Dobré ráno, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Moderní léčba maligního melanomu, rakoviny kožního znaménka

moderni-lecba-maligniho-melanomu-rakoviny-kozniho-znamenka

moderni-lecba-maligniho-melanomu-rakoviny-kozniho-znamenka
Celých třicet let čekali dermatologové na léky, které by uměly zničit, nebo alespoň zastavit onemocnění nejnebezpečnějším kožním nádorem, zhoubným melanomem. Teď mají k dispozici dokonce dva preparáty s přelomovým účinkem. Na vývoji, a zejména na praktických studiích nových medikamentů pro léčbu kožního melanomu se podílel ve Spojených státech i český lékař Igor Puzanov.

___

___

S týmem z prestižního onkologického centra Vanderbiltovy univerzity jako první úspěšně vyzkoušel dva nové léky s přelomovým účinkem — jeden z nich na rozdíl od agresivního účinku chemoterapie na celé tělo napadá pouze nádorové buňky melanomu, druhý pak podporuje imunitní systém k likvidaci zhoubného nádoru. Úspěšně odzkoušené léky jsou už registrovány na americkém trhu. Lékaři i vědci nyní zkoumají, jak oba tyto preparáty využít co nejlépe - zda je vhodné užívat každý zvlášť, střídat je podle potřeby anebo je brát současně.

 

Výrazný pokrok v léčbě maligního melanomu

Zhoubný metastazující melanom byl až do nedávné doby neléčitelný. Pacient zpravidla nepřežil v průměru déle než 10 měsíců. Objevem nových léků se podle profesora Petra Arenbergera z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech v Praze situace v léčbě nejhůře postižených pacientů zásadním způsobem mění: „Proti předchozím třiceti poměrně chudým létům máme v posledním roce k dispozici dva nové biologické preparáty, které nám u metastazujícího melanomu velmi usnadňují práci a pacientům prodlužují život. Proti stávající léčbě je to obrovský pokrok, protože doposud byla léčba složitá a pacientům bohužel nepomohla na dlouho.“

 

Každý lék působí

Dermatologové a onkologové ve vybraných českých nemocnicích mohou v rámci specifického léčebného programu pracovat s novými preparáty už dnes: „První lék je schopen u pacientů, kteří mají určitou poruchu v řetězci množení buněk, což je v podstatě porucha na genetické úrovni, tuto poruchu opravit. Výhodou je, podávaná látka působí na rozdíl od jiných metod přímo v místě kožního melanomu a pacientův stav upraví velmi rychle, přičemž metastázy se zmenší, nebo dokonce zmizí,“ uvádí k nové léčbě preparátem s názvem Vemurafenib profesor Petr Arenberger. Tento nově vyvinutý a odzkoušený lék s cílenou léčbou prozatím funguje pouze na zhruba 40 procent pacientů s metastazujícím melanomem, kteří jsou nositeli mutace příslušného genu. Není tedy účinný u všech pacientů s touto rakovinou kůže. Těm je k dispozici další nový medikament, tentokrát s podpůrným účinkem pro imunitní soustavu nazvaný Ipilimumab. Tento lék, který nemá zdaleka tak dramatický nástup účinku, dokáže u pacienta odbrzdit imunitní systém. Ten v našem těle funguje tak, že se nastartuje pouze v případě, že dostaneme nějaké infekční onemocnění. Za několik dnů ale zase přejde do normálního klidového stavu. „Díky nové léčbě jsme schopni imunitní systém odbrzdit a nastartovat ho proti těm buňkám, které nemají v těle co dělat. Pro pacienta může být poněkud frustrující, že ze začátku se jeho stav okamžitě nezlepšuje, jak to známe u předchozího nového léku, nebo se metastázy dokonce mohou zvětšit. Do nádorových hmot totiž pronikají zánětlivé elementy, a tím se nádory ještě zvětšují. Pak ale dojde k jejich zničení, což trvá asi tři čtyři měsíce. Výsledný efekt léčby je relativně dlouhodobý. Zatím přežívá více než 20 procent takto ošetřených pacientů. Při klasické cytostatické léčbě to bylo asi pět až deset procent. Samozřejmě musíme velmi bedlivě hlídat, aby léčba nepoškozovala i další zdravé orgány, což se někdy stává, ale to jsou běžné nežádoucí účinky jako u jiných léků,“ vysvětluje předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger, jehož klinika patří mezi šest vybraných center, kde se tímto způsobem pacienti léčí.

 

Léčba zatím jen ve vybraných centrech

Kromě klinik na Vinohradech a Karlově náměstí v Praze je mají k dispozici i v nemocnicích v Hradci Králové, Brně, Olomouci a Ostravě. „Ipilimumab je v České republice už registrován, Vemurafenib zatím ne, i když se na tom intenzivně pracuje. Díky mezinárodní spolupráci, klinickým studiím a specifickému léčebnému programu máme léky od výrobce zdarma,“ dodává profesor Arenberger s tím, že se domnívá, že počet míst, kde se jimi bude léčit, zřejmě ani v budoucnu nepřesáhne patnáctku. „Zatím je potřeba pokryta. I pojišťovny jsou rády, když se tyto léky nabízejí jen v omezeném počtu center. Jde o to, aby je dávali lékaři na pracovištích s velkými zkušenostmi s tímto typem léčby, podávaly se jen potřebným pacientům a aby byla tak zajištěna účinnost i bezpečnost léčby.“

Vědci dále zjišťují, zda je první zmiňovaný lék, Vemurafenib, použitelný i pro jiné druhy rakoviny, například vaječníků, štítné žlázy a rakoviny tlustého střeva.

 

O kolik může léčba novými preparáty prodloužit nemocným s maligním melanomem život?

Když nové léky proti zhoubnému melanomu účinkují správně, jejich efekt je až zázračný. Terapie založená na aktivaci imunitního systému dokáže zbrzdit postup maligního melanomu až o čtyři roky, což je úžasný pokrok. Bez této léčby přežívali pacienti s maligním metastazujícím melanomem maximálně rok, spíše ale jen šest až deset měsíců. Výhodou je také, že je tato léčba pomocí infuzí, nebo dokonce tabletek je pro pacienty přijatelnější než chemoterapie, která navíc likviduje i zdravé buňky.