Příjemnou noc, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Domácí léčba hemeroidů, hemoroidů

domaci-lecba-hemeroidu-hemoroidu
domaci-lecba-hemeroidu-hemoroidu
Podle odhadů se sedm z deseti lidí někdy během života potká s hemoroidem, Velká část z nich ale potíže tají. Pokud i vy trpíte hemoroidy, poradíme vám: nebojte se svěřit svému lékaři, tato obtíž se dnes dá šetrně vyřešit, Bolest při vyměšování, krev na toaletním papíru, uzlíky v okolí konečníku. Tak se projevují problémy s hemoroidy (také herneroidy), přesněji zduření a zvětšení žil v oblasti konečníku.
___
___


Nepříjemnosti způsobené "zlatou žílou" se přitom v současné společnosti vyskytují stále častěji. Na hemoroidy trpí více než polovina populace. Hemoroidální potíže souvisejí se současným způsobem života - déletrvajícím sezením u počítače nebo v autě, nepravidelným způsobem života a špatným stravováním:

nedostatečným pitným režimem, nedostatkem vlákniny, ovoce, zeleniny a podobně.

Častěji zlatá žíla postihuje ženy, což souvisí s těhotenstvím a porodem. Problém přitom je nejen v tom, že lidé tento problém mají, ale i v tom, že ho neřeší s odborníkem. K lékaři nejde až polovina nemocných.

Bud' pacienti nemají čas, či se stydí, nebo se bojí vyšetření či jiné diagnózy. Krev ve stolici, která patří k nejtypičtějším příznakům, totiž může naznačovat i nebezpečnější onemocnění - například zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku. Proto se při podezření na hemoroidy provádí nejdříve koloskopie, tedy podrobné vyšetření celého střeva, a až pak se případně zahajuje léčba hemoroidů.

Všímejte si příznaků a projevů hemeroidů

Problémy s hemoroidy se mohou projevovat dvěma způsoby: bud' žíly zduří uvnitř konečníku, pak jde o tzv. vnitřní hemoroidy, nebo vně, pod kůží v okolí análního otvoru. K typickým projevům patří kromě nebolestivého krvácení během vyměšování také pocitově nepříjemnější symptomy: svědění nebo podráždění kolem konečníku, pocity bolesti nebo nepohodlí, otok nebo citlivá či bolestivá bulka v okolí konečníku, a dokonce únik stolice.

K lékaři byste se měli vypravit, pokud nezaberou volně prodejné léky nebo domácí léčba. Pokaždé byste se pak měli nechat vyšetřit, pokud ve stolici objevíte čerstvou krev nebo pokud jsou exkrementy černé či tmavohnědé! Může se jednat o příznaky vážnějšího onemocnění.


Domácí léčba hemeroidů, hemoroidů

  • Ulevit vám mohou například krémy, čípky nebo vložky se znecitlivujícím účinkem. Bez porady s lékařem by se ale neměly užívat déle než týden.
  • Hygiena anální oblasti. Pomoci může teplá koupel Qe vhodnější než sprcha) sedací části těla prováděná několikrát denně. Po umytí si zadnici nedrhněte ručníkem, raději ji opatrně vysušte fénem. Pokud vyměníte běžný toaletní papír za vlhčené ubrousky, váš konečník to nejspíš také ocení.
  • Chlazení otoku. U některých typů hemoroidů můžete napuchlé oblasti ulevit přikládáním sáčků s ledem nebo ledovými obvazy.
  • Léky proti bolesti. Volně prodejné medikamenty tlumící nepříjemné pocity (ibuprofen, acetaminofen) vám také uleví. Neměly by se ale užívat dlouhodobě.
  • Změna stravy. Konzistenci stolice prospěje, pokud budete dbát na pitný režim a konzumovat stravu bohatou na vlákninu (ovoce, zelenina, sušené ovoce, semínka, sója, luštěniny). Vypít byste měli šest až osm sklenic vody nebo jiného nealkoholického nápoje, vhodné jsou například 100% ovocné šťávy nebo bylinné čaje (jitrocel, mateřídouška, zázvor). Můžete si pořídit i doplňky stravy, které obsahují vlákninu. Pomáhají i probiotika, jež normalizují trávicí proces. to.
  • Neodkládejte návštěvu toalety, pokud pocítíte nutkání. Když stolici zadržujete, hrozí, že budete muset při vyměšování vyvinout větší tlak, a tím si problémy zhoršíte. Nesnažte se na toaletě příliš tlačit, tím se žíly namáhají. Když to nejde, zkuste to později.
  • Přirozenému průběhu vyměšování pomáhá i pohyb. Je dobré cvičit či alespoň chodit a vyhýbat se dlouhému sezení či stání. Jestliže ale tyto metody nezaberou, neváhejte s návštěvou lékaře!

