, těhotenství

U žen, které se snaží otěhotnět, bývá myom častou příčinou neplodnosti. Jeden myom do velikosti 3 cm by na plodnost nemusel mít vliv. Samozřejmě je důležité umístění. Pokud je i menší, ale vytlačuje se do dutiny děložní, může vadit. Naopak větší (třeba i pěticentimetrový) na povrchu dělohy nemusí nijak bránit početí.

 

Diagnostika - ultrazvuk

Gynekolog rozpozná myom ultrazvukem. Je-li pacientce přes 40 let a má nepravidelnou nebo podezřele dlouhou menstruaci, měl by provést tzv. biopsii čili odebrat vzorek děložní sliznice k analýze. Tím vyloučí případné onkologické onemocnění, jež bývá v tomto věku častější. U žen do 40 let postačí vaginální ultrazvuk, vyšetření výšky děložní sliznice a stěr z děložního čípku, prováděný při každé preventivní prohlídce.