 

Léčba zlaté žíly u lékaře

Nové postupy léčby při problémech s hemoroidy - Baronova metoda (elastická ligatura)

Není třeba se bát ani koloskopie, ani zákroků řešících hemoroidy. Dnes už se jen zřídka provádějí klasická operační řešení, nahradila je celá řada ambulantních výkonů. Např. Baronova metodu (elastickou ligaturu) - podvazování hemoroidů elastickými gumičkami. Na krček hemoroidu se aplikuje speciálním přístrojem gumička, pak hemoroid do několika dnů odumře a odloučí se stolicí. Zákrok se provádí pomocí anoskopu, což je kovová nebo z chirurgická plastová trubička dlouhá asi 10 cm, která se zavede a proktologického konečníku a přes ni se naloží gumička. Zákrok hradí pojišťovna, pacient může  doplácet jen za materiál určený k jednorázovému použití. Zákrok je nebolestivý, pacient po něm pociťuje mírný tlak v konečníku jen několik hodin, protože zakrátko zmizí. Pacienta tato léčebná metoda neomezí ani v pracovním, ani v osobním životě. Podle velikosti a rozsahu hemoroidů je nutné zákrok provádět i opakovaně.

 

Chirurgické řešení

Ale hemoroidy je možné léčit mnoha způsoby. Běžné konzervativní postupy obvykle uleví od příznaků, ale neodstraní zcela původce potíží. Pokud problémy trvají, je třeba se obrátit na chirurga, nejlépe se specializací na proktologii. Ten po vyšetření může doporučit vhodný operační zákrok. Obvykle se přitom dnes už používají šetrné postupy, které se provádějí ambulantně a nesou jen minimální riziko.
Zduřené cévy se tak například mohou ničit infračervenými paprsky (tento postup je ale vhodný jen pro malé hemoroidy), elektrickým proudem (unipolární elektro-koagulace}, teplem (bipolární elektrokoagulace) nebo naopak mrazem (kryoterapie) či speciální látkou vpravenou do žil injekcí (sklerotizace).

Elastická ligatura

Nejčastější je u nás ovšem takzvaná elastická ligatura (viz výše): postup, při němž jsou přečnívající kousky cév zaškrceny, samy odumírají a odcházejí se stolicí. Tyto metody jsou takzvaně semiinvazivní. Jejich výhodou je, že nevyžadují aplikaci anestezie ani pobyt na nemocničním lůžku, i když samozřejmě někteří pacienti po jejich provedení zůstávají nějakou dobu v domácím léčení. Hemoroidy se pochopitelně dají operovat i tradičními chirurgickými metodami. Při nich se používá laser nebo skalpel, případně takzvaná Longova metoda, která využívá speciální nástroj zvaný srapler.

 

Prevence je lepší než terapie

I když zákroky jsou stále šetrnější, přece jen nejsou nijak příjemné, stejně jako "zlatá žíla" sama. Proto odborníci doporučují potížím spíše předcházet. Kromě zdravé stravy, pitného režimu a pohybu byste měli myslet i na to, do čeho se oblékáte: nejvhodnější je pohodlné bavlněné prádlo. A nic nezkazí ani cviky na posílení pánevního dna, které mají i další benefiry: jsou vhodné jak pro budoucí maminky k usnadnění porodu, tak i třeba jako prevence potíží s udržením moči.